Kefirin Buzlukta Durdugunda Etkisi Azalır Mı?

Zeynepulku

Ben kedime düzenli olarak kefir iciriyorum. Haftada 6-7 küp içiyor. Kefir yapınca buzdolabı kaplarına koyup buzluğa atıyorum. Şimdi kefir canlı organizma buzluga atip donunca içindeki mikroorganizmalar ölüyor mu? Yoksa tekrar ısınınca geri geliyor mu? Probiyotik diye veriyorum birde yoğurttan daha çok seviyor bir işe yaramiyorsa onun yerine yoğurt veririm. Nereye kime soracağımı bilemedim. Buraya sorayım dedim belki bilen vardır.

7 CEVAP

Renklipati

Bildiğim kadarıyla dondurucu da 2 ay saklanabiliyor, fakat buzluğa koyarken üzerine azıcık süt döküp öyle koymak gerekiyor, tekrar çözümünde canlanıyor

Zeynepulku

Hiç süt koymadım valla. Uzun zamandır da böyle kullanıyoruz 😅 teşekkür ederim

Bir veteriner hekime danışmak gerekir yine de

dezgicavus

Bende dondurup çözüp veriyorum, sürekli laktozsuz kefir alamam ki 2 kaşık için. Oda litrelik satılıyor zaten, bence sorun olmaz. Mayası da dondurulup tekrar kullanılıyor sonuçta

Bildiğim kadarıyla bu yararlı bakterilerin "hepsi" endospor oluşturamıyor, yani bir kısmı dayanamayıp ölüyor :/

Zeynepulku

En fazla 1 ay buzlukta kalıyor kefir.

Zeynepulku

Sorunun cevabını öğrendim ısınınca tekrar aktiflesiyormus.