Tavuklu Kedi Maması Tüy Dökmesine Sebep Olurmu?

MINNOS7

tavuklu mama tüy dökermi?

3 CEVAP

ursaminor

Evet, Siri haklı.
Tavuklu kuru (ve yaş da tabii ki) mamalar bazı kedilere çok dokunuyor. Kaşıntı, iştahsızlık, öbek öbek tüy dökülmesi, kötü kaka kokusu ve ne yazık ki bunların hepsi nedeniyle mutsuz bir kediye neden oluyor :(
Kedinizin tavuğa alerjisi varsa hiç vermeyin derim. Yoksa da yaz aylarında tavuklu mama tercih edilmemesinden yanayım.
Tavuğun çok fazla yan ürünü olduğundan (ibiği, bağırsağı, gözü, kemiği, tüyü, tırnağı vs. - endüstride bunlar çöpe gidiyor sanıyorsanız yanılıyorsunuz, işte kuru mamaya tavuk ürünleri/türevleri (by-products) adıyla konuyor bunlar, neyse) mamalara pek güvenmiyorum açıkçası.
Balıkta en fazla kılçık göz pul filan girer; o kadar zararlı değil :D - Elbette denizlerdeki cıva oranı gittikçe yükseldiğinden bu da biraz sorun gibi durmuyor değil; hem balıklar, hem kediler/köpekler hem de bizler için ne yazık ki...

Cotontzu_Siri

kedinizin alerjisi olabilir. benim köpeğimin var; mamasını kendim yapıyorum, bir kere kıyma yerine tavuk koydum; hiç tüy dökmeyen ve kokmayan köpek öbek öbek tüy dökmeye, kokmaya ve deli gibi kaşınmaya başladı.

MINNOS7

teşekkür ederim