3 Aydan Küçük Yavru Kedilerde Kuduz Olur Mu?

ookaya

Merhaba, veterinerin söylediğine göre yaklaşık 2 aylık bir kedi sahiplendim. Parazit ilacını verdi ve anne sütünden erken alındığı için koruma aşısı yaptı. 3 gün sonra ilk yaptığı aşının ikinci dozunu 20 gün sonrada iç parazit aşısını yapacağını söyledi. Yalnız ev arkadaşım hayvanın kuduz olmasından korktuğu için yanına yaklaşamıyor. Veterinere sorduğumda 3 aydan küçük kedilere kuduz aşısı yapmıyorlarmış. Bunun nedeni nedir ? Neden kuduz aşısı 3 aydan önce yapılmıyor ve 3 aydan küçük kedilerde kuduz olabilir mi? Teşekkürler.

1 CEVAP

Tsubasa9

Bildiğim kadarıyla kediler kuduz mikrobunun taşıyıcısı olamaz. Yani eğer kedi kuduz ise yaklaşık 1-2 hafta içinde belirtileri ortaya çıkar ve ölür. Eğer 2 haftadan fazla süredir kedi sizdeyse korkmanıza gerek olacak bir şey yok