Kedi İle Uzun Araba Yolculuğu

betul18

Kedimle yaklaşık 10 saatlik bir araba yolculuğuna çıkmayı planlıyorum gittiğim yerde 1 ay kalacağım yoksa onu da stres etmek istemezdim. Yolculuğun ikimiz için de stresli geçmemesi için ne yapabilirim arabayı ben kullanmayacağım için daha kolay aslında işim. Tuvaletini yanımıza koymayı düşünüyorum ve taşıma kutusunda kapatmak istemiyorum açıkçası çünkü bağırıyor kutusuz daha rahat eder diye düşünüyorum ki denedik çok daha sakindi ama yine de göğüs tasmasını giydiricem ön tarafa gitmeye çalışırsa hemen kayışını takarım diye düşündüm. Bir de koltuğa evde yattığı örtüden sermeyi düşündüm kokusunu alsın diye. Ve gimcat’in anti stres macunu işe yarar mı diye merak ediyorum. Bagajdan arka koltuğa da geçiş yapabilmesini sağlayacağım. Daha önce böyle bi tecrübe edinmiş olanların tavsiyelerini bekliyorum🙏🏻

10 CEVAP

Kediniz sakin ise, arabanın içinde göğüs tasmasını da takmanıza gerek yok, bırakın rahat etsin. Siz yanında olduğunuz için kontrol edebilirsiniz. Bazen kediler pedalın altına girebiliyor, buna dikkat edin. Kumu yanınızda olsun ama asla işemeyeceğine emin olabilirsiniz, benim kedim uçakla yolculuk yapmamıza rağmen 24 saat işemiyor korktuğu için. Yine de eğer gerekirse mola için inme gibi bi durum olduğunda göğüs tasması ile sakin, toprak bir alana götürebilirsiniz bulursanız. Örtüyü sermeniz iyi olur, kutuya kapatmayın bence. Yolculuğa çıkmadan sevdiği mamadan bolca vermenizi tavsiye ederim, yemek de yemiyorlar genelde. Çünkü gittiği yerde de stres olacak uzun bir süre, orayı tanıyana kadar aç kalacaktır. Anti stress macununu kullanmadım ama araştırmıştım ve çoğunlukla bi işe yaramadığını okumuştum.

Ek olarak: Gittiğiniz yeri kediniz ilk kez görecekse onu lütfen insanların olmadığı bir yere koyun. Zorlamayın, saklanırsa çıkarmayın. Kendi kendine keşfetsin. Mamasını ve kumunu sakin, çok girilip çıkılmayan bir odaya koyun. Sık sık yanına gidip onu sevip ilgi gösterin, yalnız hissetmesin. İlk 1-2 gün çıkmayabilir, tuvaletini uzun süre yapmayabilir ve yemek/su içmekten kaçınabilir. Gerekirse elinizle besleyin, mutlaka su içirin. Kendi kendine ufak keşifler yaparak çıkacaktır. Bir de, sıcak günlerde kapı pencerelere lütfen dikkat edin. Evinizde mutlaka koruma vardır ancak gittiğiniz yerde yoksa lütfen dikkatli olun. İyi yolculuklar şimdiden ❤️

Ayseenur10

Bizde arabayla yaklaşık 10 saatlik bir yolculuk geçirdik ve ilk 1 saatte hem çişini hem kakasını yaptı. Ayrıca yola çıkmadan 6-7 saat önce mama vermeyin demişti veteriner hekimimiz

simbakedi

bence gogus takmasini takmalisiniz ani bir frende vs kotu seyler yasanmasin. onun disinda veterinerler ilac veriyor sakinlestirici gibi bir sey. onu da sorabilirsiniz isterseniz gimcat macun ise yrar mi fikrim yok acikcasi. surekli seyehat etmiyorsaniz bir kereden bir sey olmaz diye dusunuyorum o ilactan. umarim rahat bir yolculuk gecirirsiniz.

