Sanırım Kedim Depresyonda, Lütfen Yardım Edin.

pigileto

Merhaba, öncelikle biraz kedimin geçmiş günlerinden bahsedeyim.

2 hafta önce bir arkadaşım kediyi bir parkta çocuklar tarafından havuza atılmış bir şekilde buldu. Sahiplenmek ister misin diye sordu, kediyi o halde bırakamayacağım için kabul ettim, Sahiplenir sahiplenmez de bağlandım zaten. Günün akşamında Piglet'in -kedim- ateşlendiğini fark edip veterinere götürdüm. 41 derece çıktı ateşi. Bir de o kadar zayıftı ki kedi, biz 1 aylık sanıyorduk, iki aylıkmış. Birkaç iğne vurdu, ilaç verdi geldik. İki gün üç ishal oldu. Kanlı ve parazitli ishal. Gün geçtikçe kötüleşmeye başladı. Çok zor birkaç gün geçirdik. Hem final haftamdı, hem de Piglet'in sağlığından endişe ediyordum ve hep başında durmam gerekiyordu. Kucağımda uyuyordu sadece. Tekrar veterinere gittik, bu sefer veteriner tedavi planı hazırladı ve Piglet 5 gün kadar veterinerde kaldı. Geçtiğimiz çarşamba günü aldım veterinerden, ishali geçmişti, iştahı açılmıştı. Gayet hareketli ve mutluydu, hep bizimle uyuyordu. Ta ki geçtiğimiz pazara kadar... Pazar sabahı ev arkadaşımla kahvaltıya gittik, o ana kadar Piglet hiç evde yalnız kalmamıştı. Sabah gayet mutlu ve hareketli bir şekilde bıraktık evde. 5-6 saat sonra Piglet'le oynama heyecanıyla eve koşar koşmaz Piglet miyavlayarak saklandı. Çıkardım, kucağıma aldım. İnmek için delirdi, tısladı, çırpındı, son ses miyavladı. Bıraktım hemen ama geçer sanıyordum. Maalesef geçmedi. Piglet gün geçtikçe içine kapanıyor. Uyukladığı anlar hariç dokunur dokunmaz çıldırıyor. Bana güvenini kaybetti neredeyse. Hiç sıkmıyorum halbuki. Kendisini aşırı yalıyor, bir de mermer olan zemini yalıyor. Oyun oynamıyor. Az önce koltuktan mecburen kaldırmak zorundaydım, çağırıp dürttüğüm halde kalkmayınca tutup ben kaldırdım. Çıldırdı yine. Ama nasıl tarif etsem, içine şeytan kaçmış gibi. Bileğimi ısırdı ani bir hareketle. Oturdum sinirden ağladım ben de. Veteriner kendi haline bırak diyor ama çok yüzeysel bir cevap. Önerisi olan var mı? Yaşayıp çözüme ulaşan?

26 CEVAP

Kedizin (kedinizin) yazmışım kediz güzel bir kedi ismi olabilir ama (dişiler için) bunu da es geçmeyelim.

Gerçi insanlarda Ediz diye erkek/dişi ismi de var bu durumu kedilere uyarladığımızda unisextir diyebiliriz.

PERIveLIDYA

Bir de internette ona yavaşça yaklaşıp yavaş ve onu korkutmayacak hareketlerde bulunarak onunla sakinleştirici ve yumuşak bir ses tonuyla konuşun yazıyor.

pigileto

@dollfacepersian Tamam bakacağım şimdi, teşekkür ederim.

pigileto

@Glman önyargınız sizi hayal kırıklığına uğratacak belki ama üzgünüm; kediye saydığınız bütün imkanları sağladım, her gün mutlaka oyun oynuyorum, her başını sevdirişine ödül maması veriyorum, kanepeden inmek zorunda olmasının nedeni ayaklandığı an hapını yedirebilmem. Başka öneriniz?

pigileto

Teşekkür ederim öneriniz için, fakat onu da denedim, ters tepti. Komşumun kedisi çok çok mülayim, arkadaş canlısı. Birkaç kez bize getirdim, Piglet'e çok tatlı bir şekilde yaklaştı ama Piglet başka bir kedi gördüğü zaman kaçıyor maalesef.

Dışarıda çok eziyet görmüş belli ki, havuza atılan ve boğulmak üzereyken kurtarılan bir kediden çok normal bir tavır beklemiyorum zaten. Zannediyorum anne sütünden de çok erken kesilmiş. Okuduğum kitapta anne sütünün de psikolojilerinde etkili olduğu yazıyordu. Yani davranışlarını aslında olağan buluyorum fakat bir çözüm bulamamak çok yıpratıyor beni. Elimden gelen her şeyi doğru bir şekilde yapmaya çalışıyorum. Belki de sabır gereklidir bu hususta. Neticede alışacak bana bir gün.

dollfacepersian

Birkaç kez görerek bir kediye alışması neredeyse imkansız. Kademeli olarak yavaş yavaş alışır ancak. Bence bakabilirseniz ikinci kedi işe yarayabilir

pigileto

Şimdi vücudunda yalayarak yara açtığını gördüm. Anksiyete belirtisi olabilir diye okumuştum, of. Başka bir kediyle düzelir mi bilmiyorum, sanırım ciddi bir destek almam şart. Artık kendisine zarar vermeye başladı ve ters tepme ihtimali olan hiçbir şey yapmak istemiyorum. Sabah ilk iş araştırıp bulduğum ve kedi psikolojisi konusunda yazdıklarıyla beni tatmin eden veterinere götüreceğim.

dollfacepersian

Kendini yalayarak kanatması kötü,sanki durumu daha da kötüleşiyor:( Şimdi düşününce ikinci kedi dediğiniz gibi ters etki yapabilir. Sizinkinin durumu benimkine göre daha ciddi görünüyor. Umarım veteriner yardımcı olabilir

pigileto

Moralim inanılmaz bozuldu. Sargı beziyle sarıp yanaklarını öperek uyuttum. Tek istediğim bir an önce düzelmesi. Sevdirmesin, kucağıma gelmesin fakat; mutlu olsun, normal davransın istiyorum şu an sadece.

Luckyssss

@Dollfacepersian yavru kedi için bişey yazdım duvarına bakarmısın bi acaba