Bu Ara Tüy Dökümü Sizin Kedinizde De Arttı Mı

tyguler

Anket

Her kedide arttı bu ara.
(51 oy)
Sadece senin kedinde arttı.
(1 oy)
Kedimde bir değişiklik olmadı.
(4 oy)
Toplam (56 oy)

Kedim normalde de çok tüy döken bir kedi. Ama bu ara daha da fazla dökmeye başladı. Her kedide mi arttı bu ara yoksa benim kedime özel bir durum mu??

16 CEVAP

Oqrenerde06

Aşırı derece de arttı hiç tüyleri dökmeyen kızım ilk defa bu sefer bu kadar tüy döküyor bununla ilgili başlıkta açmıştım biotin vitamin omega 3 takviyesini de ihmal etmiyoruz acana First Feast kullanıyoruz ama bu geçiş dönemine ne kullansak engel olmuyor. Bügün bir kedi gördüm cins british shorthair tüylerini kestirmişler kedi kedi olmaktan çıkmış o kadar mutsuz ürkek sürekli uyku hali o kadar üzüldüm ki rica ediyorum tüylerini kestirmeyin bugün o kediyi gördüm oturdum ağladım neredeyse Allah herkese vicdan merhamet anlayış duygusu versin o canın da bir duygusu bir hissiyatı var ne kadar mutsuzdu bunu da burdan paylaşmak istedim. 😟😊

alabalik32

Şu tüy dökme mevsimi denilen zaman bizde 6 aydır geçmedi nedense.
VetoSkin tablet
Zoetis vmp cat paste başladık.

Oqrenerde06

@tyguler bu ara da yorumum sizin tüy kestireceğiniz anlamına gelmesin tamamen konu sizden dışarı fikrimi paylaşmak istedim. 😊 Genelleme olarak yorumumu görenler bu fikri akılların dan çıkarmaları ve olumsuz bir durum olduğuyla ilgili.

Beyzaduman

Şu sıralar tam tüy dökme mevsimleri. Deride açılma , parça parça tüy kopma vb. durumlar yoksa normal. Kaliteli mama tüketen ve bol su içen kediler nispeten daha az döküyor. Ama bu mevsimlerde onlar da tüy döküyor.

Benim kedimde yaklaşık 3 aydır çok tüy döküyor ama 10 gündür diğer zamanlara göre nispeten azaldı bu zamanlar dökmesi normalmiş.ilkbahar ve sonbahara girerken tüylerini yeniliyolarmış

Benim kedilerimde de artı sanırım mevsim değişikliği veya doğum yaptılar o da etkilemiş olabilir diye düşünüyorum

Sznyll

Benim kedimdede çok arttı şu aralar. Baş edemiyorum. Taratmıyorda zaten. Bugün 3 kişi zar zor taradık. Bir an önce geçmesi dileğiyle bu dönemin.

Beyzaduman

Sık sık tarayarak:))

Su tüketimini arttırarak.
Aslında furminator çok işe yarıyor ama fiyatı çok pahalı. Onun yerine tarama sıklığını arttırırsanız bu da oldukça faydalı olacaktır.

tyguler

@alabalik aynen bizde de 5 aydır tüy dökme dönemi güya ama bu hafta bayağı arttı.

@Oqrenerde evet biz de kestirmeyeceğiz yazık hayvana ve gerçekten kedilikten çıkıyorlar. Hem kedimi onun için strese sokmak çok saçma ve anestezi alacak sonuçta her zaman için riskli bir şey tüyü döküldü diye bayılttırmak çok gereksiz. Hani kendim düşünüyorum beni bayıltsalar uyanınca saçsız olsam ben de strese girerim kedi de aynı

Monserzk

Ben her yıl bu dönem kedimi yıkarım bu hafta tekrar yıkadım üstündeki fazla tüylerini yıkarken atmış oldu banyodan sonra tüy dökülmeleri azaldı eğer kediniz suyu seviyorsa yıkayabilirsiniz fakat havaların durumuna göre yıkayın ve üşütmemesine dikkat edin onun dışında somon yağı kullanabilirsiniz bizimki biraz o şekilde düzeldi

ailur0phile

Bol bol tarayin. Tüy dökme mevsimi

izel33

3 yaşında kızım hiç tüy sorunu yaşamamıştık orada burada tek tük tüylerini görürdüm ama son 2.5 aydır aşırı tüy dökümü var gece nerelerde uyuduğunu sabah çok rahat anlıyorum çok çok fazla döküyor

tyguler

Peki bu sürec ne kadar sürer? Bu çok tüy döme döneminin hızlı bitmesi için ne yapabilirim

Yumak yumak dökülüyor 2 aydır mama yüzünden sanırım, mevsimin etkisi de olabilir. Bu ara azaldı biraz gerçi. Uzun tüylü bir kedi, her gün ellerimin parçalanması pahasına tarıyorum yoksa işimiz yaş:/

tyguler

bu ara çok tüy döktüğü için her gün furminatorle tarayabilir miyim normal tarak yok almayı düşünüyorum. eldiven şeklinde olanlardan var ama onlar da pek işe yaramıyor sanki. önerdiğiniz normal tarak var mı