Kısır Kedi Sahiplerine Anket

pompompurin

Merhaba. Erkek kedim yeni kısırlaştı. Şimdilik tartar probleminden dolayı oral care mama yiyor. Maması bitince kısırlaştırılmış kedi mamasına geçeceğim. Acana, True İnstinct, Bozita, Sanabelle, Matisse, Proplan arasında kaldım. Bütçem kısıtlı değil fakat yüksek protein ve kedimin idrar yolu/böbrek hastalıklarına yatkın olmasından dolayı Acana-Orijen seviyesine çıkmaya korkuyorum. Ayrıntı vermem gerekirse kedimde kilo problemi yok. Günde en az yarım saat-1 saat koşturup oynatıyorum. Onun dışında çoğu zaman uyur, pek hareketli değil. Su içmesi de fena değil. Mamalar hakkındaki tecrübelerinizden bahsederseniz sevinirim.

19 CEVAP

Elliiiis

Sanabelle kullanıyorum. Tahılsız ve urinart seçenekleri var. F/p açısından bence 10/10 bir mama piyasadaki şartlarda

diablerose

Proplan bence.

Denizhavcu

Kısır kediniz varsa orijenin fit trimini verebilirsiniz ama az vermeniz gerekir

Catcik

Ben nd kullanmak istiyordum ama kedim asla hiçbir çeşidini yemiyor. Proplan somonluyu bayılarak yediği için şimdilik onu kullanıyoruz.

Denizhavcu

Veterinerime sordum sıkıntı olmayacağını söyledi kilo alabilirmiş sadece o yüzden dengeli vermek gerekiyor bu arada acana nın kısır kedi maması var orijen ile aynı firma üretiyor bir düşünebilirsiniz

Bence Orijen kullanmanız bir sıkıntı oluşturmaz ama yine de endişe duyuyorsanız Acana kullanabilirsiniz. Bütçe konusunda sıkıntınız olmadığından Sanabelle' ye kadar inmek pek mantıklı olmaz. Instinct ve Proplan, Acana' dan çok protein içeriyor mesela. Eğer yüksek proteinden kaygı duyuyor ve içinde olabildiğince yüksek yüzdede et olan bir mama arıyorsanız Acana tercih edin derim :)

sultansbutler

protein fazlalığı böbrek sorunu niye oluştursun ki? verdiğimiz mamalar zaten tahıl bombası. acana tercih edin derim.

Elifsu17

Kısırlaştırma sonrası acana kullanmaya devam ettiğim için protein fazlası böbrek taşı oluşacakmış neredeyse son anda müdahale edip kurtulduk. Mama ve protein oranı çok önemli. Fazla minerl vitamin protein böbrek yorar. Kısırlaştırma sonrası metabolizma yavalşar ve böbrekler bu kadar ağır kaldıramaz bir süreden sonra, doğru mama şart

Beyzaduman

Proplanın protein oranı acanadan daha fazla?
Bakın kısır bir erkek kediyi kaliteli bir kuru mamayla beslemek çok önemlidir. Kediye kaliteli bir yaş mama vermek, ya da kendi yaptığımız yaş mamayı vermek çok önemlidir.
Protein kedinin temel ihtiyacıdır. Protein fazlalığı böbreklerden atılır. Protein böbrekleri yormaz, en sinsi sebep SU içmemektir. Kısır bir erkek kedi bol bol su içmezse maalesef elinde sonunda böbrek sorunun yaşar, kaçınılmaz. Az su tüketen kediler su pınarları ile daha çok içmeye teşvik edilebilir. Aynı şekilde yaş mama miktarını da arttırmak bir çözüm. diş sağlığı için de çok sık yaş mama tüketen kedilerin dişini fırçalamak gerekli.
Benim erkek kısır bir kedim var. Gözüm kapalı acana mama kullanıyorum. Neden?
Çünkü kedimin protein ihtiyacını karşılıyorum. Onun vücudu için bu çok önemli. Ona her zaman taze, temiz su olanağı sağlıyorum.( su pınarı) Kaliteli bir yaş mamayla besliyorum, yaş mamaya ödülmüş gözüyle bakmıyorum. Ve kedim gayet sağlıklı bir kedi Allahıma bin şükür.
SU hayattır diyoruz ya. Bu kediler için de böyle.

@Beyzaduman’ a katılıyorum. Kediler, etçil hayvanlardır ve büyüyünce ya da kısırlaştırılınca da etçil olmaktan çıkmıyorlar. Karbonhidrata değil, proteinlere ve yağlara ihtiyaçları var. Metabolizma yavaşlıyor diye karbonhidrat mı pompalayalım kedimize? Yüksek protein, sağlıklı bir kedide böbrek ya da idrar yolları problemlerine sebep olmaz. Hali hazırda bu tip sorunlar yaşayan kedilerde ise organlar gerekli fonksiyonlarını yerine getiremediğinden protein oranında düşüşe gidilebiliyor. Kediler, ortlama olarak tükettikleri kuru mamanın her gramına 2 ml su tüketiyorlar. Yeterli bir miktar değil bu o nedenle de dehidre olup bu tarz problemler yaşıyorlar. Bütçe olarak sıkıntınız yoksa hiç kuru mama satın almayın, kedinizi yüksek nem içeren bir diyette besleyin derim ben.

pompompurin

fit and trimi düşündüm fakat uzun vadede sorun çıkarmasından korkuyorum. kanada üretimi bir mama sonuçta kanada şartlarında yaşayan özellikle outdoor kediler için üretilmiş olmalı. benim kedim bütün gün evde yatıyor.

alabalik32

Proplan somonlu kullanıyorum

sbl_06

ProPlan somonlu mama kullanıyoruz.

pompompurin

proplan somonlu'yu içerik olarak değil de memnuniyet olarak listeye ekledim. daha fazla et içeren bir mama kullanma düşüncesindeyim

pompompurin

herkese çok teşekkür ederim. proplan somonlu sipariş ettim. bir süre kullandıktan sonra bozita ve acana'yı da bir denemeyi düşünüyorum. sanırım rotasyonlu kullanmak en iyisi