Kısırlaştırma

tugbaakalem

5 aylık bir dişi kedim ve 2,5 aylık erkek bir kedim var dişi kedimi 1-2 aya kisirlastirmayi düşünüyorum gelişimini tamamlasın diye hemen kisirlastirmadim 1-2 ay daha beklemem sizce sorun olur mu ikisinin ciftlesmesinden korkuyorum çünkü

10 CEVAP

sultansbutler

beklemenizde sıkıntı yok erkek kediniz daha küçücük zaten. 6-7 aylık zaten dişilerde tam zamanı kısırlaştırma için.

ailur0phile

Erken yaşta kisirlasirsa ameliyat yarası daha küçük oluyor. (Yağ tabakasi yok, hiç kızgınlık gecirmedigi içinde rahim vs daha küçük) o yüzden ameliyat sonrası daha kolay geçiyor. Gelişiminde sıkıntı olmaz. Şu ana kadar erken kisirlasan kedilerde öyle bir sıkıntı görmedim ben.

1 yaşını doldurmadan kısırlaştırma işlemi gelişimi durduruyor diye okuyorum hep erkek kedi için yaklaşık 15 ay diyorlar. Zor bir süreçtesin maalesef. Ama erkek kedin daha 2.5 aylık en azından 6 aylık olana kadar dişi kedin 9 aylık olacak biraz daha bekle veterinerine danış bazı veterinerlerde yavru kısırlaşmış mamalar var gelişimi durmaması için belki bu durumuna yardımcı olur.

Erkek kedimi kısırlaştıralı 2 hafta oldu. Neredeyse hiçbir şey değişmedi. Sadece daha oturaklı ve sakin oldu :)

mihriii

ben dişi kedimi 5 aylıkken kısırlaştırdım gelişimini durdurmaz kesinlikle ama sorunuz hakkında bir bilgim yok

simbakedi

bence disi kedinizi kisirlastirabilirsiniz. erkek kediniz en erken 4 aylik gibi kizginliga girer ama. bu sureye kadar bekleyebilirsiniz tabi. ama 4 ayliktan sonra tetikte olmanizi oneririm ben de diyordum 6 aylikken girer kizginliga diye ama mart1 oldu kedim 4 aylik miyavlamalar basladi :D o yuzden disi kedinizin pek zamani olmayabilir:D

AdaCoco

Ben dişi kedimi 7 aylıkken kısırlaştırdım. Veteriner hekimimiz 6 aylık önermişti ama erken olduğunu düşündüm. Kedim hiç girmedi. Hiç kızgınlık geçirmeyince operasyon daha kolay oluyor. Erkek kedinizi de 7-8 aylıkken kısırlaştırabilirsiniz sıkıntı olmaz.

AdaCoco

Erkek kediniz erken kızgınlığa girebilir. Uyarmak istedim.

_zeynep07

Ben dişi kedimi beş buçuk aylıkken kısırlaştırdım ve hiç bir değişiklik yaşamadık hala çok hareketli ve yaramaz:D iştahı baya açıldı