Ciddi Tüy Dökümü

Queeninannesi

Merhaba. Kedim dişi yaklaşık bir buçuk yıldır benimle ve ilk günden itiraben aşırı şekilde tüy döküyordu ama ben pek önemsemiyordum çok fazla bilgi sahibi değildim hayvanlar hakkında. Şu an ciddi şekilde döküyor ve mevsimsel felan değil sürekli dökülüyo öpsem suratım hep tüy oluyor. silkelendiği zaman tüyler uçuşuyor hava da okşasam yumak yumak tüy geliyor avcuma. Royal canin tüy sağlığı için olan mamadan kullanıyorum hiç bi işe yaramadı. Veterinere götürdüm önemsemedi. Başka bir yere götürcem sorum şu kedilere check up yapılıyormu. Yaptıran varmı.? Baştan aşağı neyi var neyi yok öğrenmek istiyorum. Şimdiden Teşekkürler

23 CEVAP

ursaminor

Tavuklu kuru mama verdiğiniz sürece alerjisi geçmez ki :/
Bu durumda vitamin de işe yaramaz.
Biz her gün 85gr yaş mama 60gr kadar da kuru mama yediğimiz halde artık tüyleri dökülmüyor.
Böyle bir veteriner bulana kadar en azından Acana-Pasifica; Orijen-Six Fish; Petcurean Go!-Somonlu; N&D-Morina Balıklı&Portakallı ile deneme yapabilirsiniz.
Hatta gimcat veya schesir'in balıklı olan yaş mama ürünlerini de deneyebilirsiniz.
Ben tüy bakımı için creamy licks skin&coat kullanıyorum. Ama siz kendi seçiminize göre diğer macunları da deneyebilirsiniz.
Ödül mamalarında ve çubuklarda da balıklı olanları tercih edin. Tavuklulara yaklaşmayın derim naçizane.

ursaminor

Sayın HAY_DOST...
Sorunun kaynağını bulmadan tüylerin taranarak toplanması sizce nasıl bir fayda sağlayabilir acaba?
Bazen sırf yorum yapmış olmak için yapıyorsunuz hoş olmuyor açıkçası. Ha derseniz ki "bu süreç içerisinde tüylerin daha kolay ve toplu halde toplanması için furminator kullanmanızı öneririm". o zaman hoş durabilir yazdığınız. Ama böyle emir kipli, tek kelimelik mesajlarınız, sizin gibi canlı-sever bir kişiye yakışmıyor inanın. Neredeyse mesajdan alınacak puan için yazdığınızı düşünmeye başlayacağım...

Reyyanhan

16 yaşında çok acı çekmiş olabilirsin . Bunun konu ile alakası nedir? Furminator diyip gecmissin. Bunun ne olduğunu ne ise yaradığını da bi anlatsaydin. Kavga çıkarmak bence senin işin. Yazmak için yazmayin kısacası bu. Forum değerini kaybediyor . Ciddi birşey soruyorsun soru alta iniyor. Neden. Çünkü birinin kedisi gidiklaniyor birinin kedisi kuyruk sallıyor. Ama 3. Kattan düşen yardıma muhtaç olan kedinin sorusu altlara düşüyor . Neden ? Aynı soru milyon kere soruluyor en kaliteli en ucuz mama. Kedim tırmalıyor. Kedi tuvalet eğitimi . Bi tanesi dönüp geçmişe bakmıyor. Google öle aratmıyor. Ancak burda 40 yıllık kedi terbiyecisi gibi bık bık bık konuşuluyor. Fikri olmayan sorulara bile saçma da olsa verilecek cevaplar oluyo. Bu da kalitesizlestiriyo . Yaşına saygım var. Öğrenmen gereken çok şey var. Mesela kendinden büyük bir kişiye hitap edişin..çektiğin acıyı ortaya koyman nedensiz . Burada günde kaç kişiye yardım etmeye çalışıliyor. Gereksiz gereksiz konuşmayın lütfen.

