Haşlanmış Tavuk Buzluk Ömrü

pongul

Merhaba, tavuk haşlayıp robottan geçirip daha sonra her porsiyona bir çay kaşığı bal kabağı katarak porsiyonlar halinde buzluğa koydum. bu şekilde ne kadar dayanır acaba?

4 CEVAP

ursaminor

Handusistan, bu söylediğiniz pişmemiş tavuk için geçerlidir.
Pişmiş ürünlerin buzlukta bekleme süreleri daha kısadır. Türkiye'deki standartları bulamadım. Ama Amerikan Gıda ve İlaç Kurumunun (FDA) bu konuda uzun bir listesi var. Pişmemiş tavuk için bu süre 1 yıl (önerilen budur, 1 yılın ardından tadının yavanlaşmaya başladığı söylenmiş) pişmiş tavuk için ise en fazla 4 ay (4 ila 6 ay olabilir ama 4. aydan sonra tadının bozulmaya başladığı söylenmiş).
Dondurucunun da soğukluğu en düşük -18C olmalı bu arada.
Bu kısa liste ise günlük konularda size yardımcı olabilir:
https://www.fda.gov/downloads/Food/ResourcesForYou/HealthEducators/UCM109315.pdf

Refrigerator - Buzdolabında
Freezer - Buzlukta saklama sürelerini gösteriyor.

Not: Keşke bizim bakanlığımız da böyle düzenli olsa ve listeleri olsa ve hatta olan listeler güzelce denetlense diyor insan evet.

Not 2: Bal konusunda da endişelenmeyin, gerçek bal aslında binlerce yıl dayanabiliyor. O bozulmaz. Yeter ki hava almayacak, az nemli ve karanlık bir ortamda saklayın.

Buzlukta kaldığı sürece 1 yıla kadar dayanır, daha fazla bile durur hatta.

pongul

@ursaminor pdf dosya çok faydalı oldu çok teşekkürler diğer gıdalar için de güzel referans oldu. ben de nette bakınırken tam tatmin edici bir cevap bulamamıştım bir türlü. buzluğun derecesini bir kontrol edeyim ayrıca. iki ayda bitiririm sanırım elimdekileri.

pongul

aynı sorum dondurulmuş tavuk suyu için de geçerli. teşekkürler.