Yeni Mamaya Alistirmak

tika_waylan

İlk defa kedimde boyle bir sorun yasiyorum. Su an ki mamasi hem biraz ishal yapti( kakasi civiklasmiti ve hafif bir kirmizilik gordum gerci bunun sebebi vitaminlerde olabilir ya da malt macun da olabilir bagirsaklaeini calistirdigi icin) Hem de mamasini. Son kullanma tarihi 17 haziran bu yuzden yeni ve daha uygun olacak su anki durumuna yonelik mama aldim. Benim obur kedim bu yeni mamasini pek yemiyor sorun olmasin diye iki mamayi karistirarak yavas yavas gecirmeye calistim ama fayda etmiyor. Yas mamayla mi karistirsam diyorum ama dedigim gibi su anki mamasi biraz bagirsaklarini calistirdi yas mama vermeye cekiniyorum. Hep tavuklu mama yiyordu simdiki balikli o sebepten midir diye dusunuyorum napcam bilemedkm benim oburun bu kadar az yemesine alisik degilim cok uzuluyorum

12 CEVAP

patili

önceki ve şuankş mama markalarını yazarsanız

tika_waylan

Yok Acana yerken kakasi civiklasmia ve hafif bir kirmizilik olmuatu ama mamayi suclamiyorum hemen malt macub ve biotin hap veriyorum. Biotini 2 aydir veriyordum birkac gundur vermiyorum tuy dokulme porblemi oldugu icin vet vermisti.
Yavruyken de Acana ve Orijen anmistim donusumlu tuy dokumunde artis kakada da fazla koku olmustu.
Simdi tuyleri icin Pro Plan Derma Plus aldim tuy dokulmesi ve kusma sikayeti icin anti hairball ozellikli kusmustu da gecenlerde kensini cok yaladigu ve tuyleri dokuldugu icin. Yavas yavas gevirmeye calisiyorum ama cok az yiyor yavas yiyor. Yari yariya koyuyorum mamalari bir anda mama degistirmek kusma ishal tuy dokumu gibi sikayetelre yol aciyor bunu biliyorum ama 17sinde Acana'nin son kullanma tarihi bir an once su gecis surecini halletmem lazim napsam bilemedkm aliskin degim tombisimin istahsiigina

patili

somon coj iyi gelir kedilere. biz de cocukken p.plan derma plus kullanmıştık. nasıl yediğini hatırlamıyorum açıkçası ama hiçbir döneminde kakası acana yerkenki kadar sağlıklı olmamıştı. bence mamada aramayın problemi. bir hemogram tahlil yaptırın. zaten ucuz oluyor kücük bir kan tahlili hemogram. baksın vet nedir. bir de kaka örneğiyle test yaoıyor o da cok pahalı değil. bu 2sini yaptırın içiniz rahatlasın

bende yakın zamanda degıstırdım çay bardagıyla yaptım ölçüleri bu şekilde ilk iki gün %75 eski mamadan %25 yeni mamadan
üçüncü gün yarı yarıya
dördüncü gün %75 yeni mamadan %25 eski mamadan
beşinci gün tamamen yeni mamadan vermeye başladım hiç bi sorun olmadı arada birde yoğurt yedirdim ishal olmasın diye yoğurt ishali kesiyor bildigim kadarıyla yoğurt verebilirsiniz ama oda sıcaklıgında olsun ama bence bi veterinerinizi arayın cunku sizinki mama degisiminden kaynaklanan bir ishal degil daha onceden olmus belki bi sorun vardır

tika_waylan

Vitamin ve malt macunu kestim kakasi normaldi kan yoktu civik degildi. Tek sorun fena kokuyor Acana yerken maske takasim geliyor temizlerken:( kan tahlili yaptirmistim onceden cok fena agliyor kan alinirken ben kontrol amacli yaptirmistim. Kisirlastiracagim zaman gene yaptiracagim mecbur ama uzuluyorum acikcasi ya da bizim veteriner bu konuda kotuydu kedi cirpinmisti ya ka. Alinirken aglamistim onu oyle gorunce :(

tika_waylan

Onceki Acana yeni aldigim Pro plan derma plus

patili

anladım. çok farklı segmentlerde 2 mama oldugu için yaramamıştır. geçiş midesini bozmuştur. kediler mamalarını kendi seçiyor aslında. yemeyi reddetmeye devam ederse, çok da ısrarcı olmayın deniyor.

tika_waylan

Simdiye kadar pro plan junior, Acana'nin 2 cesit mamasini, Orijen kitten, pro plan derma plus kullandik hepsini hatir hutur yedi ilk defa boyle bir sey yasiyorum

tika_waylan

Arkadaslar yok mu bilen hep tavuklu mama yedi bu mamasi somonlu ondan mi garipsiyor eski mamasini da pek yemiyor ikisini karistiriyorum digerinin kokusu sindi diye mi acaba.

patili

aaa bizimkinin çıtı çıkmadı. tabi o esnada sizin yanınızda olmamanız gerek. odadan dışarı çıkın kan alınacağı zaman veya iğne yapılacağı zaman. yoksa kıyameti kopartıyorlar bizden arkalanıp.

tika_waylan

Agladi cirpindi cok cani yandi igneden falan bir sey olmuyir kan alma tek kelimeyle kabustu zor tuttular evladimi valla hatirladim simdi fena oldum:(

tika_waylan

Eski mama ve yeni mamayi ben de akristriiyorum tam olcemesem de goz karari %75 %25 veriyorum i iih yemiyor cok az yiyor sonunda dayanamayip hep tabagi artiyor.