Kedim Hasta İki Haftadır İyileşmiyor :(

nurxo

Kedimi yeni sahiplendim bu hafta pazar günü ikinci haftası olacak. İki aylıktan biraz büyük, 700gram. İlk sahibi, anne kediden yavrularına geçen bir hastalık olduğunu ancak neredeyse iyileştiğini söyledi. Vet ilaç falan vermiş. Ve gözleri fena akıyordu. Eve geldik bir hafta içinde gözlerini merhemle iyileştirdik. Ama geldiğimizden beri hep hapşırıyordu ve burnu akıyordu. Bu Pazartesi hapşırması biraz daha koyuldu burnu daha az akıyor gibi. İlk sırt üstü uyuduğundan dolayı böyle hapşırdığını düşündüm ama pazartesiden beri hep böyle genizinden hapşırıyor gibi. Oyun oynamasında falan aynı gayet güzel oynuyor, halsiz falan değil. Sadece yavru olduğu için oyun oynamadığı vakit günün büyük çoğunluğu uyuyor. Yemek olarak kuru mamasından yiyor. Su sanki bu hafta daha az içiyor gibi ama ben evham yapıyor olabilirim. Bugün biraz yoğurt ve haşlanmış et de koydum mama harici onları yedi hemen. Cumartesi günü veterinere gideceğim karma aşı ve bu hastalığı için ama şuan herhangi bir şey var mı yapabileceğim. Gerçekten üzülüyorum düşündükçe gözlerim doluyor ağzından nefes aldığını görünce. Yardım ederseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

6 CEVAP

Buketbayraktar

İştahında hareketliliğinde sorun olmaması iyi. Şuan sizin yapabileceğiniz bir şey de yok. Ama fırsatınız varsa daha erken gidin veterinere. Sağlık sorunu varken karma aşı yapmıyorlar karma ağır bir aşı bildiğim kadarıyla 6 haftalık falan olması lazım . Hatta iç dış parazit için bile sınırda kilosu. Önceliğiniz tedavisi olsun ve mutlaka araştırıp gerçekten iyi bir veterinere götürün. Sağlıkla büyüsün bebiş

Trifane

Muhtemelen grip olmuş. Daha bebek olduğu için bağışıklığı zayıf.
Bununla ilgili veterineriniz size en doğru tedaviyi söyleyecektir. Yemesi ve içmesinde problem olmaması gayet güzel üzülmeyin. Tok kedi çabuk iyileşir. En kısa zamanda sağlığına kavuşsun bebeğiniz.

eceyilmaez

Lütfen bu haldeyken karma asiyi yaptırmayın benim canım yandı sizinkini yanmasın. Kedi tamamen toplamadan aşıları yaptirmayin. Kemik suyu verebilirsiniz (tuzsuz baharatsız ve sogan sarımsak olmayan)

nil7

Geçmiş olsun miniğe anllattıklarınızın hepsini biz de yaşadık ben bizim afacanı bulduğumda 1 aylik bile yoktu 580 gramdı 😊 annesi terketmiş sokakta ölecekti süt yeteri kadar ememediğinden bağışıklığı düşük hatta çoook düşük olduğundan ilk başta süt tozlari ile besledim daha sonraları yaş mama kuru mama derken normale döndük bizimki de geldiğinde burnu tıkalıydı gözleri sulu suluydu burnu tıkalı olduğundan agızı açik dolaniyordu ara ara bu halleri nüksediyor bazen öyle devam da ediyormuş kronikleşebilirmiş gözlerinde ki akınti icin size çay pamuk ve teramisin göz için olanını öneririm sanırim temizledikce tekrar gözlerinde oluşuyor ara ara bu sekilde yapın çapaklanmasına müsade etmeyin.Burun tikanıkligi icin de bebekler için burun spreyi var eczanelerde okyanuslu oluyor onlardan kullanabilirsiniz birde izotonikli su var ama izotonik biz kullandigimizda sanki fayda etmedi bebekler için olanını öneririm.Burnunda oluşan sümük vs bekletmeyin ılık su pamukla alın her defasında bazen kendilerini temizletmiyorlar kendilerini sürekli temizlettikleri için 😊
Bu süreçte vitamin ve bağışıklık için bir şeyler kullanabilirsiniz veterinize soruo danışarak.Ben gimcatın vitamininden veriyordum birde imuneks şurup.Şuruptan bir çay kaşığı kadar diyebilirim ara ara yağsız tutsuz tavuk haslaması özellikle suyuyla yedirmeye çalışın.Endişenizi anlıyorum ama korkmayın her şey zamanla düzelir sağlığına kavuşur inşallah.Burada benzer duyguları yaşayan ve birbirine şifa olan kadar çok insan var ki 😊Tekrar geçmiş olsun.

Merve203

Merhaba kediniz ne kadar guzel masallah :) karma asiyi hemen yaptirmamanizi oneririm once bagisikligi kuvvetlensin. Veterinerinizi arayip bir vitamin onerisi isteyebilirsiniz ya da gimcat sut tozlari var bagisiklik kuvvetlendiriyor diye duymustum onu ek gida olarak verebilir miyim diye sorabilirsiniz. Kuru mamayi reddederse eger yas mama verin besinsiz kalmasin

nurxo

Karma aşıyı yaptırmamaya karar verdik. Yazanlara, yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.