Yavru Kedim Sürekli Isırıyor Ve Tırnaklarını Geçiriyor. Normal Mi?

newmoonie

Merhaba arkadaşlar,

Evimde minik bir kedim var ve sürekli ellerimi ve kollarımı, neremi bulursa çiziyor ve ısırıyor. Ellerimi ne zaman görse gelip oynamaya (ısırmaya) başlıyor ve bu arada tırnakları ile ellerimi tutuyor, yakalıyor vs. Yani oyuncağı ile oynar gibi ellerimle debelenip mahvediyor beni. Kızıp oynamayı bıraktığım zaman tırnaklarını bir süre çıkartmadan oynuyor ama şimarıp tekrar tırnaklı halimize geri dönüyoruz tabii. Bu günün her saati yaşanıyor.

Normalde oynarken ısırır gibi yapmaları normal kedilerin ama ısırıkları da aşırıya kaçmaya başladı. Ayağımı delecek gibi oluyor bazen. Artık o kadar çiziğim var ki sürekli kaşınıyorum ve suya temas ettiğimde yanıyorum. Öyle derin çiziyor ki bazen, el bileklerim yara içinde şu an.

Bu durumu bir sorun haline getirmedim ama ona olan yakınlığımı etkiliyor bu davranışı maalesef. Yavru olduğu için bu durum normal mı yoksa fazla mı yüz veriyorum bilmiyorum.

Cevaplarınızı bekliyorum.
Teşekkürler...

5 CEVAP

Yavruyken yaparlar oyun oynamak için av zannediyor fakat onun şuan da yanlış olduğunu öğretmezseniz büyüdükçe canınızı daha da yakacak ve vazgeçirmesi daha zor olacaktır. Bunda biraz sabır gerekir benim oğlumda öyleydi ister istemez elimi çekiyordum ve bu oyunu iyice tatlı hale getiriyordu. Şimdi elinizi mümkün olduğunca çekmemeye çalışın. Onunla o saldırgan tavırları geçene kadar oyun zamanlarında yakın olmamaya çalışın ve oyuncaklarıyla idare edin. Zaten uykulu zamanında zarar verici olmaz pek. Sonrasında oyun vakti sonucunda zarar vermediğin de ödül bisküvisi tarzı şeyler verebilirsiniz. İlk başlar da kızdığınızı hayır demenizi anlamıyormuş gibi gelebilir fakat bu davranışınızı her saldırdığında yaparsanız bunun o davranışına bir tepki olduğunu anlayacaktır. Saldırdığında az miktarda su püskürtmeyi de deneyebilirsiniz

efruzg

Bu konu hakkında aynı soruyu ben sormayı düşünüyordum iki gündür çok fena şekilde ısırıyor dediğiniz gibi yapıyor ayaklarıyla. Hayır diyorum biraz bakıyor yalıyor elimi tekrar başlıyor

newmoonie

Herşey tam tarif ettiğiniz gibi. Tecrübeleriniz'den yararlanacağım.

Teşekkürler.

nyancat

Benim kedimde böyle bende ısırmaya başladığında oyunu bırakıyorum kedi uzaklaştırıcı sprey aldım bazen sabahları uyanayım diye ellerimi ayaklarımı ısırıyor diye elime ayağıma sıkıyorum ısırmıyor ama hiçbir zamanda vazgeçmiyor hayır da diyorum kızıyorumda ancak o ne zaman mayışırsa o zaman izin veriyor ısırmıyor

Zeytinlicorek

Aynı şeyi ben de yaşıyorum, oyun zamanları iyice hareketleniyor ve oyuncakla oynarken birden ellerime saldırıyor. İlk başta acıtmıyordu ama artık biraz acıtmaya başladı. Bazen hayır diyorum sert bir şekilde biraz uzaklaşıyor sonra tekrar geliyor. Benim de oynamak hoşuma gidiyor :) ama artık izin vermemeliyim sanırım.