Sokak Kedisi Kısırlaştırma ???

dezgicavus

Buradaki belediye kısırlaştırma yapıyor. Bahçede baktığım kediler var, dişi olan en fazla 1 yaşında ve şuan hamile ben sonra dan öğrendim belediyenin yaptığını. Bir kaçı için randevu almak istiyorum fakat sonrası eve almam gerekir mi ? Evde kendi kedim var 3 ay oldu sokaktan alalı ve yeni yeni sağlığı düzeliyor, ona hastalık bulaşırsa diye eve alamam :( ama kısırlaştırma sonrası sokakta yapabilir mi o kediler (2 dişi, 1 erkek) ???

13 CEVAP

Bence evinizin 1odasini kısırlaştıracağıniz kediye ayirin diğer kedinizi sokmayin. Hemen sokağa salinmasi hic dogru degil ozellikle disi kedilerde fazla dikis atildigi icin onu kasimak disleriyle sökmek istiyolar ayrica enfeksiyon riski var. Instagram sozde hayvanseverim diye gezinen biri kisirlastirdigi kedileri hemen sokaga birakiyomus ve dikislerini acip olen kediler dahi olmus.Kisirlastirdiktan hemen sonra sokaga salacaksaniz hic kisirlastirmayin. Evde bile en iyi mamalari aldigimiz asilari tam olan kedimiz kisirlasinca bile diken üstündeyiz daha ozenli davranip ek vitamin vs aliyosak disarda asisi olmayan sokakta yasayan kalitesiz mamalarla veya copten beslenen bi kedi icin durum 100 kat daha zor olacak ozelkliniklerde kisirlasan kediler bile kendini zor toplarken islemin yapilacagi yer belediyeden bahsediyoruz bi de. Sirf kediler sadece dogurmasin diye yumurtaligin birini alip diger her seyi kedinin icinde birakan ve kedi hala defalarca kizginliga girip ama dogurmuyo diye kendilerini savunan bi yer.

miupiu

kısırlaştırıp sokağa salıyor gönüllü olanlar, birkaç gün kalıyor tabii veterinerde kontrollü şekilde oluyor ama bilemedim

sultansbutler

kısırlaştırmadan sonra ben hep alınan bölgeye geri bırakıldığını gördüm kedilerin. bir sorunlarınını da gözlemlemedim. eve almanıza gerek yok.

dezgicavus

Eve almak gibi bir imkanım yok :( ailem de izin vermez ki ayıracak oda da yok 2+1 ev :( fileli balkon var ama aşırı güneş alıyor hayvan fenalık geçirir. Hepsini geçtim, ayrı bir kum kabım vs de yok ev için. Bu gidişle ya yaptırmıcam ya da erkek olanı dikişsiz yapılıyorsa sadece onu götürcem :(

HepsiPati

3 gün koruma altında tutarsanız iyi olur. Enfeksiyon kapma riski var. O süre içinde de haşlanmış tavuk,'yu yere vs.. vererek bağışıklığını güçlü tutarsanız iyi olur. En azından bir süre kaliteli mama dahi verseniz iyi olur.

HepsiPati

Erkek kediyi sokağa salıdansanız kısırlaştırmayın. Kısır kedi maması yemezse idrar yolu sorunu yaşar ve ölümle sonuçlanabilir. Sadece dişileri Kısırlaştırın. Amaç çoğalmasınlar. Operasyondan sonra eve alamıyorsanız en azından 1 gece balkonda kalsın. Anestezinin etkisi geçsin. Sabah bırakın.

Nadenge

Eve alamayacaksanız kısırlaştırmayın. Kendi kedinizi kısırlaştırdınız mı bilmiyorum ama süreç öyle kolay geçmiyor maalesef. Dişi kedinin en az bir hafta evde istirahat etmesi gerekiyor. Sokak kedisini kısırlaştırmış biri olarak konuşuyorum. İyilik yapayım derken kötülük yapmış olursunuz her ne kadar istememiş olsanız da...

sultansbutler

eve almak tabiki istirahat etmeleri açısından en güzeli ama herkesin imkanı yok evine almaya o zaman kedileri öyle mi bırakalım. belediyede zaten narkozlu dışarıya bırakmıyor ki. operasyondan sonrası orda ayılıyorlar daha sonra alındıkları bölgeye bırakılıyor. kapısında sürekli kedi olan/bırakılan tanıdığım bir kadın var kedilerini kısırlaştırıyor (özellikle dişiler) hayvan ayıldıktan sonra dışarı bırakıyor. kedilerin dikişleri koparması tabi bir ihtimal ama hepsi öyle olmuyor. yoksa nasıl bu kadar kısırlaştırma yapsın belediye/gönüllüler.

gulsundusmez

100 kedi kısırlaştırıdm ama belediye de değil özel vet kedinin aldığı narkozdan istirahat etmesi gerekli bu 12-16 saattir ve bırakılacağı gün ayrıca 1 antibiyotik daha yapılıp öyle sokağa bıraktım. Kısaca 1 gece ameliyat sonrası vetde istirahat ettiler. O dikiş en son 3cü kat dikiş hekimin becerisine bağlı emilebilen süturla dikmesi lazım ki vücut o dikiş ipliğini emsin ama kopma yara açımı görmedin.Kediler zorluyor evet ama vetin marifetli olması lazım bazıları güzel kapatamıyor hayvanı. Belediye ise kısırlaşıtıp hemen al diyor narkozdan daha ayılmadan ben 1 kez götürdüm ve benimde kedilerim vardı boxun içinde balkonla diğer o da da bir gece misafir edip bıraktım yapabilirisiniz bence isteyince oluyor.Bu işler kolay değil

dezgicavus

@sultansbutler teşekkürler. Bende zaten o açıdan sorduö, süreci tecrübe eden var mı durum ne diye. Gerçekten eve alma ihtimalim yok. Eve alsamda çalışıyorum çıldırır o kedi balkonda hapis ve balkon güneş içinde :( belediye ile görüşüp nasıl bir süreç izleniyor ona göre karar vericem. Eğer bir gün orda kalıyorlarsa, tam ayılma vs. Ona göre karar vereceğim. Bende tabiki zarar görsünler istemem ama şuan Max. 8 aylık kedi hamile ve küçük öyle görünce de üzülüyorum. Yorum yazan herkes haklı ama şartlar :(

Nunus

Ben bahçede baktığım kediyi kısırlaştırdım. Ameliyattan sonra kedi 2 hafta veterinerde kaldı. Pansiyon parası ödedim...Hava çok soğuktu ve kar yağdığı için 2 hafta kaldı. Normalde dişi kedinin toparlanması için 1 hafta yetiyor. Kesinlikle kısırlaştırıldıktan hemen sonra kediyi sokağa atmak doğru değil, tehlikelidir. Dikişleri açılabilir, kanaması başlayabilir...

Zeynepulku

Ben kisirlastirdigim kediyi 7 gün banyoda duşakabin içinde baktım. 7 gün antibiyotik sürüp içmesi gerekiyor. Böyle küçük bir alanı ona ayırabilirsiniz 7 gün için. Kedi gittikten sonrada kaldığın yerleri çamaşır suyuyla temizledim

Ranayilmaz

Bir hafta veteriner baksın. Ya da pet otel gibi bir yer.