Kısırlaştırmaya Korkuyorum

venniee

kedim aralık ayında kısır olmamasına ve daha 9-10 aylık olmasına rağmen idrar yolunda kristalleşme yaşadı. Çok zorlu zamanlardı. Bu durum idrar kanalı daha dar olduğu için kısır ve büyük kedilerde oluyormuş. Bu durumu yaşamadan önce kısırlaştırıcaktık ama böyle bir şey yaşayınca çok korkmaya başladım. Sizce ne yapmalıyım? Zaten böyle bir şey geçirmiş bi kediyi kısırlaştırmam doğru olur mu?

9 CEVAP

gulf_

Şahsen ben kedilerin kısırlaştırılması taraftarıyım. Elbette hayvanların doğasında var fakat sürekli hormonları yükselip iniyor, çiftleşme durumları vs. de olmadığı için bu hormonların yükselip inmesi kediler için çok zararlı. Zaten kediler kısırlaştırılınca idrar yolu problemleri olabiliyor, fazlaca su tüketmeleri gerekiyor. Böyle olunca da kediniz zaten rahatsızlık yaşamış, insanı düşündürüyor. Ben araştırıp iyi bir veterinere gidin, onunla da durumu konuşup kararlaştırın derim

Normal şartlar altında kısırlaştırmak en sağlıklısıdır ama böyle bir hastalıktan sonra işin rengi değişiyor tabii. Kaygınızı anlıyorum. Danışabildiğiniz kadar veterinere danışın, epey teknik bir konu bu buradan kesin bir şey söyleme yetkisine sahip değil çoğu kişi. Riskliyse, tekrar etme durumu varsa ona göre düşünün.

yasement

Ayni biz de genc ve kisir degilken kristal tedavisi gormustuk ben o yuzden 1,5 yasina kadar bekledim kisirlastirma icin ki kizginligi da alti yedi ay falan surdu her yeri gunde kac kez isaretledi bu surede. Ama iyi ki beklemisiz 4.5 yasinda ve tekrar kristal problemimiz olmadi sukur

venniee

yasement çok teşekkür ederim içimi çok rahatlattın... Umarım bizde bir daha yaşamayız🙏🏻🙏🏻🙏🏻

tyguler

Yani şimdi burada kimse veteriner değil, o yüzden bir şey dememiz doğru olmaz. Bence bir sürü veteriner arayın, kendi şehrinizden olmasa bile önerilen veterinerleri arayıp sorun. Daha sağlıklı bir karar verirsiniz

Cook

Biz de aynı sorunu yaşadık,hatta sizinle de konuşmuştuk.3 aydır sistiti vardı,3 kez tıkanma yaşadı.Son tıkanmasında sonda atılacaktı ve anestezi almışken kısırlaştıralım da dediler,mecbur kabul ettik,eninde sonunda gerçekleşmesi gereken bir işlemdi ve 2.anesteziyi almasını istemedik.6 gün oluyor ameliyat olalı,su tüketimi arttı,iştahsızlığı geçti,daha çok oyun oynamaya başladı bizimle.Kısırlaşmadığı sürece stresi de tetikleyecektir idrar yolu sorunlarını.Bence cesaret edip kurtulun bir seferde.Biz gecenin 3 ünde karar vermek zorunda kaldık ameliyata,üstelik bebeğimin korona titresi S5 ti ve fip ihtimali yüksekti,çok şükür sorunsuz atlattık.Umarım bundan sonra da sorun çıkmaz

venniee

teşekkür ederim fikirleriniz için tbaiki veterinerlerle konuşacağım

venniee

teşekkür ederim fikirleriniz için tbaiki veterinerlerle konuşacağım

yasement

Insallah