Kedilerin Tırnakları İlk Olarak Ne Zaman Kesilmeli ?

samuraixde

3 aylık kedim var tırnaklarını kesmeli miyim ? Kedilerin tırnakları ne zaman kesilmeli ?

11 CEVAP

ursaminor

4 haftalıktan itibaren tırnak kesimine başlanabilir. İlk defa kesecekseniz, veterinere kestirin ve izleyin nasıl yaptığını. Bu konuda youtube'da videolar da var.
En iyisi onlar uyurken kesmektir. Ama dikkatli olmak lazım yalnızca beyaz kısımlar kesilmeli. Ayrıca yavruların tırnakları yetişkinlere nazaran daha hızlı uzuyor ve keskin oluyor.

Goupe

geç bile kalmışsınız tırnaklarını yavruyken kestirip alıştırmanız lazım bu arada veteriner o kadar gereklimi bilmiyorum ben ilk kesişimi kendim yaptım internetten videolarını izleyipte kolayca kesebilirsiniz

efruzg

Ursaminor özelden birşey sorabilir miyim size?

samuraixde

Teşekkür ederim cevabınız için ben de veterinere kestirmeyi düşünüyordum

efruzg

Bende kesmeye başladım kendin internetten izleyerek yapıyorum sadece çengel gibi olan kısmı kesmem yetiyor oraları acıtıyor cünkü fazlasıyla

ursaminor

Herkes böyle cesur olamıyor :) Bir kere sakince kesen biri olursa önünüzde yapmak için cesaretlenmek daha kolaydır. O yüzden hiç tanımadığımız kişilere sonu kötü olabilecek konularda (yanlışlıkla derinden kesilmesi vs.) cesaret vermemeyi tercih ederim. Bu nedenle ilk kez veterinerin kesmesi herkes için uygundur. Cesur olup kendine güvenenler elbette riski kendilerine ait olacak şekilde ilk kesimi kendileri yapabilir :D

efruzg

İlk kestiğimde bende korkmuştum :) ya çok kesersem diye çok az kese kese alışıyorum sanırım :))) uyurken kesmek daha mantıklı dediğiniz gibi

ursaminor

Ya ilk seferinde biz iki kişi 1,5 saat uğraşmıştık :D
Veteriner 1-2 dakikada kesmişti hepsini oysa ki ahahah
Sonra uyurken kesmeyi keşfedince rahatladım. Artık en fazla 5 dakika sürüyor :)

efruzg

Ben veteriner e kesmesini söyledim uğraşmamak icin kendiniz kesebilirsiniz dedi elimde gösterdi yolladı:((

ursaminor

tabi ki sorabilirsiniz...

samuraixde

İlk defa keseceğim için tedirginim zarar vermek istemiyorum. Kıyamıyorum demek daha doğru aslında :D