Kedide Ağır Dışkı Kokusu

Kedilerinde/kedisinde eskiden olmayıp sonradan oluşan dışkıda koku problemi yaşayıp durumu çözebilen var mı? Kısır olan 3 kedimin önce birisinde sonra diğerlerinde de ağır koku durumu yaşıyorum bir süredir. Normalde kokudan rahatsız olan birisi hiç değilim ama bahsettiğim koku dayanılacak gibi değil maalesef. Koku başlangıcında kullandığım mamayı değiştirdim ama bir etki görmedim henüz. Birçok veterinere danıştım ancak bazıları sadece mama değişikliği önerirken (reçeteli olarak bilinen gastro mamalar/virbac, hills gastrointestinal biome ya da iyi diye bilenen diğer markaların mamaları gibi) bazıları da dışkı testi yapılması gerektiğini söyledi. Tabi test benim de içimi rahatlatır bir şey çıkmasa bile ama böyle bir problem yaşayıp çözen varsa izlediği yolu yazabilir mi?

10 CEVAP

Ozybal

Bahçemde beslediğim bir kedimde aynı durumu yaşadım. Yaklaşık 7-8 aylıkken kakası çok fena kokuyordu bahçeyi sarıyordu ve üstüne sinmiş gibiydi sanki yavrumun. Kaka tahlili vs yapıldı ve parazit gibi bir teşhis konmuştu. Veterinerin önerdiği mamayı kullandık bir süre ilaç vermişti. İlaçlar etkili olmuştu. Bulursam göndereyim size veterinerinize sorabilirsiniz eğer aynı durum varsa. Veterineriniz de önerirse kesinlikle kullanın çok etkili

Eklemeyi unutmuşum, bahsettiğim gastro mamayı 1 kedi için en az 3 paket olarak kullanıp sonradan normal mamalarla değiştirebileceğimi de söylediler. Ve probiyotik kullanmam gerekeceğini de.

patipatili

hangi kumu kullanıyorsunuz şu an?

Önceden kum markası ayırt etmiyordum çok fazla, reflexin aktif karbonlusunu aldım son olarak

patipatili

peki tamamen döküp gerisini koyma sıklığınız nedir ve günde kaç kere temizliyorsunuz?

patipatili

kaka kokusu genelde kumdan dolayı hissediliyor yani her kaka kokar ama bazı kumlar absorbe etmiyor bir de kumun sürekli temiz kalması gerekiyor ondan dolayı bunları yapıyorsanız fikrim yok açıkçası test yaptırmanız mantıklı

Patili_1

Yazıyı okumadım ama tuvaletinin kokmasi hazır mamalardan ben kedime hazır mama veriyordum hem evim kokuyordu hem de kedim bi süre mamayı kestim ona ciğer,et,ton balık vb. veya mancar vb mancari da seviyor kök kısmını aslında ne yersem veriyorum ve o da begendiklerini yiyor😂😂 neyse yani ben kedime ev yemekleri yediriyorum ve gelen misafirlerim de artık evin kokmuyor diyorlar ve kedim de bende şuanda çok mutluyuz...bi kaç gün once kusuyor gibi oldu ama neyseki bişeyi yokmuş...

Kumları her gün temizliyorum zaten, ortalama 4 günde bir de boşaltıp tuvaleti yıkıyorum. Zaten problem kumda kalan kokudan ziyade yaptıkları andaki koku, nasıl anlatsam bozuk bir şeyin kokusu gibi :)

Mama dışında sadece ev yoğurdu veriyorum ara sıra :( 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

Çok sevinirim. Mesaj olarak ya da buradan yazarsınız benim de aklımda bulunmuş olur 🙏🏻