Tasma

buse_

Merhaba, 1 aylık kedime her zaman duracak şekilde boyun tasması taksam sıkıntı olurmu kendini sıkışmış hissedermi veya tüylerinde sorun olurmu, zilini çıkaracağım rahatsız olabileceğini düşünüyorum. Veya nasıl sıklıkta olmalı 1-2 parmak diye biliyorum

8 CEVAP

Renklipati

Ben nerdeyse 3 aydır kullanıyorum zilinide çıkarmadım en azından arkamdan gelince haberim oluyor :) öyle çok ses çıkarmıyor zaten.. yavruyken alışınca büyüsede alışık olduğu için çıkarmaz.. takınca parmağım arasına girecek kadar boşluk bıraktım, tabiki büyüdükçe ona göre acıyorum büyütüyor um.. tüyünde de sorun olmadı Veterinerede danıştım hiç sorun yok dedi takabilirsin

Ben önermiyorum kedim agzına takmıştı sıkı yapmama ragmen boguluyordu zor kurtardım dört aydırda takmıyorum takmam her kediye gçre değişir diyeceğim ama benim kedimde alışkındı bir anda oldu

buse_

Teşekkür ederim 😌

Yasminyalcin

Bende küçüklükten takmak istedim alışsın diye ama tasmayı ya dişine taktı ya da başka bir yere bende korktum boğulur filan diye tasma takmıyorum

Ayben02

Çekince açılanlar var zaten fotoğraftaki de o tasmalardan herhangi bir yere takılınca falan açılıyor bu şekilde güvenli tasmalardan alabilirsiniz

Betullsusam

Kedilerin kulakları bizden 10 kat daha gelişmiş durumdalar hatta köpeklerden bile daha gelişmiş seviyede duyma yetisine sahipler. Bizim ve köpeklerin duyamadığı yüksek frekanslı sesleri de duyabiliyor. Kaldı ki kulaklarının dibinde her hareket ettiklerinde bi ses gelmesi hem rahatsız edici hem de huzursuz edici. Soruyu açana demiyorum bunu zaten çıkartmak istiyormuş. Taktığınız tasmadan dolayı sürekli boyunlarını kaşıma eğilimine girebilirler bu da derilerinde yaraya veya tüylerinde seyrelmeye sebep olur. Tehlikeli yanı ise bir yere takılmaları. Çıkartmaya çalışırken ağızlarına, dişlerine veya herhangi bi yere takılabiliyorlar. Bu da güvenli bi durum değil tabii ki. Ben takılmaması yönündeyim ama yine de tabii ki de bu sizin kararınız. İlla takacaksanızda anlattığım sebeplerden dolayı zilsiz olanını tercih edin. Ne bol, ne sıkı olsun.

Insan

Bulduğum bir sitede bahsedilen olası kötü sonuçlar şunlar:
Ağza takılma

İşte kedilere tasma takmanın zararları içinde en sık karşılaşılanlardan biri; ağza takılma. Kediler tasmanın verdiği rahatsızlık sebebiyle ağızları ile çıkartmaya çalışırken bu durum ortaya çıkıyor. Eğer siz evde yoksanız, kediniz tasmadan kurtulmayı başaramazsa; en iyi ihtimalle siz dönüp de onu bu durumdan kurtarana kadar mama yiyemiyor ve su içemiyor.

Peki, en kötü ihtimalle ne mi oluyor?

Tasmanın yapıldığı malzemeye de bağlı olarak kedinin ağzına takılan tasma ciddi yaralanmalara yol açıyor. Ağız yarası olduğu için aynı zamanda kedinin mama yemesini, su içmesini de zorlaştırdığından genel sağlık durumunu olumsuz etkiliyor.

Gördüğünüz gibi kedilere tasma takmanın zararları ya da olası riskleri son derece fazla… Üstelik tasmanın kedinize vereceği zararlar yaşamını kaybetmesine dek varabiliyor.

Bu nedenle size tavsiyemiz kedinize tasma takmadan önce bir kez daha düşünmeniz. Eğer kedi dostunuza tasma takacaksanız mutlaka güvenli tasmaları tercih etmeniz.

Boyun yaralanmaları

Kedime tasma takamıyorum diye üzülüyorsanız olaya bir de bu açıdan bakmanızı tavsiye ediyoruz; tasmalar kedilerde boyun yarası oluşumuna da yol açabiliyor. Gerek sıkı oluşları, gerekse kedinize tasmanın verdiği rahatsızlık hissi sebebiyle sürekli kaşınması ve ciddi yaralar olarak karşımıza çıkabiliyor.

Ayrıca tasmanın alerjik reaksiyona yol açması da yine boyun yarasına sebep olabiliyor.

Başka bir sitede de şu var:
Kediler avcı hayvanlar oldukları için ev içerisinde oyun oynarken sürekli ses çıkarırsa hoşuna gitmeyebilir.

buse_

Cevap veren herkese teşekkur ederim :))