Scottish Fold'a Hangi Irk Eş ?

eypcnytmz

Hayırlı akşamlar
Benim 11aylık scottish fold bir kızım var doğduğu ilk günden beri bende yanına hem arkadaş hemde eş olabilecek bir erkek kedi almayı düşünüyorum,birçok kişi scottish foldların kalıtsal eklem,kemik tarzı hastalıkları olduğunu belirtiyor ancak buna ek olarak azınlıkta olsa bunun tam tersini savunan öyle bir durum olmadığını savunan insanlarda var. Sizce ben bu kedimin yanına yine aynı şekilde scottish fold bir kedimi almalıyım yoksa british bir kedimi almalıyım ?

22 CEVAP

eypcnytmz

@patipatili Bir bilgim olsa birşeyler bilsem buralara gelip birşeyler öğrenmeye çalışmam yada art bir niyetim olsa hiç uğraşmam hiçbirşey yapmam ama ben elimden geldiğince birşeyler yapmaya çalışıyorum.
Ayrıca ilk mesajımda da belirttim kronik kalıtsal bir rahatsızlığı olup olmadığına dair soruda sordum hastalığı olduğu savunanlar kadar olmayanlarda var size burda birçok karşı görüş şeylerde söyleyebilirim ama gerek yok bence.
Yavruları hakkında da demişsiniz turşusunu kurmayacağım ama manevi bir bağ kurduktan sonra böyle şeyler gayet doğal bence. O zaman bu ve bunun gibi türlerin soyunu kurutalım hiçbir hayvan acı çekmesin herkes tekir beslesin. Siz ve sizin gibiler sadece siz canlıların sağlığını iyiliğini düşünüyormuş gibi yapmaktan vazgeçin , canlıların iyiliğini sağlığını düşünmeyen kimse bu tarz yerlerde olmaz , birşey bilmiyoruz geldik bilgi almak istedim ve bunuda belirttim vatan haini gibi suçlanmadığım kaldı bir.
Ha şunuda belirteyim benim oturduğum lojmanda 2 adet kedi var ve hergün gidip evdeki kedimle nasıl ilgileniyorsam onlarlada ilgileniyorum, günlük sularını değiştiriyor seviyor,hem yaş mama hem kuru mama veriyorum hemde evdeki kedime verdiğim mamaların aynısıyla ve bu dediğim şeyler gerçekte yaptıklarımın binde biri değil herşey göze sokarak ortalıkta bakın ben sokak kedisi sahiplendim onlara bakıyorum havasıyla gezmekle olmuyor onlar için yapılan en ufak yardım bile hiç yardım yapmamaktan iyidir ve unutmayın burdaki herkes hangi tür canlı olursa olsun kedi,köpek,kuş vs vs bu canlılara değer verdikleri için burda ,hiçkimse bile isteye zarar verme niyetinde değil

eypcnytmz

Benim amacım asla ticaret değil öyle olsaydı lütfen mantıklı düşünürmüsünüz rastgele zaten bir ırkla çiftleştirsem elime hertürlü kıvrık kulaklı kedi gelir diye tahmin ediyorum ben sadece ortada dolaşan bir söylenti var ne denli doğru ne denli yanlış bir bilgi alayım birşeyler öğreneyim ve ona göre hareket edeyim diye geldim buralarda sizlere soru soruyorum. Bu arada ben ne bu kediyi ne annesini nede babasını ücret karşılığı sahiplenmedim , arkadaşımdan ÜCRETSİZ BİR ŞEKİLDE sahiplendim yurtdışında okurken ve oralardan aşılarını yapıp,pasaportu vs vs gerekli işlemleri yapıp türkiyeye getirdim ve evimizde bakıyoruz.
Bu benim ilk beslediğim canlıda değil ben hemen hemen tüm kafes kuşlarını ,birçok papağanı evimde sadece ve sadece hobi amaçlı besledim doğan yavrularımı eşe dosta hediye ettim ki onlarda da biraz olsun canlı sevgisi aşılamak hatta 10 senedir tanıdığım komşumun küçük kızlarına 5/6 yaşlarındayken kafesiyle,kuşuyla tamamen ücretsiz kuş hediye ettim küçük yaşta sorumluluk almayı , hayvan sevgisi aşılamak için.
Aynı şekilde birçok akvaryum balığı besledim bazen evimde 4/5akvaryumum ve onlarca balığım olduğu da oldu gelen arkadaşa ,dosta birçoğunu hediye ettim.
Şunuda dip not olarak eklemek istiyorum benim bu konuda bahsi geçen yavru kedimin annesi bana aitti arkadaşımdan ücretsiz şekilde onu sahiplendim ve tekirden farkı olmayan dik kulaklı bir kediydi(gidip milyarlar bayılmadım yada para vermedim)arkadaşımda da scottish fold yani bu konuda bahsi geçen kızımın babası vardı bir süre biz aynı evde yaşadığımız sırada bu yavru oldu,yani işin ucunda ne ırk sevdası,ne para derdi var zaten para derdim olsa diyorum ya yurtdışında okuyorum Türkiye de 4/5bin tlye satılan kedileri orda tl bazında 500/600tlye sahiplenebiliyorsunuz ordan sahiplenir her gelişimde türkiyede bir iki tane satarım ama öylede yapmıyorum burda düzgün bir şekilde hareket etmek canlılara zarar vermemek için doğru şeyler yapmak için geldim sizden yardım istedim.
Irk sorma meselesi ise sonuçta parayla satın almamış olsam bile elimde bir kedim var ve bunun yanına en az zararla hangi kedi eş olur yada ne almalıyım ne almamalıyım diye gelip sordum , ticari amaç olsa bu kediyi tekirlede çiftleştirsen kıvrık kulak yavru doğacaktır o kıvrık kulakları satar yine para kazanırım ne size soru sormam gerekir nede birşey yapmam. Ayrıca sokak hayvanlarına emin olun elimden geldiğinin çok daha fazlasıyla yardımcı olmaya çalışıyorum yanlış anlamazsınız umarım ama şunuda eklemek isterim sokaktaki canlıların barınma,beslenme ve korunmasını sağlayacak tek çözümünde devlet olduğunun farkındasınızdır umarım devlet bu konuya gerekli önem vermedikçe barınak sayılarını arttırıp sokaktaki canları orda toplayıp bakımını yapmadıkça bu sorun çözülmeyecektir, burda parayla alınmış yada parayla alınmamış ırk kedi besleyenlere yüklendiğiniz kadar devlete yüklenseniz daha iyi ve etkili olacaktır,sokaktaki canlıların sayısı sürekli artacaktır üremeden kaynaklı bunun çözümünü sürekli sokaktaki kedileri evlere toplayarak çözemezsiniz daha etkilş ve kalıcı bir çözüm lazım nereye kadar bu şekilde eve sokaktan canlı toplamakla devam edecek , umarım kendimi anlatabilmişimdir ve çok basit ve ufak bir sorudan kaynaklı vatan hainiymişim gibi üstüme gelinmekten vazgeçilir . İyi geceler hayırlı sahurlar

