İlk Kez Kedi Sahiplenmek

ahmett7

Merhaba ilk kez kedi sahipleneceğim o yüzden biraz acemiyim bir kaç video izledim ama çok detaylı anlatan video bulamadım 2 aylık bir kedi sahipleneceğim anne sütüyle beslendi kuru mama yiyor tuvalet eğitimi var. İlk geldiğinde ne yapmalıyım her şeyini yerine koyup keşfetmesini mi beklemeliyim ? Kapalı bir tuvalet aldım ama içine girebilir mi yavru olduğu için öndeki kapısını çıkarıp mı kullanmam gerek ve mama, su kabının yerini kendi bulabilir mi genel olarak eşyaları yakın olacak hepsi 3-4 metre içerisinde tavsiyeleriniz nelerdir ilk gün için

7 CEVAP

Minigimmm

Bizde miniğimi sahiplendiğimizde 2 aylikti, bizimde ilk evcil dostumuz oldu. Şöyle ki esyalarin surekli yer degistirmesi onlar icin hic iyi değil o yuzden gelmeden yerlerini tam olarak belirleyin. (Biz açik kum kabi kullaniyoruz onun icin cok rahat ama siz kapağini cikarin ki kucuk olduklarindan daha tuvaletini bile duzgun kapatamayabiliyorlar bide kapakli olmasi zor olabilir kolay girip cikabilsin diye kapaği simdilik cikarin bence ) biz kum kabinin banyoda durmasini istediğimiz icin oraya koyduk eve gelince ilk kucuk çapli bir odada tasima kabinin kapagini acip kendisinin cikmasini bekledik daha sonra ilk iş olarak hemen banyoya goturup kum kabinin içine koyduk tanişmasini sağladik geri kumdan almadik biz banyodan ciktik kendisinin gelmesini bekledik. O banyodan cikip evin her odasini her santimini her karesini tek tek gezip her yeri tek tek koklayip keşfetti inceledi ama en ufak seste koltuklarin dolaplarin altina kaciyordu. Aşiri ürkek bir kedim var hem karakteri gereği hemde ilk 1 hafta 10 gun kimseyi ve bulunduğu ortami tanimadiğindan ekstra ürkek cekingen olabiliyorlar. Kediler, insandan çok ortamcılardir zaten. Bulunduklari ortami benimser ona alişirlar en ufak degisikliktede sikinti yasarlar. Kedim suan 11 aylik olmasina rağmen, evini bizleri bilmesine rağmen, gecen ay evimizdeki yaz temizliginden dolayi mesela halilarin yerde olmamasi surekli bir temizlik daginiklik halinden şaşirdi kaldi, mamasini yememeye başladi onla zaman gecirdikce zaten artik dilinden halinden anlamaya basliyorsunuz. Bizim evimiz buyuk olmasina ragmen ilk gunden bu yana hic kum kabinin yerini unutmadi o ilk gun direk kumu gosterişimiz ona yetti öğrendi yerini, tabi kediden kediye değişiyor kimisi daha uyanik cingöz olabiliyor kolay öğreniyor :) mumkunse mama kabiyla kum kabi yakin olmasin bence ona dikkat edin. Ev buyukse 2 farkli yere su kabi koyabilirsiniz. Mama kabimiz bizim koridorda duvar kenarinda duruyor. Bir su kabi mamanin yaninda bir su kabida oturma odamizda duruyor. Fikir olsun sizede. Mama ve su kaplarida dolu olsun evi gezerken neyin ne olduğunu bilsin öğrensin. Onun disinda ilk gun için sakin olun. Tek degilseniz ev halki ile birlikte hareket edin o keşifte olacagi için evde surekli bir hareket hali bizimkini cok korkutuyodu. Ilk gun biz hepimiz oturma odasinda oturduk ona evi tanimasi keşfetmesi icin imkan verdik. Daha sonra kendisi gelip bizim olduğumuz odada ama biraz uzagimizda uyumustu :) alanını kısıtlamayın birakin ozgurce stressiz takılsın. Simdiden birlikteliğiniz uzun mutlu huzurlu olsun :)

