Ciddi Tüy Dökümü

Queeninannesi

Merhaba. Kedim dişi yaklaşık bir buçuk yıldır benimle ve ilk günden itiraben aşırı şekilde tüy döküyordu ama ben pek önemsemiyordum çok fazla bilgi sahibi değildim hayvanlar hakkında. Şu an ciddi şekilde döküyor ve mevsimsel felan değil sürekli dökülüyo öpsem suratım hep tüy oluyor. silkelendiği zaman tüyler uçuşuyor hava da okşasam yumak yumak tüy geliyor avcuma. Royal canin tüy sağlığı için olan mamadan kullanıyorum hiç bi işe yaramadı. Veterinere götürdüm önemsemedi. Başka bir yere götürcem sorum şu kedilere check up yapılıyormu. Yaptıran varmı.? Baştan aşağı neyi var neyi yok öğrenmek istiyorum. Şimdiden Teşekkürler

23 CEVAP

Benimde kedim öyle veterinerimizde belki alerjisi vardır balıklı mamaalın dedi Van Cat somonlu aldım Allah'tan 1.5 kilo almışım ağzına durmuyor 2 gün aç bıraktım sadece onu koydum yine yemiyor 30 tane balıklı 10 tane bende Royal canın 37 kullanıyorum ondan koydum gidip tavuklulari seçip yiyor diğerini ağzına tiksamda tukuruyo bende her gün tariyorum gimcat multivitamin veriyorum ama yok. Valla bitmiyor da şu kıl tüy seyleri

HAY_DOST

Ursaminor
=) siz de kavga çıkarmaya ne meraklısınız her şeye bir cevap size ne?

Lesiment

Merhaba ursanimor , aynı şeye bana da yaptı ben de yaşına bıraktım . Biz insanlara destek olmak için buradayız . Köstek olmak için değil...

yasement

Destek olurken ben küçük bir hatırlatma

HAY_DOST

Ya ne kada komiksiniz =) gece gece

HAY_DOST

16 yaşındayım ben herşeyin
farkındayım cotontzu siri de küçük o kavgaya dahil olduğunda da onu ezmeye çalışıyorsunuz siz kimsiniz ya? Emin ol bu hayatta senden daha acı çekmişimdir gerçekleri sen 40 yaşına gelene kadar senden daha çok şey yasamisimdir bunu yazan bir insan olgun değil
HER İNSANI EZEN KÜÇÜKLERLE DALGA GEÇEN KARŞISINDAKİ İNSANIN PSİKOLOJİSİNİ ANLAMAYAN BİR İNSANDIR

Queeninannesi

Teşekkürler

tika_waylan

Dogru mamayi bulmak onemli ama mama markasi onermek istemiyorum her kediye iyi gitmiyor yani en azindan benimkinde herkese cok iyi olanlar gitmedi. Zor bir surec olsa da en uygun mamayi bulmalisiniz genelde ortak kani balikli mamadir. Gercekten guvenilir bir veterineriniz varsa ona danisin. Ben bu konuda malesef cok sansli degilim deneme yanilma yoluyla bulmaya calisiyorum ama mama degisimine dikkat edin yavas yavas yeni mamayla eski.mamayi katistirarak verin ki bir anda geciste de tuy dokuyorlar zaten dokulme olunca inanin cok fena oluyir.
Yas mama haftada bir vermeyi deneyin bir ara bunu yaistim iyo geldi. Royal Canin Hair Beautydi sanirim tuyler icin olan yas mamaya bakin benimkine sanki o iyi gelmisyi tekrar basliyorum. Esasen icerigi cok daha iyi yas mamalar var ama cok tiy doltugu donem iyi geldigi icin bir sure azar azar da olsa kullandiracagim. Gene de daha az katkisiz balikli yas mama deneyebilrisiniz ( schesir, naturea, gimcat de vardi iceriklerine bakin)
her gun mutlaka tariyorsunuzdur illa.ki tararken bir iki odul.mamasi vermeyo deneyin hem bazi kediler taranirken huzursuz oluyor benimki oyle tuylere iyi gelecek odul.mamalarindan veriykrum gimcat'te var omegali biotinli odul.mamalari ama cok abartmamak lazim kilo aldirip istah acabilir bana biotinli olani iyi gelmisti su an omegaliyi kullaniyorum bir degisiklik goremedim belki tekrar alirim.
Vitaminle tuy dokulmesi azalan kediler gordum ama benimkinde malesef ise yaramadi 2 ay biotin hapi kullandim, balik yagi icirdim biraktim simdi daha cok dokuyor belki de su siralar hava cok sicak uzun tuyleri dokuo kisa cikartiyor olabilirler. Su an hic olmadigi kadar cok dokuyor benimki ve surekli bunalmis vaziiyette.
Furminator sanki canlarini acitiyir ama daha cok dokulecek tuyu aliyorsaniz kullanin tabi ama cok abartmamaya dikkat edin bir de uygun fiyatli furminatorler var indirime giriyir fiyatlarinkaesilastirip alin ben uyguna almistim. 2-3 haftada bir kullanirsaniz daha iyi olabilir bir de odul.mamasi verin o esnada ya da malt macun o sekidle kandirin dedigim gibi rahatsiz olabiliyirlar. Zaten o tuyleri kusmasin diye malt masun sart.
Cok fazla vitamin iyi degil demisti bir veteriner dengeli vermeye calisin vitamini veterinere danisip alin.
Yumurta sarisi iyi geliyor demisti burda biri denemistim iyi gelmisti ama veteriner verme demisti o yuzden vermiyorum belki cok az miktarda gene kendi veterinerinize danisarak haftada bir pismis yunurta sarisini peynirle karistirip verebilirsiniz.
Yikamak da cozum diyorlar daha fazla tuyu alinmis oluyor ama ben kiyamiyorum bu konuda kararsizim ama hazir havalar sicakken ve kediniz eger alisiksa ve sudan korkmuyorsa deneyebilirsiniz. Ama egee yikayacaksaniz sac kurugma makinesi kullanmayin cok koekuyorlar ya da bir bezi islatip silerek hem ferahlamasini hem de dokulecek olu tuylerin alinmasini saglayabilirsiniz taramak cunku bazen yetmiyir taradikca tuyler gelmeye devam ediyor bu hafif nemli bezle pamukla silme islemi de iyi oluyor.
En son yöntem tıras ettirmek ben pek dogru bulmuyorum bunu psikolojiöeri bozuluyor bu artık en son care olarak yaptıranlar var ama inşalah en kısa zamanda tüy dökmeleri biter. Hala benimkini taö çözemedim çözüncw buraya da yazarım yakın zamadan vete gitmeyi düşünüyorum