Kedi Irkı

Ndgnc

Merhaba kedi sahiplendim ancak cinsini öğrenmek istiyorum bombay olabilir dendi ama tiffany de diyen oluyor uzun tüylü gögüs kısmı kahverengi-pas rengi kuyrugu da uzun ince tüylü

5 CEVAP

Thekedi

Bombay burma (Burmase) kedisiyle bir siyah American Shorthair ırkı kediyi çiftleştirilmesinden oluşuturulan sonra kendi aralarında yapay seçilimle ideal minyatür Hint leoparına benzetilen özel bir ırktır. Türkiye'de bulamazsın.

Tiffanie kedisinde Burmilla kedisi ile Asya ırklı kedilerin çiftleştirilmesi (ya da chincilla kendisiydi galiba tam hatırlamıyorum) oluşturulan başka nadide bir ırktır. Henüz yeni yeni gen havuzunun genişletilmesinden dolayı oldukça azlar. Türkiyede bununda bulamazsın.

Ndgnc

Benim için hiç problem değil cinsi sahipleneli 5 ay oldu sadece merak ettik ne olabilir diye bir önceki sahibi petshop dan satın almıs bakamadıkları için acil sahiplendirilmesi gerekiyordu biz sahiplendik

Buketbayraktar

Aslında siyah kedilerin çoğu bombay kedi değildir. Tüm siyah kedilere bombay deniyor ama değil. Siyah kürklü anadolu kendisidir gördüğümüz kediler. Tifanny ise daha yuvarlak hatlı yüze sahip. Umarım sahiplenmek için cinsi önemli değildir sizin için ama siyah uzun tüylü bir Anadolu kedisi bu

busraelif7

Siyah Anadolu kedisi bence de, söylediğiniz ırklar çok nadirdir ülkemizde Thekedi nin de dediği gibi

Thekedi

Pardon isim benzerliğinden Tiffany(Chantilly) ile Tiffanie kedisini karıştırdım.

Tiffany(Chantilly) kuzey Amerikanın yerli bir ırkıdır. Neredeyse nesli tükenmiştir, bir nevi insan hatasıyla dene bilir; ırk olmaktan çıkarılıyor buna bağlı cins kayıtsız hale geliyor soy kütüğü statüsünü kaybediyor. Birmanya kedilerinin iranlsrla çiftleştirilmesi sonucu çıktı gibi yanlış reklam falan oluyor. Bütün bu kafa karışıklığı saçma tarihi olaylar, cinsin neredeyse neslinin tükenmesine neden olduyor. 2000 yıllına yeniden bu ırk toparlanıyor 2001 yılında ilk Tiffany(Chantilly) catteryleri açılıyor açılıyor. 2003 te koca amerikeda tek bir Tiffany(Chantilly) catterysi var o kadar nadir yani. Sonra 2012'de, cattery de çıkan yıkıcı bir yangın tekrar cins yok olma tehlikesiyle karşı karşıyaydı.....

Yani bence Türkiyede değil dünyanın çoğu yerinde olmayan tahlihsiz bir ırk.