Mama Konusunda Kararsız Kalanlar

HAY_DOST

Merhaba çok fazla soruluyor
Hangi mama?
Köpeğim için ....... markayı kullanıyorum
Gibi gibi

Öncelikle deneyimlerinden bahsedeyim

Cookieye N&D kitten kullandım 1 yaşına kadar
13 aylıkken kısırlaştırıldı N&D kısır maması kullandım
Şimdi yetişkin mamasına devam ediyoruz.
N&D zaten içerik olarak başarılı ve dostlarımızda olumlu sonuçlar bırakan bir mama 2 yıl oldu ama cookie her mamayi koyduğumda iştahla yiyor =)
Yani hiç sıkılmadı

Ayda 2.5 kilo yiyor aylık Cookieye mama masrafım;
130 TL

Karaya ise n&d tahılsız kitten kullanıyorum henüz 1 yaşına gelmedi o da bayılarak yiyor mamasını yani gönül rahatlığıyla verebilirsiniz

Kara ayda 1.5 kilo yiyor

Karaya aylık mama masrafım;
70 TL

Marco 1 aylıktan 12 aylığa kadar acana puppy small breed ile beslendi
Şimdi maalesef hills kullanıyor doğru düzgün kısır maması bulamayınca maalesef bunu almak zorunda kaldım
2 ay kadar kullanacağım
Bitsin hemen orijene başlayacağım

Bizim mama kullanım şeklimiz böyle memnun kaldığım mamalar
Acana
N&D
Orijen ödül maması

Çoğunuz Royal canın hills proplan çok iyidir diyen veterinerlere kanıp bu mamayi kullanıyorsunuz

16 CEVAP

sezind

Mama seçerken sadece içerisindeki et oranına veya sadece mısır,gluten var mı diye dikkat etmek de yeterli değil. Öncelikle kedinizin durumuna bakacaksınız. Mesela ben kendi kedilerimden örnek vereyim. 2 yaşındalar ve kısırlar. Benim mama seçiminde en dikkat ettiğim şey "protein" oranının düşük olması. Fazla protein kedilerin böbreklerinde soruna neden oluyor ve veterinerlerin söylediğine göre kedi ölümlerinin baş sebebi böbrek hastalıkları. Örneğin N&D içerik açısından çok iyi bir mama fakat protein oranı %46 ki bu çok fazla bir oran. Sırf bu yüzden N&D kullanmıyorum mesela. Yani demek istediğim bir mama alacağınız zaman içerisindeki et ürünlerinden, protein,fosfor,magnezyum oranına kadar dikkat edip almanız gerekiyor.

batuhantopcu

Tahılsız mamaları kullanmıyorum kullanmanızı da tavsiye etmiyorum. Veterinerler bu tahılsız mamalar yüzünden sağlık problemi yaşayan petlerle dolu. En azından benim gittiğim veterinerde öyle. Belki bazı canlılara tahılsız gıdalar iyi geliyordur bilmiyorum ben de kullandım öncesinde şimdi hills kullanıyorum çok daha fazla memnunum.

yasement

Tahilsiz mama kullanmam ben de. Hele daha yeni piyasaya cikmis tahilsiz mamalari gelince kullanicam diyenlere cok sasiriyorum. Deneme tahtasi mi bu kediler yahu. Iceriklerine bakinca daha iyi mamalar olsa da yillarca royal canin, hills yemis kediler sapasaglam. Nd tahilli kullaniyorum su an ama kisirlastirdiktan sonra kuru mamayi biraktiramazsam hills ya da brit alirim heralde. Rc Fit32 de olabilir.
Bu arada bugday yiyen kedi gordum:) Annemin buyuk bi vazoda bugdaylari vardi kuruttugu. Kedimden zor kurtardik. Hepsini kemirdi cunku :/ dogada da kediler bitkisel urunler yiyerek sindirimini rahatlatiyorlar.

