Erkek Kedim Kızgınlığa Giriyor :(

meysakcr

Kedilerim 5. Aylarını bitirdiler 6 aylık olucaklar temmuz bitince biri kız biri erkek 2 scottish fold kedim var erkek kedim her yeri kokluyor sürekli dişinin poposunu kokluyor biraz öncede dişi olanı kıstırmış köşeye annem ayırmış şuan da deli deli bakıyor koku bırakmıyor etrafa kısırlaştırmak için daha küçük değil mi sarımsaklı tablet veriyorduk o tetiklemiş olabilir mi kedilerimin genlerinden dolayı çiftleşmemeleri gerekiyor dişi olanda hiçbir değişiklik yok evimiz 2 katlı erkek olanı kısırlaşıcak kadar büyüyene kadar onu yukarı kapatabilirim dişi aşağıda kalabilir ne yapmalıyım??

8 CEVAP

dollfacepersian

Ben sizi bu konuda uyarmıştım
Kedilerin gelişimlerine göre ergenliğe girme yaşları değişiklik gösterebiliyor. 6 ay ergenliğe girmesi için erken değil bence. Veterinerinizle konuşun ve kısırlaştırmak için uygun ise kısırlaştırın.Değil ise ayrı yerde tutmanız en iyisi olur.
Daha önce dişi kedinizi kısırlaştırmayı düşünmediğinizi söylemiştiniz yanlış hatırlamıyorsam,öyleyse neden kısırlaştırmak istemiyorsunuz?

dollfacepersian

Kısırlaştırmayı, zorlandığınızda,zorunda kaldığınızdan değil kedilerinizin psikolojik ve beden sağlığı için yaptırmanız gerekiyor. Kedilerinizi neden kısırlaştırmamız gerektiği ile ilgili şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim https://kedilibirhayat.com/2013/11/26/neden-kedilerimizi-kisirlastirmaliyiz/

sezind

dollfacepersian'ın verdiği linki kısırlaştırmayla ilgili aklında soru işareti olan veya kısırlaştırmayı düşünmeyen herkesin okumasını tavsiye ederim. meysakcr doğum süreci zorlu bir süreç. Bazı kediler doğumdan sonra psikolojik olarak çökebiliyor bile. Bir de doğacak yavrulara bakabilecek misiniz? Çünkü en az 3-4 yavru daha gelecek. Onların da hepsinin bu kızgınlık dönemleri olacak, aynı şeyler yaşanacak. Erkek kediniz şimdi fırsat buldukça dişi kediyi sıkıştırmak isteyecektir. Eğer imkanınız varsa onları ayırmanız daha iyi olur.

tika_waylan

Oncelikle cok cok dikkatli olmalisiniz iki Scottish ciftlestiginde malesef yavrularda sorunlar oluyor arkafasim yasadi ordan biliyorum. Kisirlastirma su an tek care gibi ne kadar ayri tutabilirsiniz ki gercekten zor. Oncelikle tahlil yapilmali uygun mu diye uygunsa kisirlastirin erkegi hem erkegin kisirlastirilmasi daha kolay disinin bir tik daha zor olabiliyor zordan kastim aslinda zor degil ama bir haftalik bir bakim gerektirebikiyor yani boyle deidm diye disinin vakti gelince kisirlastirilmasindan cekinmeyin kisirlastirma gercekten cok faydali.
Bir de cok alakasiz olacak konuyla ilgili kusura bakmayin ama sarimsakli tableti tuy icin mi verdiniz ise yaradi mi? Benim keidm de cok tuy dokuyor kac tane vete gittim bir care bulamadim en azindan birbtik azaltacak bir sey bulsam cok mutlu olacagim dakikada bir tuyvtoplama rulosubkullanip surekli evi supuruyorum

meysakcr

Evet biliyorum etrafımızdaki bütün scottishler 8 aylık yada 1 yaşında falan kızgınlığa girdi bu kadar erken olmasını beklemiyordum söylemiştim zaten zorunda kalmadığım sürece kısırlaştırmak istemiyorum diye yani dişi kedimde en azından 1 kere yavru sahibi olsun istiyorum çokta özel bir sebebi yok dişi kedimi kısırlaştırmak istemememin eğer onunlada zorlanırsam ozaman kısırlaştırmayı düşünüyorum

betulaltundal

Eğer kilosu yeterliyse kısırlaştırma için erken değil.

meysakcr

Kusura bakmayın geri cevap yazamadım cevaplarınız için teşekkür ederim çok kilo aldı birden 3,5 kilo veterinerle konuşacağız sarımsaklı tablete gelince 1 haftadır kullanıyoruz etkisini 1 ay sonra falan gösteriyormuş ama severek yiyorlar gerçekten bizde sizin gibi ellerimiz de sürekli rulolarla geziyoruz :) şuan için bir değişiklik Yok zamanla görücez

meysakcr

Kusura bakmayın geri cevap yazamadım cevaplarınız için teşekkür ederim çok kilo aldı birden 3,5 kilo veterinerle konuşacağız sarımsaklı tablete gelince 1 haftadır kullanıyoruz etkisini 1 ay sonra falan gösteriyormuş ama severek yiyorlar gerçekten bizde sizin gibi ellerimiz de sürekli rulolarla geziyoruz :) şuan için bir değişiklik Yok zamanla görücez