3 Aylık Kedi Eve Ne Kadar Sürede Alışır?

tugcerbs

3 aylık dişi bir kedim var, 5 gündür bizimle ilk gün çok zordu şimdi o zorluk biraz azaldı ama hala etrafı çok merak ediyor yalnız kalmak istemiyor en önemlisi oyun oynarken bize biraz saldırganlık gösteriyor, ısırmaya çalışıyor. Bu ısırma olayını nasıl yok ederim?

12 CEVAP

KediliAile

Öncelikle kedi doğası gereği ısırır, saldırır. Kedi eğitmek için bir çok yazı mevcut, oralardan vaktiniz oldukça okuyun. Ama 3 aylık kedi için vereceğim tavsiyeler;

  • kedinin evi keşfetmesine izin verin, eğer bazı odalara girmemesini istiyorsanız kesinlikle o odaların kapıları hep kapalı olsun ve girdikçe dışarı çıkarın.

  • kedinizin karakterini gözlemlemeye çalışın ve ona göre ödül mama yöntemi(kesinlikle araştırın ve kesinlikle ceza yöntemi kullanmayın) ile yapmaması istediğiniz şeyleri yaptırmayın. Ama unutmayın ne kadar sınırlarsanız kedinizi o da o kadar huysuz hisseder kendisini.

  • yeni sahiplendiğiniz bir kedi olduğundan dolayı 2-3 ay yalnız bırakmayın ve bol ilgi gösterin ve konuşun.

  • ısırma konusunda travma yaşamamış bir yavruysa ( herhangi bir nedenden ötürü anneden erken ayrılmadıysa ) annesinin iç güdüsüyle öğrettiği davranışlardır. normalde 1 haftada epey ısırmalarını azalttık ama zaman zaman yanlış oyun oynatılarak ısırma eğilimi gösteriyor.

Sağlıklı ve ömürlü olsun.

Patikedili

Kurta057 dediğine gram katılmıyorum. Bildiğin kedi ne demek Allah rızası için kalkıp kediyle konuşamazsın. Ben ilk kedimi 2 aylıkken aldım diğer kedimi ise onun kardeşimdir 3 4 aylıktı aldım bana ve aileme hemen alıştılar hayvan besleyen diğer çevrem de ayni şekilde zaten kediler annelerinden 2 3 aylıkken tam olarak kopuyorlar. Her kedi ısırır benim ilk kedim hayırı biliyor ama diğeri az bir şekilde o kedim biraz korkak bir kedi. Bak şimdi o senle oyun oynadığı zaman ısırıyorum elini hiç hareket ettirme ve otoriter bi şekilde bağırmadan hayır de ama sakin elini falan oynatma eger devam ediyorsa yanından kalk veya başka bir odaya geç. Zamanla alışırsın benimkiler 1 ay falan sürmüştü ama ben bilerek o şekilde oynatıyorum. Ama tıslıyorsa uzak dur alışmaya çalışsın zamana bırakmalısın

fettahaltuntas

@Kurta057 Boş konuşuyorsun.Kediyi nasil yetiştirirsen ilerde o şekilde devam eder. Sorunuza gelecek olursak 3 aylik daha yavru diş değiştirme dönemine yavaştan girmiş olabilir. Ona ısıracağı oyuncaklar alın elinizi ısırmasına müsade etmeyin. Çok oyun oynuyor yaşı gereği o yüzden ısırmamayı ögretmeniz çok kolay. Isırdığında çok bağırmadan ilgi çekici bir sesle yanından ayrilın oyunu kesin. Zamanla bunun oyunu bitiren bir hareket olduğunu ögrenip bırakacaktır huyunu. Arkadaşa takılmayın boş konuşuyor kendini bilmez zaten bu kadar sert çıkmaya gerek yok. Ayrıca zamanla eve alışacaktır

Merhaba:) Öncelikle kediler yavru oldukları dönemde çok oyuncu oldukları için oyun oynarken ısırmaları çok normal. Endişelenme. Yetişkin dönemine ulaştığında ısırma huyu git gide azalma gösterecektir. Kedini yeni sahiplendiğin için de çok fazla bunaltmamaya çalış. Ben kedilerimin ikisinide sahiplendiğimde ilk 1 hafta doğru düzgün koltuğun altından çıkmamışlardır. Üstlerine çok düşmedim ve kendi kendilerine gece çıkıp etrafı tanımaya çalıştılar. Kedine öncelikle bu süreyi vermeni tavsiye ediyorum. Kedin 5-6 aylık olduğunda hala ısırması devam ediyorsa verebileceğim tavsiye kesinlikle ona bağırma dövme ya da onu korkutma bu onu daha da fazla hırçınlaştırır. Onun yerine ısırdığı an onunla göz teması kurma ve oyun oynamayı hemen bırak. Ben genellikle oyun oynamayı bırakıyorum böyle durumlarda kötü bir şey yaptığını anlasın diye yüzüne bakıp hayır diyorum. Verebileceğim tavsiyeler bunlar. Kedili kal:)

Patikedili

Ya ciddi misin napsın kediye şey mi desin hmm senin huyun iyi değil düzel 7 aylık olduktan sonra alıcam seni kedi daha yeni doğmuş ne huyu suyu. Sen bi bebeği gördüğün an bu çok ağlar veya bu büyünce çalışkan olur falan mı diyorsun azcık mantıklı konuş. Bir insanim alışma süreci varsa hayvanlarında öyle

Patikedili

Evet öyleyiz 😉

Kurta057

Ya yine aynı muhabbet huyunu bildiğin kediyi alıcaksın daha 3 aylık kedi almışsın yok ısırıyor nasıl yok ederim o hiç belli olmaz kedilerin karakteri 7 AYLIK gibi oturmaya başlıyor eğer ısırmayan kedi istiyorsan huyunu suyunu bildiğin kediyi alıcaksın

tugcerbs

Almak zorundaydım aldım bu seni alakadar etmez. Ben bir kaç minik tavsiye istedim yalnızca.

Kurta057

Gayet normal bişey dedim ben güzel kardeşim yardım etmek istedim durum bu yani boş boş bu seni ilgilendirmez falan gibi yorum yapmana üzüldüm ben kötü bişey demedim kş

tugcerbs

Üslubun bana böyle düşündürdü. Neyse sağol.

tugcerbs

Tavsiyeler için teşekkür ederim arkadaşlar. 🤍

Kurta057

Aynen en boş benim en dolu sizsiniz