Tahılsiz Mama Kedime Ağır Gelir Mi

tyguler

Tahıl konusu takıldı aklıma. Şu an elimde mama var yeni bir mama almayacağım ama yine de sormak istiyorum.
Evde yatan, kısır erkek bir kediye düşük tahıllı mama mı tahılsız mama mı?

Tahılsız mama kedime ağır gelir mi?

24 CEVAP

berilkiraz

ben de tahılsız mamaya başlama kararı aldım mamam dün geldi ama kedim hala ağzına sürmedi eski mamasıyla da karıştırdım yemiyor napacağım bilmşyorum

ben kedime tahılsız mama aldığımda ishal oldu bu yüzden tahıllı kullanıyoruz. bünyeye bağlı

Bana da artık tahıl ve patatestense mercimek bezelye gibi bakliyatlar mantıklı gelmeye başladı.

sultansbutler

protein fazlalığı diye birşey olduğuna ben inanmıyorum. kuru mamaların içindeki farklı besinler, vitaminler bence kedileri bozuyor. protein ağır gelseydi çiğ beslenen kediler şimdiye mahvolmuştu. her kuru mamanın formülü de aynı değil. o yüzden ilk seçenek olarak tahılsız mamaları tercih edelim. eski mamasından kademeli olarak , yavaş yavaş geçtik ve kediye iyi geldi mi? o zaman devam tahılsızdan. iyi gelmedi mi? başka tahılsız markaları ya da aynı markadan farklı seri deniyelim. her türlü olmadı mı o zaman tahıllı mamalardan deneyelim. tahıllı mı iyi geldi o zaman onlardan devam edelim. ayrıca hangi kuru mamayı verirsek verelim, kedi yiyorsa hergün bol bol yaş mama, evde kendimiz et haşlayıp verelim. seviyorsa yoğurt, kefir ile de destekleyelim. mamalar konusunda herkesin bir fikri var. ben de önceden çok kalıplar içindeydim araştırdıkça, başkaların tecrübelerini okudukça gözüm açıldı resmen. çiğ besleme harici hiçbir besleme şekli doğru değil bana göre. mademki çiğ beslemiyoruz o zaman deneme yanılma yoluyla seçicez mamaları başka çare yok.

melist35

ben kullandım ağır geldi, aylarca dermatit ile uğraştık. british cinsine özellikle beyaz tüylü (longair, point, silver) kedilerin deri ve tüy yapıları diğer kedilere oranlara daha hassas, o yüzden et ve protein oranı yüksek mama verildiğinde sindiremiyor ve yoğun bir tüy dökülmesi başlıyor, devamında da benim yaşadığım gibi dermatit, alerji veya mantar oluşuyor. o yüzden proplan optiderma veriyorum bi süredir, çok memnunum. royal canine göre bi tık daha iyi proplan. %20 civarında en içeriyor. zaten önümüz yaz, yazın daha hafif mamalar verilmeli. kedilere tahıl yaramaz tatavası çeken tayfayı çok dinlememenizi öneririm. kedilere yaramayan tahıl değil, düşük kaliteli mamalardaki 'et unu'dur. o kadar kulaktan dolma ve dayanağı olmayan bi algıya dönüştü ki bu, ağzı olan konuşuyor artık bilip bilmeden

melist35

proplan hangi çeşidini kullandınız bilmiyorum ama optiderma direk tüy kalitesine etkili. ölçülü olarak verirseniz kilo yapmayacaktır

tyguler

@gurkanguller sordum tabiki proplan önerdi ama proplan kedimi tombik yaptı kilo aldı daha da ilerlerse diyet yapmamız gerekecek be proplan tüylerine pek iyi gelmedi o yüzden onu tercih etmiyorum

ben kedime tahılsız mama aldığımda ishal oldu bu yüzden tahıllı kullanıyoruz. bünyeye bağlı

tyguler

@melist35 proplan elegant demişti veterinerimiz açık mama olarak veterinerden alıp kullandık yaklaşık 4 ay falan kullandık etki etmedi