Kedim Eve Gelen Herkese Saldırıyor

Lilium

Merhaba. Normalde uysal ve sevgi delisi olan kedim eve gelen insanlara saldırıyor, patiliyor. İnsanlara zarar verecek boyuta ulaşıyor bu durum... yakın zamanda da uzun süre kalacak misafirlerimiz gelecek. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim, uysallaştırmamın bir yolu var mı?

3 CEVAP

Minigimmm

Merhabalar. Gördüğüm duyduğum okuduğum tecrübelediğim kadariyla kediler yabanci insanlari sevmiyorlar. Ortamlarinin bozulmasindan ve ortamlarina yabanci insanlarin, varliklarin girmesinden hoşnut olmuyorlar. Korkuyolar ürküyolar buda kimilerinde saldirganlik kimilerinde korkup kaçma davranişi olarak goruluyor. Eve gelen misafirler asla ilgilenmesin seslenmesin sevmeye çalişmasin üzerine gitmesin onu kendi haline birakin. Misafirler gelmeden önce kedinizi misafirlerin ilk yöneleceği gireceği oturacaği odadan uzak bir odaya koyun. Ona, duyduğu yabanci seslere, aldiği yabanci kokulara karşı alışma imkani verin. Kendisi çikip gelecek ortaliği bir kolaçan edecek. O noktada asla misafirler göz temasi dahi kurmasin. Rica edin gelenlerden eminim işe yarayacaktir. Aradan geçen 1 2 saat sonrasinda misafirlerden biri kedinize (seviyorsa eğer) yaş mama uzatsin ama yere eğilerek onun hizasinda olacak şekilde. Tehlike hissetmesin ki saldirganlaşmasin. Kediniz, karşıdakilerin zararsiz olduğunu anlayinca sakinleşip korkusunu yenip rahatca takilacaktir. Şöyle ki benim kedimde aşırı korkaktir. Kapi çaldiği an koltuk arkalarina kaçar. Biz bir keresinde eve gelen 2 misafirin üzerine gitmesine zorla sevmesine izin verdik yemekten dâhi kesildi gelenlerden biride kucuk bir cocuktu çok sevmek istediği için sıkıştırıyodu da kedim iyice koltuk altlarindan köşelerden çıkmamaya ihtiyaclarini görmemeye başlamisti gelen misafirler 1 hafta kaldi ve ilk gün onun üzerine gittiler iceri girer girmez onu sevmeye calistilar diye aşiri korktu ve 1 hafta boyunca dengesi şaştı hep tetikteydi, doğru duzgun uyumuyordu bile. Hiç rahat değildi gece herkes odasina çekilince kedim ortaliğa çikiyodu. O misafirleri hiç kabullenmedi sevmedi. Daha sonrasinda başka bir gun başka bir misafir geldi. Ben misafir eve girmeden 5 10 dakika once kedimi alip odama getirdim odamda oyaladim misafir eve geldi içeri girdi salona gitti oturdu. Asla kedimle ilgilenmedi sormadi seslenmedi. Biz sohbet ederken bir baktim kendiliğinden çikip gelmiş ama kapinin ağzindan bakiyor. Bu arada misafir yine hiç ilgilenmiyor bakmiyor görmemezlikten geliyor. Biz sohbet ediyo gibi davranirken kedim içeri girdi odada bir turladı misafirin hafif yanına gelerek onu kokladi yine misafir tepkisiz tabiki bakmiyor ilgilenmiyor kokladiktan sonra uzaktan bir müddet izledi misafiri. Aradan geçen 1 2 saat sonrasinda misafirimize yaş mamayi verdim çömelip ona uzatmasini söyledim ikram edince yavaşca gelip ürkerek yaş mamayi yedi ondan sonrasinda çözüldü evde gezdi dolaşti da yemeğinide yedi uyudu da. Biz çok şaşirmiştik bu duruma çunku ilk gelen misafirlerden sonra eyvah bu eve bidaha kimse gelemeyecek mi zehir oldu ona 1 hafta demiştik. Sonra dedik ki, demek ki önemli olan onun üzerine gitmemek ürkütmemek sıkıştirmamak zorlamamak hele de kucuk cocuklar çok yapiyor bunu sevmek için. Onlara zaman taniyip kendiliğinden alışmasina izin vermek lazim. Alip kucağa bebek gosterir gibi zorla insanlarin icinede getirmemek lazim kedimin ödü kopmuştu bir keresinde kardeşim öyle yaptiği için :(
Umarım sizde de işe yarar, yoksa misafir durumu sıkıntılı oluyor cidden.

Patili_1

Eğer misafirler kediye hemen yaklaşıp sevmeye calisirlarsa kedi rahatsiz olacaktır çünkü onları daha tanimadigi için korkabilir de onların değil kedinin onların yanına gelip misafirleri koklamasina ve tanismasina izin verin böylelikle onları taniyacak ve zarar vermeyecektir diye düşünüyorum

Lilium

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için. Bu şekilde davranmalarını söyleyeyim. Evet gerçekten zehir oluyor hem kedime üzülüyorum hem elimden bir şey gelmiyor... gelenler arasında küçük çocuklar da var onlara bi çare bulamayacağım sanırım