Diş Kaşınması, Isırma Problemi / Tuvalet Eğitimi

Emelsem

Merhaba 2.5 aylık yorkshire sahiplendim. Dişleri çok kaşınıyor ve elimize ayaklarımıza saldırıyor sürekli. Diş kaşıma oyuncakları aldım ama elimle oyuncağı uzatsam önce elime saldırıyor. Kucakta sevemiyorum bile kıpır kıpır işi gücü elime uzanabilmek. Bunun nasıl önüne geçebilirim? Isırma alışkanlığı olsun istemiyorum. Önerdiğiniz oyuncak var mıdır? Eğitirken ısırmaması için benim nasıl davranmam gerekli? Hayır deyip elimi çekiyorum oyuncak veriyorum ağzına sadece bu yeterli mi? Ayrıca tuvaletini pede yapsa da bazen kaçırıyor zemine yapıyor. Bi yeri belirledi pedini koklayıp koklayıp oraya gidip yapıyor. Çamaşır suyu, sirke, kolonya herşeye sildim ama ısrarla oraya gidiyor. Bunun için ne önerirsiniz. İlk kez köpek besliyorum. Sürekli araştırma halindeyim. Tecrübeli arkadaşlardan yardım rica ederim. Teşekkürler şimdiden.

2 CEVAP

zibityus

istediğiniz deterjanla silin oradan o kokuyu geçiremezsiniz. köpek orayı işaretlediyse artık yapacak bi şey yok. diş değil diş eti kaşınır da, hiçbir köpek kaşıntıyı sürü üyelerini ısırarak geçirmeye çalışmaz, öyle olsa oyuncak kemik vs verince köpek de derdi tamam bunu kemireyim kaşıntım geçsin işte neden insanları ısırıyorum falan derdi. yani sorun diş eti kaşınması değil. sizi yönetmeye çalışıyor, hatta yönetiyor. yapmanız gereken öncelikle kucağa almamak, sarılayım öpeyim diye üstüne gidip kol boyunun da içine girecek kadar yaklaşırsanız burda aslında köpek haksız değil çünkü kişisel alanını taciz etmiş oluyorsunuz. eğer o sizin kişisel alanınızı taciz edip ısırıyorsa, elinizi ısırdığında, referans noktasını kaybetmeden elinizi oynatmadan, yumruk yapıp bekleyin. ısırmaya devam etsin hiç hareket etmeyin ısırmayı bıraktığında oyun başlatabilirsiniz veya bi hareket başlatın katılsın. bunu yaparken duygusal olarak da dengede kalmanız lazım çünkü duygu durumunuz değişim gösterirse köpek yine sizi yönettiğini düşünür, hiç konuşmayın onunla (zaten normalde de konuşmayın çünkü teslimiyet sesi olarak algılıyorlar), içinizden sinirlenmeyin vs yani duygusal olarak dengede kalın. eliniz acıyorsa bu olmaz, elinizi çekersiniz yada duygusal dengeden çıakrsınız o yüzden biraz ısırmayı azaltana kadar eldiven giyerek bunu yapmanız gerekir

Emelsem

Çok teşekkür ederim 🙏