Yeni Doğan Yavrular Aşırı Küçük Ve Ölüyorlar Nasıl Kurtarırız?

Sahidegulcan

Teyzemin bahçesindeki 9 aylık yavru kedi doğum yapmış... ilk doğumu olduğu için olsa gerek bebekler aşşırı küçükler. 6 bebeğin 2 tanesi geçen günlerde ölmüş. Hem anne ezmiş hem de gelişmemiş. Şimdi kalan 4 yavrudan 2 tanesi az buçuk memeye tutunuyorlar. Diğer ikisini memeye yerleştirmeye çalışmasına rağmen Nafile.. tutunup Emmiyorlar pek😕
Ayrıca bebekler dışkılarını yapıyorlar🤔 daha çok küçükler bu nasıl oluyor.. cıvık ve turuncu bir şekilde kaka yapmışlar..
Veterinerle Süt tozu kullanmaya başlayacak teyzem.. İnşallah toparlanırlar da
Kedilerin ilk doğumları böyle mi olur Genelde?
Yavrular olması gerekenden Çok çok zayıf çelisimsizler..

2 ay önce Kendi bahçemizden hamile bir anneyi de biz evimize alıp doğumunu yaptırdık. Onun 6 yavrusu da duba gibi çok sağlıklı doğmuşlardı. Bu bizdeki Annenin 3. Doğumuymuş. Rahmi daha geniş ve tecrübeli diye mi acaba bebekler güzel kiloda doğdular.
Tabi biz de çok iyi beslemiştik hamileliğinde. Taze Etler, yoğurtlar, süt tozlarıyla hep takviye vermiştik sonucunda öyle güzel sağlıklı doğdular belki de..

3 CEVAP

SerraYanmaz

Hem anne çok küçük hem yavru sayısı fazla hem de anne kedi dışarda muhtemelen iyi beslenmedi
Anneye mutlaka Vitamin takviyesi yapın eğer verebilirseniz et tavuk balık yoğurtla besleyin anneye iyi bakarsanız çok büyük ihtimal yavrular da iyi olacaklar

sultansbutler

ilk doğumla yavruların sağlığının alakası yoktur. anne kedi doğurdukça tecrübe kazanır. ilk doğum olduğu ve yaşını hesaba alırsak anne kedi çok da iyi bakamıyor yavrulara. @SerraYanmaz ın dediği gibi anne bence de vitaminsiz kalmış. iyice beslemeye çalışın. süt tozuyla içmeyenlerleri de takviye etmek gayet iyi bir fikir. inşallah daha kayıp olmadan dört yavrusu da büyür.

sevilaylaylom

Yazılan cevapların dışında yavru kediler için kutuya mutlaka sıcak su torbasını güzelce sarıp koyun çünkü ısılarını koruyamıyolar bu kadar küçükken. Aynı durumu 1 ay önce kadar yaşadım. Şimdi bebişimiz sağlıklı bir şekilde büyüyor. Annenin sütünün geldiğinden emin olun. Eğer hiç gelmiyorsa 2 saatte bir yavrularını süt tozuyla besleyin. Gece bile bunu yapmalısınız gerçekten hayati önem taşıyor. Anne kediye süt artırıcı mama alabilirsiniz. Ben kendi kedim için veteriner tavsiyesiyle Royal Canin Mother and Baby Cat kullanmıştım. Sıcaklık ve mama dışında tuvalet işini anne kedi halledemiyorsa her mama yediklerinde masaj yoluyla siz yaptırmalısınız. Biliyorum çok zahmetli ama o kediler hayata tutunup gelişim gösterdiklerinde sizden mutlusu olmuyor. Tuvaletini yaptırırken kendi sağlığınıza da mutlaka dikkat edin. Eldiven takıp hafif nemli pamuk veya peçeteyle önce göbek kısmına sonra genital kısımlarına hafif dokunuşlar yaparsanız hemen yapacaklardır zaten. Bitirene kadar minik minik dokunmayı unutmayın. Daha sonra ıslak mendille temizlerseniz kedinin mikrop kapmasını da engellemiş olursunuz. Kendi tecrübe edindiğim şeyleri anlatmaya çalıştım umarım yavruların hepsi sağlıklı bir şekilde büyürler :(