Kedimin Butun Mamalari Tavuklu

simbakedi

arkadaslar benim kedim tavuklu olan her sey icin canini verir o kadar cok seviyor ki. yemek ayirmaz ama tavuk icin ayri can atiyor. 5.5-6 aylik kedimin bozita kitten tavuklu kuru mamasi var. onun disinda gimcatin tavuklu yas mamasini aliyoruz. evde tavuk, et vs haslandikca da veriyoruz. acaba bu kadar cok tavuklu icerik yemesi ilerde alerjiye vs sebep olabilir mi? kisirlastirdigimiz zaman da tavuklu mama almayi dusunuyorduk ama aklima boyle bir soru takildi sizce bir sorun olur mu? yoksa yas mamasini daha cok balikli mi tercih etmeliyim

11 CEVAP

Bu mantık yanlış. Sorunuza göre her mamada örneğin kuzulu mama yiyor diyelim kedim alerji olur mu? gibi saçma bir soru olamaz. Kedinizin alerjisi varsa o gıdayı vermezsiniz ancak kedi alerji olucak diye vermemezlik saçma olur eğer sonradan gelişen bir alerji durumu olursa ona göre aksiyon alınır. Siz alerji olucak diye tavuklu mama vermediniz diyelim uzun bir süre, sonra ise tekrar tavuklu mamaya dönmek istediniz; tavuk verdiniz ve geçmişte hiçbir alerjisi olmayan kedi şimdi baktınız alerjik reaksiyon gösteriyor. İşte bu durumda sonradan gelişen bir alerji durumu ile karşılaşıyorsunuz ve bunu bilemeyiz malesef.

Alerji olup olmayacağını bilemezsiniz. Tavuğu çok seviyor diye tavuk dayamakta yanlış. Ama çeşitlilik olsun diye yaş mamasını arada balıklı ya da bilmeme neli verebilirsiniz hem sıkılmamış olur hem de farklı vitamin alır. Ağız tadı gelişir olası bir alerji de yedirecek şey bulamazsınız

AdaCoco

Bir süre verebilirsiniz ama sonra alerji oluşabilir çok yediği için o yüzden bir süre sonra başka bir hayvanın etini vermenizi tavsiye ederim.

Bir süre sonra kedim alerji oldu diye başlık açarsınız.

deniznergis

benim kedimde bayılarak götürüyordu sonra bir anda yemeyi kesti alerji olmaya başladı tavuk yedimi çenesinin altını boyun kısmını çok kaşıyor .yaş mamada tek tük yemege devam etsede kuru mamada asla yemiyor artık.bence çok yüklenmeyinki ileride vericek mama bulamazsınız benim gibi.

simbakedi

@mustafacelebi24 hayir tavukluyu tamamen birakmak icin sormadim cok fazla mi veriyorum azaltmali miyim acaba diye sordum yoksa tamamen kesmem bir alerjisi vs olmadigi surece. burda okudukca gordum tavuk alerjisi gibi seyler o yuzden aklima takildi bir bilgim yoktu oncesinde

Açıkçası bu konuda detaylı bilgiye sahip değilim ama mantığım ve bilgilerim çerçevesinde bu yorumu yapabiliyorum. Çok fazla tavuk vermeniz alerji geliştirmez belki ama fazla protein almasından kaynaklı böbrek sorunlarına yol açabilir yani yağmurdan kaçarken doluya tutunursunuz.

simbakedi

cok tesekkur ederim

Monserzk

Benim kedimde çok seviyor kuru maması tavuklu yıllardır tavuklu kuru mama yer ama yaş mamasını farklı farklı alırız o şekilde dengeliyoruz

simbakedi

@septisistbaykus acmak istemedigim icin sordum zaten tesekkurler

simbakedi

@septisistbaykus acmak istemedigim icin sordum zaten tesekkurler