Kedim Kabız Mı Kanlı Kaka

Berrefilizzz

Kedim az önce tuvalete girdi ve bu halıya dökülen bı turlu kumuna dökülmedi en sonunda sallayarak halıya düşürdü sümüksü bir kan parazit kaynaklı mi yoksa kabız falan olabilir mi

12 CEVAP

burcingltkn

bu sekılde burdan değerlendırme olmaz yarın kesın bı veterınere göturun yabancı cısım yutmus olabılır mıde ve bağırsagı kesebılıyor ıc kanama oluştura biliyor acıl bı durum

betul551v

Aynı problem 7 aylık kedimizde de var. 2 aylıkken sokaktan almıştık. Geldiğinde ishali vardı. Vet. başta "kronik bağırsak problemi olabilir" dedi. Takviye için probiyotik toz ve birkaç hap verdi. Kısa süreli tozlar işe yaradı ama bitince tekrar ishale dönünce ben test istedim. Kan değerleri normal fakat Fcov yüksek oranda pozitif çıktı. Hemen mamasını değiştirdiler, vitamin takviyeleri verdiler. Proplan Gastro EN mamasına geçtik. Mamanın epey faydasını gördük. Fakat evdeki diğer kedinin mamasından aşırdığında anında yine aynı sizinki gibi kakanın sonunda kanlı mukus geliyor. Bizim veteriner kediniz fipli olduğu için böyle diyor. "Mama ve takviyelerle gittiği yere kadar" dedi.
Bu Giardia paraziti teşhisi için nasıl bir test uygulandı acaba? Size ne söyledi veterineriniz? Geçmiş olsun bu arada.

Berrefilizzz

Merhabalar bizim veteriner hızlı elisa testi ve mikroskop ile bakıldı herkesin başına gelebilecek parazit türü ayakkabılara sürtünüyorsa sizin wcye giriyorsa musluk suyu içiyorsa yada tezgahı yaliyorsa olur dedi büyük ihtimal sizinkide öyle bu giardia parazitinin en büyük belirtisi diski sonunda kan gelmesiymis

Bağırsaklarına parazit yapışmış ola bilir bizde aynı sorunu yaşadık kanlı işal sandık fakat parazit bağırsa yapışıyor ve kanamış ola bilir veteriner iç dış parazit aşısı vuruyor veya hap veriyo düzeliyor şimdiden geçmiş olsun kedi düzelir

BuseDM

Parazit gibi duruyor bence veterinere gidin

Parazit yahut kabız ikisi de kuvvetli ihtimal. Direk gidin veterinere

Berrefilizzz

Götürdük dün giardia paraziti çıktı sağolun

Berrefilizzz

Aynı sekilde mukuslu kan en belirgin özelliğimiz

Berrefilizzz

Özelliğimiş

betul551v

Zaten sokaktan aldığımızda hastaydı. Her şekilde kapmış olabilir. Bizde de Elisa testi S6 yüksek pozitif çıktı ve Sadece FIP'li olduğunu söylediler. Tedavi yöntemi olarak ne söylediler acaba size? Bize bağışıklık güçlü olacak, bir de ömür boyu verdikleri mamayı yiyecek denildi. Mamanın 1.5 kilosu 160 TL ve 20 gün anca gidiyor. Kedi çok iştahlı, doymuyor. Yani bazen mama satmak için oyalanıyor muyuz diye düşünmüyor değilim. Bir arkadaş yine sizin başka bir başlığınızda bu giardia parazitinin tedavisinin olduğunu söylemiş. Eğer tedavi edilebilir bir şeyse ve bizimki de aynı sebeptense tekrar bir sorayım veterinere. Evde başka kedimiz daha var ve mamasını yavrudan saklamaktan yorulduk.

Berrefilizzz

Kaka tahlili yapmadılar mı tedavisi flagyl şurup birde parazit hapı verildi şurup 12 saat ara ile veriliyor hap da yarim yarim ben ek olarak de purina proplan fortiflora adlı prebiyotiği aldık 7 fip olabilmesi için daha bir sürü belirtisi olması gerekiyor bence yemesi içmesi aynı şekil bizimde normal yani yiyor oyun oynuyor gayet sağlıklı ama mukuslu kan vardı büyük ihtimal sizinde öyle kakayi yaptığında kanlı bölge ile birlikte götürün hemen bakıyolar

betul551v

Hayır yapılmadı. Hiç istemediler. Zaten kan tahlilini de geçmeyen ishalinden ötürü ben istedim de öyle yapıldı. Mama değiştirdik durduk acaba mamadan mı diye. İlk aldığımızda sadece ishali vardı. Kan gelmiyordu. Proplanın probiyotik tozunu biz de kullandık ishaline iyi gelmişti. Yeme, içme ve hareketlerinde dediğiniz gibi hiç bir anormallik yok. Aa pardon fazla iştahlı sadece :) şimdiden 5 kilo oldu. Büyük bir kedi olacağı söylenmişti zaten. FIP'in tam kesin teşhisinin otopsiyle olduğunu okumuştum. Başka hastalıklarla ortak belirtiler gösterebiliyormuş. Bizim hekim ısrarla 'fip' dedi. 'Bu mamayı kullanacaksın' dedi. Verdiği mamadan da içerik olarak emin değilim zaten. Soya proteini uzun süreli kullanımda karaciğer sorunu yapabiliyormuş. Bize ömür boyu kullanacak denildi. Ama iyi de geliyor. Ne yapacağım kararsız kaldım. Dediğiniz gibi kakadan örnek götüreyim en iyisi ben. Çok teşekkürler