Kedi Kısırlaştırılmalı Mı

goktug1272

İyi günler bir soru daha soracağım kedim 1yaşına yeni girdi ama daha hiç koku bıraktığını görmedim hekimim koku bırakmıyorsa kısırlaştırma yaptırmayabilirsin dedi erkek kedi olduğu için ama bir sorun olmaz dedi ben kararsız kaldım yaptırsam mı yoksa yaptırmasam mı

12 CEVAP

Buketbayraktar

Mesele sadece koku değil ki. Kedi saatlerce bağırıyor, mutsuz oluyor, strese giriyor. Evden kaçma eğilimi oluyor. Kesinlikle kısırlaştırma yapılmalı

Edaznn

Bence farklı bir veterinere daha sor, o da sorun olmaz derse vardır bildikleri.

AlpMordecai

Kısırlaştırılma yapılmazsa kedi koku bırakmasa, belki bağırıp çağırmasa bile stresli yaşamaya devam edecek. Stres de hayat kalitesini düşürecek. Bu da canından can koparacak. Atıyorum 10 yıl ömrü olan bir kedinin ömründen birkaç senenin eksilmesine sebep olur gibi. O yüzden yaptırmanızı tavsiye ederim. Bir de ev şartları malum; sıcak, beslenme koşulları vb. çok uygun olduğu için öyle sokaktaki kediler gibi Mart'tan Mart'a tek seferlik kızgınlık dönemi olmuyor. Çok daha sık ve uzun süreli kızgınlık yaşanıyor evde.

alabalik32

Benimki de 13 aylık kızgınlığa hiç girmedi. 1 Nisanda kısırlaştırdım. Eğer kızgınlığa girerse işiniz zorlaşır. Hem kediye eziyet hemde size. Koku bırakmasıda cabası. O koku napsanız çıkmıyormuş. Kızgınlıktan sonra ameliyat yaptırsanız bile testeron hormonun vücuttan tamamen gitmesi 2 ayı buluyormuş. Ve erkek kediler dişi kedilerden daha çok kızgınlığa girermiş.

Merhabalar benim kedim 9 aylık erkek. Kısırlaştırmasını 1 yaşında yapacaktım ama kuyruğunda bir sorun oldu. Kısır olmayan erkek kedilerde yağlı kuyruk sendromu oluyormuş. Demem o ki kızgınlığa girip girmemesi önemli değil. Kısırlaştırma işlemi yapılmazsa bir sürü sağlık sorunu olabiliyor.

melist35

kısırlaştırma yapılmadığı takdirde idrar yollarında kristalleşme ve üriner hastalıklara yakalanma riski çok artıyor. şuan olmasa da ileriki zamanlarda koku bırakabilir, şuan bırakmıyorsa 6 ay sonra da bırakmaz diye bir garanti yok yani. en kısa sürede kısırlaştırmanızı öneririm.

Zeynepulku

Sadece koku bırakma değil olay. İllaha bırakmak zorunda da degil evden kaçabilir, strese girer. Kimse kedisini etrafa istemesin diye kisirlastırmıyor.

DAMLAYMANAV

Düzenli çiftleştirilmeyecekse, kısırlaştırılmasını öneriyor her veteriner. Gerek yok denildiğini ilk defa duydum

goktug1272

Tamam cevap veren herkese teşekkürler haftaya perşembeye randevu aldım klinikten

fatma_nur42

kısırlaştırma yapılmadığı halde üriner sistem tehdit altında oluyor gibisinden yazmış birisi hayır, tam tersine kısır erkek kedilerde üriner sistem daha hassas olur

fatma_nur42

koku bırakma,agresif davranış,evden kaçma eğilimi,stres gibi faktörler yoksa ve herhangi bir sağlık sorunu yoksa kısırlaştırmanıza gerek yok dedi benim veterinerim (kendisi üniversitede hoca aynı zamanda )

Simurg1queen

Erkek bir kedimiz olunca elinde sonunda kısırlaştırma yada yanına bir eş alma seçimi yapmak zorunda kalınıyor herkes sağlık sorununa değinmiş nereden nasıl araştırma yapmışlar bilemem ama kısırlaştırdıktan sonra daha dikkatli beslenmeli ve bakımı daha titiz yapılmalı idrar enfeksiyonu, taş, idrar deliğinin küçülmesi gibi daha zor bir sağlık sorunlarına sebep olabiliyormuş..
Bunların yanı sıra kısırlaştırıldığında daha sakin daha sevecen olduklarını gördüm yani illa ki 2 seçeneğiniz olacak

Pati dostum tam 9aylık oldu ve kızgınlık dönemi başladı bağırma olayını uzatmadan yapmayı bıraktı..
Koku olayına da çözüm bulduk en fazla günde 1 veya 2defa yapıyor inşallah o da son bulacak yanına bir arkadaş düşünmüyorum imkanlar nedeniyle...
Kısırlaştırma durumunu çok iyi araştırıp çok iyi düşünmek lazım yarın veteriner kontrolümüz var çok daha detaylı sorular sorarak iyi bilgilendirme alacağım