iremefe

ben de 2 aylıkken sahiplendim. ilk geldiğinde evi biraz kesfettikten sonra o gün 2 3 kere kumuna kendim götürdüm aöa tuvaletini yapmadı. ben kapısını cıkarmıstım. sonra kendisi yerini öğrendi ve kendi gitti gün icinde. mama su kaplarını da gösterip evi kesfetmesine müssade edin. mama kapları ve tuvaletinin cok yakın olmaması iyi olur. ben girip cıkamayacagı yerledi kapatmıstım. 3 4 gün gibi kısa sürede eve de bize de alıstı. sizlere cok mutlı ve sağlıklı bir ömür diliyorum. her sey cok güzel olsun 😇

Minigimmm

Kedimi aldiğim kişi 30 kediye birden baktigi icin duşuk segment bir mama kullaniyordu. Bu işi daha ucuza getirmek için. Bende onunla devam etmek istemedim. Zaten kedimi ilk aldiğim gun bayanın evinden direk veterinere goturdum kendi evime getirmeden once. En doğru hareket bu olacaktir sizede tavsiye ederim meğersem gozlerinin ustunde mantar baslangici kulaklarinda enfeksiyon varmis ve hanimefendi bize bir şey soylememişti. O ilk gun veterinere goturmesem bilmeyecektim tecrubesizdimde anlamazdimda belki mantar yayilana kadar. Veteriner hekimlere yeni sahiplendiğinizi soylerseniz detayli bir muayeneden gecse iyi olur. Mamasinida o gun veteriner klinikte almistim. Hekime, hanimefendinin kullandiği mamayi soylediğimde iyi bir mama değil daha kaliteli bir mama olsa iyi olur demisti. bende klinikten farkli bir marka mamayla dönmüştüm. Eve gelincede direk verdim yedi herhangi ishal durumu bagirsak problemi yaşamadik ama bu sizin yaşamayacağiniz anlamina gelmiyor her kedinin bünyesi farklidir. Suan kullandigi mama nedir hangi markadir bilemiyorum memnun değilseniz icerigi kotuyse değisikliğe gidecekseniz kedinizi sahiplendiğiniz gun bir kliniğe uğrarsaniz iyi olur hekimle birlikte mamaya karar verip nasil bir yol izleyeceğinizi öğrenirsiniz. Mama iyi değil değistircem diyosaniz hekim birkaç gun karistirin mamalari diyorsa kediyi sahiplendiğiniz kişiden 3 5 gunluk mama isteyebilirsiniz 1 paket almaktansa.

indovf

Eşyaları çok yakın tutmayın. Tuvaleti ,maması ve suyu biraz uzak olsun birbirinden mümkünse. Hem kokuların karışmaması için hem de suyu mamaya sıçratmasın diye. Su az içmeye meyilli olduğu için birden fazla su kabı iyi olabilir. Biri salonda biri odasında gibi. Su sürekli tazelenmeli yoksa içmek istemiyorlar. Tuvaleti de her gün temizlenmeli. Az tozutan ve mümkünse parfümsüz kedi kumu en iyisi. Aksi halde rahatsız olabiliyorlar. Ne kadar mama vermeniz gerektiği de mama kutusunun arkasında yazar. Kilosuna ve markaya göre değişiyor. Ayrıca evet kendi her şeyin yerini çözer. Endişelenmenize gerek yok

schemsire

Evi keşfetmesini bekleyin tuvaletini kapısını çıkarın çok uzak olursa tuvaletinin yerini unutabiliyor. Mamasını suyunu gösterin sonra alışır kendisi bulur ama tuvalet sıkıntı olabiliyor yerini unutuyordu bizim ki kendimiz götürüyorduk sonra yakınına koyduk hatta iki tuvalet kullanmaya başladık evi keşfetmesi sizi tanıması için vakit verin.

ahmett7

Sağolun cevabınız için

ahmett7

Cevaplarınız için teşekkür ederim yabancılık çekmesin diye ilk geldiğinde mamasını tamamen eski mamasından vermeyi düşünüyorum buna gerek var mı yoksa direk karıştırmaya başlayabilir miyim?