HAY_DOST

Kesinlikle proplan kuru mama da yaş mama da önermiyorum veterinerler ne kadar önerse bu mama hiç te iyi değil keza hills ve Royal canın de.

Tavuk (20%), mısır gluteni, kurutulmuş kümes hayvanları proteini, pirinç (14%), (tokoferol ile karışık), hindiba kökü, yulaf lifi (% 3.5), selüloz (% 3.5), hayvansal yağ, mısır (2 %), yumurta, bezelye protein konsantresi, buğday gluteni, balık yağı, mayalar, potasyum klorür, kalsiyum karbonat, kolin klorür, L-arginine, L-lizin, sodyum klorür, DL-metionin, iz mineraller.

Et oranı %40tan az ve nereden geldiği tam olarak kaynaklarda yazmıyor
Gluten zaten insanlara çok zararlı ki pet dostlarımıza daha da zararlı
Pirinç arsenik oranı yüksek ve dostlarımıza zararlı bir maddedir
Yağ ibaresi zaten bulunmamalıdır (zararlı ve obez etmeye meyilli )
Mısır ise gereksiz ve mamayi ucuza düşürmek için kullanılan bir madde
Kimyasal yollarla korunuyor

Bu mamanın pahalı olmasının sebepi

Nestle tarafından üretiliyor olması (nete çok büyük bir şirket )
Gümrük vergisi, yol ücreti gibi şeylerin olması
Veterinerler tarafından önerilmesi (veterinerden bu mamayi alırsanız onlara aldığınızın 2 kat parasını yedirirsiniz

DOSTUNUZ İÇİN VE GER EKTEN ONUN SAĞLIĞINI DÜŞÜNÜYORSANIZ BU MAMAYİ KULLANMAYIN AYNI ŞEKİLDE ROYAL CANIN VE HİLLS DE BUNUN İÇİN GEÇERLİDİR

Cotontzu_Siri

Doğadaki kediler çok fazla enerji harcıyorlar ve avlanarak besleniyorlar, bu yüzden ev kedilerine ağır gelip problem yaratabiliyor bazı mamalar. Ama bunu tahıl oranı ile bağdaştırmamak gerek. Bu problemlere sebep olan fazla proteindir. Tahıl glisemik değeri artırır ve bu zararlıdır.

yasement

Bu arada yeni cikan tahilsiz mamalardan kastim, artik talep oldugu icin tum firmalar tahilsiz mama uretimi yapmaya basladi. Bahsettigim buydu.

HAY_DOST

Hangisini severse onu alın diye bir şey doğru değildir ona siz karar vereceksiniz kedi değil
Whiskas koysam benim kedilerim anında yer o zaman bu da mı kaliteli içerik olarak hangisi güzelse onu almalisiniz

batuhantopcu

Ben kedimi riske atıp tahılsız mamalarla besleyemem. Acıbademde 3 farklı veterinerde deneyimlediğimi söylüyorum. İnanırsınız inanmazsınız size kalmış.

HAY_DOST

....

HAY_DOST

.......

georgestaub

tahılsız mama markalarını ayırın ardından hepsinden biraz alın hangisini severek yiyorsa onu alın

Cotontzu_Siri

Düşük tahıllı kullanabilirsiniz ama içindeki tahıl yulaf olsun

Cotontzu_Siri

Ben proplan kullanıyorum maalesef. 2.5 kilo, bitince hemen acana alacağım.

HAY_DOST

Tahılsız mamalardan hastalanma riski %5 kadar falan yok böbrek sorunu falan filan bunların çoğu yalan allah aşkına siz kedinizi tahılsız mama kullanmiyorsunuz anladım da
Onlar doğada buğday mi yiyorlar ,mısır mi tüketiyorlar ? Hiç buğday yiyen bir kedi gördünüz mü?

Hills et oranı az berbat bir mamadır

Ruzgarrr

Proplan kötü mü ya ben iyi vete gidiyorum ama onu önerdi yavru köpüşüm