Kedimin Pirelenmemesi İçin Ne Yapabilirim

AlpMordecai

Veterinere iç-dış parazit damlası yaptıralı 2 ay oluyor. Normalde bizi bu haftalarda tekrar çağıracaklardı ancak malum tam kısıtlama geldi. Ben de bugün evin önünde bir sürü yavru kediyi görünce dayanamadım, mama vermeye çıktım dolayısıyla onlarla haşır neşir oldum biraz. Şimdi onlardan bana, benden de kedime pire geçmesi olasılığı ürküttü biraz. 20 gün boyunca veterinere gitmem de mümkün olmayacak, dolayısıyla bu 20 gün için en azından kedimi pirelenmekten korumak için ne yapabilirim öneride bulunur musunuz?
Bir peçeteyi sirkeyle ısladım ve kedimi onunla baştan aşağı sildim. Öyle tüy diplerine vs. uygulayamadım, direkt yüzeyden sildim bu yeterli midir? Değilse bugün tekrardan yapacağım, direkt tarağına döküp öyle fırçalamayı düşünüyorum.

8 CEVAP

deniznergis

kediniz evde yaşıyorsa pire bulaşma imkanı düşük iç dış parazit 3 ayda bir yapılmsı yeterli olur .bahçeye çıkarken şort tarzı birşey giyerseniz pire pek bulaşmaz ,bulaşsada çıplak tende fark edersiniz sirke asitli oldugu için kediniz üzerinde kullanmayın derisini tahriş edersiniz.önemli olan pireyi dışarıdan eve sizin taşımamanız.

Patili_1

deniznergis mağalesef az değil ben aldattığım anda hemen pire oluyor dışarı çıkmamasına rağmen yani bi kac günlük bişey olmayabilir ama pek bişey diyemeyecegim bu arada ben ic-dis parzit ilacini alıyorum evde yapıyorum biri damla biri hap olarak en azından evde bulunuyor ve kedim de sitreslenmiyor

simbakedi

disardan dondugunuzde elinizi yikamadan ve ustunuzu cikarmadan dokunmamanizi oneririm kedinize. onun disinda sizin elinizde olmadan pirelenebilir ayakkabilariniz evin icindeyse onun cevresinde dolastiginda pirelenebilir. pire tasmalari kullanabilirsiniz onlar da ise yarar. onun disinda bu kapanmada veterinerler acik oluyor kedinizi goturmeseniz bile siz damlayi alip evde de yapabilirsiniz. randevu verilince izinli sayiliyorsunuz

Sirkeyi pek sevmezler bunun yerine papatya çayıyla silebilirsiniz. Hem temizler hem pireleri kaçırır hem rahatsız etmez hem mis gibi olur. Üstelik doğal, ciltle temas bile etmemesi gereken kimyasal damlalar gibi değil. Kedimin boyunluğu varken yapıyordum kendini temizleyemiyor diye. İlk başlarda istemiyordu ama daha sonra kokusunu alır almaz koşa koşa gelmeye başladı:)

Ecembal

Okaliptüs yağını suya damlatıp sık sık o suyla tarayın köpeğime öyle yapıyorum ne koku ne kene çok şükür hiçbir şey olmuyor :)

nejadekoldas

Genelde sirke kokusundan rahatsız olur da gelmezler kaçarlar diye biliyorum bende köpeğimi sirkeli bezle siliyorum genelde yeterli oluyor (dış paraziti hiç aksatmıyorum tabi) ama ek olarak pire tasması da kullanabilirsiniz bence

deniznergis

@ s . sorunuzdan anladıgım kadarı ile kediniz çok pire yapıyor ,sokaga çıkmadığı halde, atlattıgınız halde yinede pire oluyor .öncelikle vetinizin vermiş olduğu iç dış parazit ilaçlarını kullanmanızı öneririm ,piyasada satılan ucuz olanlardan degil ( broadline ) isimli parazıt ilacı etkili bir ilaçtır ensesine yaptıktan sonra kedinize dokunmayacaksınız .kedinizi gün içerisinde sersemletir ,yada sürekli uyku yapabilir bunlar bilinen yan etkileridir . ilaçtan sonra kedinizin yatagını döşegini makinada yıkamanızı öneririm

AlpMordecai

Çok teşekkür ederim hepinize.