Anonymus552223

Ha bi de britishle de ciftlestirseniz sakat yavrular dogar, en iyisi kisirlastirmak

sultansbutler

cins kedi beslemekte hiç sorun yok. iyi bir üreticiden alnırsa para da verilir gökten düşmüyor bu hayvanlar. (foldlar bedava da olsa almam orası ayrı mesele üretilmelerini desteklemiyorum 🤷‍♀️) kızınızı sevdiğiniz belli o yüzden şunu söyliyeyim. her doğumda anneyi kaybetme riskiniz artar. birçok üretici gördük dişi damızlıklarını ilk doğumda kaybeden. her doğumda hastalıklı yavru riski vardır. eklem hastalığının dışında başka rahatsızlıklar da var unutmayın. diyelim senede 2 defa yavru alındı ve elimizde yaklaşık 8 ila 10 yavru oldu. bu yavrulara bakamazsınız imkanı yok.ticaretini yapmıycam diyorsunuz ki şükür buna. yakınlara sahiplendirdiniz diyelim. yakınlar bir süre bitecektir yeni yavrular geldikçe. ilk sahiplendirdiğiniz yakınlar sizin kadar iyi bakabilirler mi o yavrulara? ayrıca doğumlar dişilerde basit geçiyor diye bir algı var sanırım. doğum bu adı üstünde 6 ila 8 saat arasında o bebekleri çıkarmak için uğraşıyorlar kolay mı sanıyorsunuz! dişi kedinizden sonsuza kadar yavru da alamazsınız çoğu üretici dişileri 4 5 yaşına kadar kullanır max. ee sonra her türlü kısırlaştırmanız gerekiyor. bu işlere bence hiç bulaşmayın zaten çok bilgili de değilsiniz. şu yukarda saydıklarımın hepsi o kedinin iyiliği için bundan emin olabilirsiniz. size tavsiyem güzel kızınızı en kısa zamanda kısırlaştırın. yanına da hangi cins ya da sokaktan bir erkek kedi alın. en güzeli bu bence.

eceyilmaez

Hiçbir ırk :)

eypcnytmz

Olumlu olumsuz yorumlar için çok teşekkür ederim kırıcı,suçlayıcı yorumlardan ziyade böyle yorumlar her iki taraf içinde daha iyi olacaktır.Ben zaten illaki çiftleştircem vs demedim bilmediğim bir konu hakkında sizlere danıştım ve sizde açıkladınız ve sizlere çok teşekkür ederim. Peki kızımın yanına sıkılmaması için bir dişi koysam 2 dişi aynı evde sorun yaşamam değil mi çünkü bazen gün boyu evde olmadığım oluyor 🤔

ailur0phile

Yanına bir arkada istiyorsanız farketmez. Ama ikisini lütfen kisirlastirin. kızgınlığa girince rahim iltihabi riski oluyor tek çözümü kısırlastırmak.