ursaminor

Bizde de aynı sorun yaşanmıştı ve bunun nedeninin tavuk alerjisi olduğu ortaya çıktı. Tavuklu yaş ve kuru mamayı kesip yalnızca balıklı olanlara döndüğümüzde ve tabi tüyler için ilave vitaminleri de kullandığımızda yaklaşık 1-1,5 hafta içinde toparladı kendini.
Yalnız mamaların içeriklerine dikkat etmelisiniz. Bazılarında geyikli, somonlu, alabalıklı vs. yazsa bile içinde tavuk, tavuk türevleri, yan ürünleri, tavuk unu filan olabiliyor. Bunlardan kesinlikle uzak durulmalı. Böyle sadece balıklı mamalar var merak etmeyin.
Royal Canin tüy sağlığı için olan mama da tavuklu. İçeriğine bir bakın isterseniz.
Dilerseniz balıklı mamaları ve vitaminleri yazarım.

Cotontzu_Siri

Tavuklu mamayı kesin. Balıklı mama kullanmanızı öneririm. Her gün tarayın. 2 haftada bir furminator kullanın. Gimcat beauty paste kullanın. Ursaminor'un dediği gibi, içeriğine mutlaka bakın. Çoğu balıklı mamada tavuk da oluyor.

ursaminor

Sayın HAY_DOST
Yaşınızın küçüklüğüne veriyorum bu davranışlarınızı. İnsanların iyiliği yalnızca hayvanlara değil, herkese saygı göstermesiyle ölçülür. Büyüdükçe siz de anlayacaksınız bunu. Yani umarım.
Şimdi başlığı boşuna doldurup konudan saptırmayalım. Malum bu saygısızlık.

Benim1kedimvar

Cotontzu_Siri nin sizin gibi davrandığına hic sahit olmadim. Ve evet her sey yas demek degil . ama konusurken biraz seviyeli olalim bence . bu sadece HAY_DOST icin gecerli degil . hepimiz icin gecerli . ve simdi konu ile ilgili konusalim

Arkadasim kedisini yeni sahiplendi ve ilk asisina gitti . kedisinin herseyine bakilmasini istedigini soyledi . arkadasimin bana soyledigine gore her seyine bakilabiliyormus. Ama bazi adimlar ilaçlı olabiliyormus. Eger gercekten boyle bir sey varsa ben olsam ilacli olmayanlari yaptirirdim. Bir sey bildigimden dehil . sadece icime sinmezdi

Queeninannesi

Gimcat in bi çok vitaminini kullandım ama hiç fayda etmiyo. Yaş mamayıda nerdeyse 6 aydır felan hiç kullanmıyorum. Veterinere götüreceğim ama yine ilgilenmiyolar normal diyolar sürekli bende test felan yapsınlar istiyorum ama henüz öyle bi veteriner bulamadım

Reyyanhan

Tavuklu mmayi kesip balıklı mamaya geçersek ve balıklı mamanin içeriğinde de tavuk olmamasına dikkat ederse k düzenli tarayıp haftada 1 de furminator ( ölü tüyleri alan ara makasli tarak) ile tararsak stresten uzak tutup tüy gelişimini arttıran vitamin de kullanırsak sorun sıfıra iner. Bunlara rağmen devam ederse vet ciddi anlamda testle r uygulamalı . Bu arada Bu sorunlar bende de var. Şu an da bu aşamalara geçtim. Acana pasifika kullanıyorum . Ve vmp tablet beauty paste kullanıyorum.

yasement

Sinem ablanın kullanıcı adını doğru yaz istersen. Hem belki lazım olur bi dahaki hesaba isim bulamazsan :D :D : D

Benim1kedimvar

Kedilere bastan aşağıya bakilabiliyormus

Cotontzu_Siri

Beni niye kavgaya katıyorsunuz

Reyyanhan

Send e ol istedik :)

HAY_DOST

Furminator

Queeninannesi

Tavuktan olduğunu hiç düşünmemiştim :( mamasını değiştirmem gerekicek o zaman. Furminatör de kullanıyorum ama hiç izin vermiyo zaten hergün tarasam bile bitmiyor tüyler iki saat tarasam da iki saat boyunca tüy çıkar o derece çok dökülüyor :( ne yapıcağımı şaşırdım artık. Teşekkür ederim yorumlarınız için