Kaşıntı

Krisn

Köpeğimi dün gece dışarı çıkardım o saatten beri sürekli ayağını ve cinsel organını yalıyor kambur yürüyor ne olabilir

1 CEVAP

Morkie_Pascal

Köpeklerde akral yalama dermatitisinin en temel belirtisi hayvanın takıntılı olarak hiç usanmadan kendini yalamasıdır. Bazı durumlarda, hayvan bu yalamalara ek olarak kendini ısırabilir. (Bu ısırmalar orta veya yüksek şiddette olabilir.)
Kısa bir süre içinde yaralar ortaya çıkabilir (sadece birkaç saat içinde). Bazı durumlarda, ilk yaralar hayvan bu alışkanlığa başladıktan birkaç hafta sonra da oluşabilir.

Bu hastalığın çeşitli sebepleri vardır:

Çevresel faktörlere ya da belirli yiyeceklere karşı alerji olması sonucu oluşan kaşıntılar.
Cildin katmanlarına etki eden bakteriler, mantarlar, parazitler veya ev tozu akarları.
Böcek sokmaları.
Genellikle büyük ağrılara sebep olan, eklemlerde oluşan problemler (kırık, çıkık gibi).
Eklem iltihabı.
Bazı durumlarda, kanser.
Hormonsal bozukluklar.
Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) gibi psikolojik faktörler.