Kedim Yavrusunu Taşıyor

Ahmetemind

Merhabalar, başlıkta pek belirtemedim ancak yaşadığım durum şöyle; bir ay önce 6 aylık bir kedi sahiplendim ve hamile çıktı. 9 gün önce doğum yaptı ve 5 kedi doğurdu. Hepsi sağlıklı, emiyorlar, karınları şiş değil. Birkaçının gözleri açıldı bile.
Şuan yavruların hepsi sessiz, kıyı köşe sayılabilecek bir yerde bir kutunun içindeler. Ancak kedim bazen yavrulardan birini alıp farklı bir noktaya götürüyor. Orada emziriyor, yalıyor, temizliyor filan. Fakat daha sonra oradan kalktığında kediyi orada unutuyor. Ben eldivenle alıp geri koyuyorum kutusuna.

Bu arada aynı kediyi değil, hangi kedi denk gelirse onu götürüyor. Kedileri hiç ellemedik ve dediğim gibi hepsi sağlıklı gözüküyor. Bunu yapma nedeni ne olabilir?

Ayrıca kedimin davranışları da doğum sonrası baya değişti. Çok sakin bir kediydi fakat şuan çok fazla saldırıyor, üstelik sadece elime filan değil, halıya duvara ne denk gelirse.. Sadece yavrularını emzirdiği, yaladığı zaman uslu davranıyor. Normal mi bu durum? İnsanlardaki lohusa dönemi gibi bir şey diye düşündüm başta ama emin de olamadım

3 CEVAP

Zeytinbey

Yavrularını koruma içgüdüsüyle hırçın olması tehdit olarak gördüğü şeylere saldırması normal bır süre sonra geçecektir. Benim bahçede baktığım kedim de doğum yaptığında çok saldırganlasti ama sonra geçti

ruthiees

yavrularını koruma güdüsüyle hareket ediyordur

Superisi814

Dogum yapan anne kediler , biz insanlarin degil kendilerinin seçtikleri ve uygun bulduklari yerlere yavrularini taşirlar.Fakat siz her seferinde onun uygun buldugu yerden yavrulari alip onun onaylamadigi yere koyuyormussunuz.Bu da onu daha stresli hale getirir.
Ayrica anneligin etkisiyle yavrularini koruyabilmek ic gudusuyle daha hassas olur.Asabilesmesi cok normal hele siz her defasinda onun kararina saygi duymadikca 🙂🐱
Yani kedinizin algisi bu sizi itham ettigim icin degil..