Çiğ Besleme

vodootrela

kedimin artık kuru mama yemesini istemiyorum doğası gereği çiğ et ile beslemek istiyorum. bu şekilde kedisini besleyenler tavsiyelerinizi alabilir miyim acaba?

27 CEVAP

MERQ

@Ebrugurkaracayir mikro evrim diye bir şey duydunuz mu? Arktik bölgeye gidip birkaç ay Eskimolar'la takılabilirsiniz mesela. Artık bol bol çiğ balık yersiniz!

Haceli

Çig ürünler kendinizde parazitlere yol açabilir

MERQ

@Ebrugurkaracayir

Bilmiyorum algı kıtlığı mı var? Bahsettiğimiz konu full time rutin beslenme! Yahu lütfen tam zamanlı suşi yer misiniz? 1 ay sonra sizi filmleyip helmintlere, kist hidatidlere el sallayalım! Kemik ne alaka, diş fırçası ne alaka? Ben iptalim!

MERQ

@Ebrugurkaracayir

Neyi, hangi makaleden araştırdınız acaba? (: Buyurun paylaşın? Mikro evrim eskimo örneği veriyorum! Gelmiş bana "suşi" diyorsunuz! Yahu amaç; Eskimo ile sizi karşılaştırmak! Onun vücudunun tolere ettiği gıdaları bakalım sizin vücudunuz edecek mi?! Siz kedilerinizi çiğ etle besleyin! Üstüne de toksik iç parazit hapları dayayın oldu mu? Çok güveniyorsunuz ya çiğ beslenmeye! Doğasında iç parazit hapı alması da yok! Lütfen çiğ etle besleyip kedinizi bol bol öpün, koklayın! Yemeğinizden birkaç dal tüyünde de hoplatın! Lütfen yapın bunu!

Lütfettiyseniz geçebiliriz.

ailur0phile

Eti pisirince vitaminlerin çoğu kayboluyor. 'yeterli' olmuyor yani.

Peliinn00

kedim çiğ et sebebiyle veterinerlik oldu, çiğ et kedilerde iç parazite ve diğer hastalıklara yol açabilir. pişirip verin çiğ ete ne gerek var :(

vodootrela

suzi'nin sayfasında okudum ben de gerçekten hiçbir mama firmasının evcil hayvanlara özel çiftlik kurup oradakileri paketleyip bize sattıklarını sanmıyorum. et var diyor ama hangi et nasıl et nasıl yetişti ne oldu ne bitti bilemiyoruz. bu arada en fazla 100 yıldan beri kediler evlerde yani bu kadar kısa sürede evrim geçirdiklerini sanmıyorum ki bu imkansız evrim dediğimiz şey milyonlarca yıl sürüyor zaten. çiğ beslemekle kedime kötülük yapacağımı sanmıyorum zaten ama takıldığım şey acaba becerir miyim, yarın öbür gün et alamayacak duruma gelirsem ne yaparım gibi tipik sorular. cesaret edemiyorum ama gerçekten yapmak istiyorum içinde ne olduğu belli olmayan kuru mamaları almak istemiyorum artık.

vodootrela

zaten çiğ eti kuru mama verir gibi önüne boşaltmamak gerek porsiyonlu olarak verilmesinin daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum ama araştırıyorum hala. veterinerlere de sormam lazım zaten. aslında bugün gideceğim bakalım bizim veterinere ne diyecek.

lwb

yorumların hepsini okumadım büyük ihtimal önceki zamanlarda da burda gördüğüm gibi tezsiz saçma sapan görüşler mevcuttur.

insan evrimi ve kedi evrimini karşılaştırmak çok komik. şöyle ele alalım yaban kedileriyle karşılaştırma yapılcaksa, çekik/beyaz/siyahi insanlar dış görünüş olarak farklı olsa da hepimizin alması gereken besinler ve değerleri aynıdır. çekik bir insana sen çekiksin sebze,et ne derseniz deyin yiyemezsiniz diyemiceğiniz gibi, evde beslediğiniz kedinize de sen ev kedisisin yakından akraba olduğun yaban kedileri gibi çiğ et yiyemezsin diyemezsiniz:)))

tek kedi değil bu durum köpekler için de geçerli. kurtlarla dnaları %99 aynı olmakta. yani bi şivavada olsan kurtlardan uzakta değilsin sistem ve beslenme açısından. ayrıcaaaa omnivor olan insanın etten alması gereken besin değeriyle, karnivor yaaani ZORUNLU bir etçil olan kedinin alması gereken besin değeri aynı değildir. siz eti pişirseniz bile vücudunuz ihtiyacı olan besin değerini, “et pişirildiğinde bir çok değerini minimuma indirse bile” alırsınız, ama kediniz o gerekli verimi pişen bir etten alamaz çünkü alması gerektiği verim yüksek. o yüzden pişmiş etler de geçiş aşamasında evet kullanılabilir ama süreklilikte değil.

parazit konusunda yazılan yazılmış göz gezdirdiğim kadarıyla.

lwb

veterineriniz özellikle mama alışverişi yaptığınız bir hekimse büyük ihtimal asla çiğ etle beslememeniz gerektiğini söylicektir. ya da purina, royal canin vb mama markalarının sponsorluğu aracılığla gördüğü bir iki seçmeli beslenme dersinin etkisiyle yine aynı şeyleri söylicektir.

ama evet çiğ derse,ne mutlu size.

sultansbutler

pahalı olmasa ben hiç düşünmem yapardım ama daha ben et yiyemiyorum kedimi nasıl besliyeyim xD ama birde şöyle bir yanı var mama ne kadar iyi olursa veterinere o kadar az gidiliyor. aylık masrafını da merak eden olursa ben basit bir tarifi alıp, internetten et fiyatlarına genel olarak bakıp hesapladım. aylık 128 lira geliyor ki bu 3 kiloluk minyon/fit bir kedi için çıkan masraf (günlük besleme miktarı 120gr). tabi kullanılan et türü ya da nerden alındığına göre fiyat artıp azalabilir. kedisi 5 6 kilo olanlara Allah kolaylık versin. ingilizce gruplarda sorulara/cevaplara 1.30€ gibi saçma şekilde ucuz rakamlar yazıldığını görüyorum valla ağlayasım geliyor.