Korona

Betullsusam

Korona olup kedisiyle temaslı olan var mı aranızda ?

9 CEVAP

siriniko29

Dünya sağlık örgütünün raporuna göre insanlardan evcil hayvanlara covid bulaşıyormuş. Bir diğer araştırmaya göre de evcil kediler covid bulaşması durumunda kısa sürede atlatıyorlarmış. Etrafımda bildiğim bir örnek yok ama böyle bir durumda evde maske ile gezmek, elleri sık sık yıkamak ve mümkün mertebe kedilerimizden birkaç gün uzak durmak gerektiğini düşünüyorum.

Betullsusam

Arkadaşlar bizde ki covid ile hayvanlarda ki koronayı ayırt edebiliyorum ve bu konuda bilgim var sağ olun. Benim sorum bu değil bizim geçirdiğimiz korona kedimizle temaslı olunca ne gibi bi etki bırakıyor hayvanda bilen, yaşayan birinden bilgi almak istiyorum... Koronalı bi insan kediye temaslı olunca o hayvan da ciddi bi hastalık mı geçiriyor, halsiz mi oluyor bunu merak ediyorum.

eceyilmaez

Insanlar, köpekler ve kedilerdeki coronanin hepsi farkliiiiiii. Farklı ailelerden virüsler

Sizdeki covid 19 ile kedideki korona aynı değil. Bulaşmaz merak etmeyin.

incirreis

Evde pozitif ve negatif bireyler birlikte yaşıyorsa, kediniz bir eşya gibi yüzeysel olarak taşıyıcı olabilir. Pozitif bireyler kendini kedisinden / varsa diğer bireylerle temas halinde olan evcil hayvanından da kendini izole etmelidir. Bu konu da hep atlanıyor maalesef.

siriniko29

@betullsusam bu konuda çok fazla bilenen örnek yok. Yaşayan biriyle karşılaşır mısınız bilemiyorum. Evcil hayvanların belirtileri hakkında bir araştırma görmedim ama kısa sürede atlattıklarını ve bir ülkede adını hatırlamadığım evcil hayvanlar için aşı üretildiğini okudum. Muhtemel halsizlik, iştahsızlık gibi belirtileri vardır

tyguler

Benim arkadaşımgil corona olmuştu kedileri de o süreçte sürekli hapşuruyormuş kedime de bulaşmıştı demişti.
Yani bulaşabiliyor

yaaamur

merhaba ben karantina sürecimi odamda kedimle birlikte geçirmiştim, benimle uyudu benimle kalktı grip vs bi etkisini görmedim 😸

gayelise

Haberlerde gördüm ben az önce temas halinde kedilerde kalp rahatsızlığı ortaya çıkabiliyormus yani bir şey olmasa da riske atmamak ta fayda var yanına yaklaşınca maske takin dayanamayıp dokunmak isterseniz eldiven kullanabilirsiniz ben de merak ediyorum aslında ama net bir bilgi bilmiyorum yine de