Tekir Kedi Cins Kedi İle Çiftleşmez Mi

Tekir kedi cins kedi ile çiftleşmez mi

16 CEVAP

diablerose

dogada bu kediler bi sekilde birbirlerini bulup ciftlesiyor ama onlari alip sırf ciftlessinler diye evde biraraya getirip başlarinda beklemek hic dogru gelmiyor bana. hangi cins olursa olsun. tekirmis aslanmis penguenmis, ciftlesmelerine insanoglu karismamali. kısırlasmalarina vesile oluyoruz cunku onlarin sagligi icin. ama ciftlesmelerinin onlara faydasi yokken buna bile isteye vesile olmamaliyiz. Hele de ticaretini yapmayanlar bunu neden yapar hic mi hic anlamiorum. kendimizi hayvanlardan üstün görmek bence bu. bi insanin dogum yapmasina disardan biri karar vermesi ne kadar çağ dışı ama hayvan soz konusu olunca neden okey olsun. duyarsa duyar. tum iyi niyetimle yaziorum. bi kisiyi aydinlatsam kârdır

tugbaakalem

ırkı bozuluruz anlayamadım gerçekten bu ırk olayı niçin bu kadar önemli kısırlaştırmayı düşünmüyorsanız cins kedinin gelirle ciftlestirmesi daha sağlıklı yavrulara sebep bile olabilir

Seymaaacaan

Ahahha ne yani hasta ırkı, hasta ırkla mı çiftleştirmek doğru😂 kediler ırk farketmeksizin çiftleşebilirler.
Cins bir kedi ile tekir çiftleşince olan yavrular cinslere oranla melez oldukları için daha sağlıklı olur. Ama iki taraf içinde en sağlıklısı kısırlaştırmak

Thekedi

Çiftleşir ve büyük ihtimalle sağlıklı yavrular doğar. Tekir kedilerin genetik hastalık taşıma olasılığı daha az. Ama şöyle bir şey oluyor; eğer cins kedinizin ebeveynlerinlerinin genetik testlerini yani sizin kedinizin taşılıdı genleri bilmiyorsanız büyük ihtimalle sizin cins kediniz bir hasta olmasada taşıyıcı. Bunu söyleyince insanlar memnun olmuyor ama gerçek bu. Bizim kediler üzerimdeki genlar hakkında ki bilginiz çokta geçmişe dayanmıyor, bilinçsizce çok fazla yakın akraba çiftkeştirmesi yaptık öyle ki çekinik gen olmasına rağmen APR-rdac (progresif retina atrofisi) %45 oranında (hatırladığım kadarıyla) siyam kedilerinde görülüyor. Şimdi korkutucu olan bu değil, bu da korkutucu aslı da, siyamlarda olan hastalığı diğer ırklara nasıl bulaştırdırdığımız. Cins kedi başka cinslerle çaprazlaştırma diye bir şey var. Tabi ki genetik filan bilinmediği ya da umursamadığı zamanlarda siyamlarda başka ırklara çaprazlandı sonuç= Balinese, Oriental, bengal, Singapura... tüm bu ırkların% 33'ünün bu geni artık taşıyor. Bu hastalık konusunda sağlıklı olan ırkları da taşıcı ya da hasta yaptık.

Siz tekirle çiftleştirdiğinizde dediğim gibi büyük ihtimalle sağlıklı yavrularımız olacak, sadece taşıcı olma durumu olucak. Sizin dağıttığınız yavruları verdiğiniz insanalarda çiftleştirmek isticek...bu gen taşınıp taşınıp durucak, sizin gibi düşünen insanalarda aynılarını yapıcak ve sağlıklı dediğimiz mix dediğimiz kedilerinde sağlığını bozucak.

Ki zaten sokak kedilerinin genlerine de az çok bu genlerin girdiğini görmeye başladık. Çoğunlukla Britishlerde, scottishlerde, maine coolarda görülen hcm geninden kaynaklı Hipertrofik Kardiyomiyopati hastası tekirler ortaya çıkmaya başladı. Potansiyel hastalık yapan genleri diğer genel olarak sağlıklı olanların genleriyle karıştırdığınızın bilincinde olarak çiftleştirin.

Umarım yardımcı olmuşumdur🙏

tugbaakalem

eğer elinizdeki bir durumsa hiç bir ırkla kedinizi ciftlestirmemenizi öneririm kisirlastirin mümkünse ama eğer ciftlestirecekseniz de tekir kediyle de ciftlestirebilirsiniz bir problem olmaz sadece fold ile fold kesinlikle ciftlesmemeli

Yok hasta olur yok kesinlikle ciftlesmez sakıncalı felan diyenlerin çoğu bol keseden sallıyor cins bı kediyle tekir kedisi çiftleşir ama cins kedi sahipleri çiftleştirmek istemez çünkü doğacak yavruların ırkı ve safkanligi olmaz yani eğer cins kedi bulabilirseniz çiftleştirmek için ciftlesebilir sağlık yönünden hiç bir sıkıntı olma

gurkanguller

bence cifleştirmeyin hastalık bulaşabilir yavrular hasta doğabilir ki bunun birsürü örneği varha ttabiki güzel hiç bir sorun olmadan yavrular doğmuyormu doğuyor ama riske girilirmi bence girilmez ⛔ yapmayın

Lakis

Ticari amaç içim yapılmamalıdır. Ama her ırk her ırkla çiftleşir sonucu bazen hastalık olur arkadaşın dediği gibi fold fold örneği. Fold ile fold da çiftleşir yavrular hasta doğar tabi british ile tekir de çiftleşebilir van kedisi ile iran kedisi de çiftleşir. Umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir

Biz erkek british ile dişi tekiri çiftleştirdik yavrular 1 yaşında şuan taş gibiler maşallah

blue_hpood

fold ise asla çiftleştirmemesini söyleyin..

Evet fold idi. Arkadaşım da artık çiftleştirmeyi düşünmüyor her duruma karşı.

Oscar06

Hayır çifleşmez çifleşmemelide kesinlikle ırkı bozulur sağlık açısından da doğru değil

Teşekkür ederim

sultansbutler

çiftleşir çiftleşmesine de yapmak için soruyorsanız yapmayın. boş iş. kırma yavrulara ne gerek var? kısırlaştırmak en iyisi.

blue_hpood

kırma yavrulara ne gerek var bence biraz yanlış bir cümle olmuş. yavruya gerek yok, ortalık yavru dolu zaten. çiftleşirler çiftleşmesine ama yapmanızı tavsiye etmem.