Kısır Kedime Kısırlaştırılmış Kedi Maması Vermesem Sorun Olur Mu?

pamuk18pamuk

Merhaba arkadaşlar!
Benim kedim 1 yaşında ve kısır ama ben normal yetişkin mama kullanıyorum. Bir sorun olur mu kısırlaştırılmış mama olmazsa ne gibi sorunlar olur? Ben şey duymuştum normal mama olursa daha çok kilo alıyormuş ama bundan başka zararı var mı? Bilgisi olan arkadaşlar cevap verirse çok sevinirim.
Booooool patili günler dilerim... :)

10 CEVAP

dollfacepersian

Benimde iran kedim var ve kısır.
Ben kısa bir süre haricinde kısır kedi maması kullanmadım kedimde. Magnezyum,fosfor,kalsiyum oranları düşük ve protein oranı yüksek olmayan normal kedi maması kullanabilirsiniz. Birde kedinizin kilolu veya kilo almaya meyilli bir kedi olmaması gerekiyor. Çünkü normal kedi mamalarının yağ oranı kısır kedi mamalarına göre fazladır
Birde su tüketimine çok dikkat edin lütfen,az su tüketiyorsa su pınarı veya otomatik su kapları alarak su tüketimini artırabilirsiniz. Yaş mamalarda bolca su bulunuyor,vermiyorsanız haftada birkaç kutu veya her gün azıcık vermeniz çok iyi olur

yasement

Magnezyum fosfor kalsiyum oranlarini dusuk tutuyorlar o mamalarda. Kisirlastirilmis erkek kediler bobrek ve idrar yollari problemlerine yatkin olduklari icin, bu minerallerin fazlasinin idrar kanallarinda biriktigini soyluyorlar. Benim kedim disi olsa hic dusunmem acikcasi kisirlastirilmis kedi mamalarini. Bu minerallerin ideal oranlarda oldugu normal mama ile devam ederim ya da biraz porsiyonlari azaltarak devam ederim.

Cotontzu_Siri

Sorunun tarihine bakın.
@emine64
Royal canin be proplan'ı bırakmış olmanız güzel. N&D'nin kısır maması bile yüksek besin değerlerine sahip, zayıflamaz. Ben kısır kedi için naturea ve orijen fit & trim mamalarını daha çok tavsiye ederim. N&D de güzel bir seçim ama.

pinarcaya

Ben orijenin fit tarım aldım. Tüylerine hemen fayda etti.

berkdoan

Hem fazla kilo alır hem iç organları zarar görebilir.

emine64

Merhaba herkese. Bu mama konusunda bende çok kararsızım oğlumu üç haftalık ken sokakta buldum royal canin pro plan kullandım hep şimdi kısır bir buçuk yaşında kısıtlaştıralı sekiz ay oldum kilo sorunu yok çok hareketli bir kedi zaten hatta zayıf bile geliyor benim gözüme şuan nd düşük tahıllı tavuklu barlı kısır mamaya geçtik ama zayıflar mı diye düşünüyorum

huseyin1

fazla kilo alabilir

Emineeeecnplt

Evet. Kilo alımı kolaylaşır zamanla çok aşırı kilo alır bu da hiç sağlıklı değil

Fatma106

Sıkıntı olmaz ama kısır kediler kilo hızlı kilo almaya müsait oluğu için hızlı kilo alır. Kısırlaştırılmış kedi mamalarında kalsiyum magnezyum gibi şeyler düşük tutuluyor böylece kedi fazla kilo almıyor.

Faytekin

Bende bir erkek bir dişi kisir kedime Naturea ve Acana karisik kullanıyorum, bu mamalar zaten Tum Yasam Evreleri için ozel olarak uretiliyor, dolayisiyla besin degerleri de ona gore hesaplanip dengeli oluyor, suana kadar Bi sikinti yasamadik bu mamalarda,ama ozellikle kalsiyum fosfor magnezyum gibi degerlerin yaninda protein oraninin yuksek olmamasina dikkat edin