dezgicavus

Yola çıkmadan önce yaklaşık 8 saat önce mama su vermeyin, yolda o adapte olup yemek isterse miyavlıyor zaten. Ayrıca veterinerlerde yolculuk için sedatif yatıştırıcılar var ne olur ne olmaz yanınıza alın bence, ben öyle yaptım. 6 saatte gerek olmadı ama devamında gerekirdi büyük ihtimalle. Araç içerisinde serbest dolaşmasına izin vermeyin trafikte her şey olabilir, benim ki kamyon sesinde çok panikleyip bir yerlere kaçmaya çalıştı, o açıdan tasmayı çıkarmayın. Bende tasma ile baks dışında seyahat ettirdim ama kendi isterse baksa girebileceği şekilde bıraktım, tüm yolculukta kucağımda yattı ve camdan baktı :)

Tarcin016

Ben hiç kutusundan çıkarmamıştım. Kutusunda uyuyarak yolculuğu geçirmişti. Zorunlu değilse yolculuğa çıkarmak stres yapabilir kedide.

Nrydiry

Gimcat anti-stress macun

mrysckn

bizim kedi araba motor sesine 5 dk dayanamıyo 10 saat baya uzunmuş kolaylıklar dilerim. yukarda yazılanlara katılıyorm tasmasını asla çıkarmayın trafikte çok riskli kedi bu ne yapacağı belli olmaz. bi de önce vetinize danışın ama bizim vet feliway diye bi sakinleştirici yapay kedi feromon sprey önerdi henüz kullanmadık ama kesinlikle denemeyi düşünüyorum çünkü seyahat sırasında bizimki korkudan hızlı hızlı nefes alıyo ağzından, bayılacak gibi oluyo kaç kez ölücek diye korktum. ama korktukları zaman oluyormuş. sizin de 10 saatse muhakkak rahatlatıcı bir ürün kullanmanızı öneririm.
feliway biraz pahallı ama işe yararsa çok rahat yolculuk geçirirsiniz.yabancı forumlardaki yorumları okudum yüzde 80 civarı kedilerde işe yaramış gibi görünüyo. ama 4-5 saatte bi yenilemek gerekiyormuş almayı düşünürseniz zaten kullanım şeklini açıklamışlar. instagram sayfasından da firmaya sorabilirsiniz hemen cevap veriyorlar. eğer alıp kullanırsanız tecrübenizi burdan paylaşırsanız sevinirim. ben de yakın zamanda kullanıcam. umarım her şey yolunda gider :))

Siyammm

Bende çıkmıştın yolculuğa. Mola bagaja kap ve kum koymuştum. Mola verdiğimizde koydum üstüne yapmadı stresten heralde. Onun dışinda etrafi izleyip uyudu. Gitmeden önce siz yinede kuma götürün. Mümkünse yolculuk öncesi pek uyutmayın oyun vs oynatın. Öbür şeyleride arkadaşlar yazmış. Sakinleştirici bence çok gerekli değil. Birazda kedinizin karakterine bağlı

melikecet

Kedimi 15 saatlik yolculuk yapmak durumunda kalmıştım ilk bir saat üstünü taşıma kabinin üstünü örttüm sonra miyavlamaya başlayınca üstünü açtım üç saat bu şekilde uyudu sonra yine miyavlayinca biz arabanın arka kısmını yatak pozisyonuna getirmiştik taşıma kabından çıkardım zaten kedim temkinliydi öyle oraya buraya ziplamadi ve ön koltuklara gitmesin diye sürekli göz hapsindeydi kapalı tuvalaetini götürmüştüm tuvaleti bir yere sabitledik kum falan dökülmedi yemeğini suyunu tam verdim tuvaleti gelince öne gitmeye çalıştı yere inmeye çalıştı o zmn tuvaletinin icine koydum büyük ve küçük tuvaletinide yaptı çok rahat bir yolculuktu yola cikmadan önce yemeğini ve suyunu üç saat kesinlikle verme ve uyutma bu sayede arabada uzun süre uyur

betul18

@yesimvebadem teşekkürler evet zaten kedimle ben üst katta kalacağız insanlardan korkacağından çok eminim