Kedilerin Traş Edilmesi Faydalı Mıdır Yoksa Zararlı Mı Hangi Aylarda Traş Edilmeleri Gerekir.

mervegkc

Anket

faydalı
(6 oy)
zararlı
(17 oy)
ilk bahar
(5 oy)
sonbahar
(2 oy)
yaz
(5 oy)
kış
(1 oy)
Toplam (36 oy)

benim iki kedim var her ikisini de senede bir defa ilk baharda traş ettirdim ama tüy dökümlerine çare bulamadım. yardımcı olurmusunuz.

6 CEVAP

Denizzzzzz

KEdinin taşmedilmesi tüy sağlıgı ve deri sağlığı için son derece yanlıştır sıcak havalarda serinlesin diye yapılan tıraşlar doğal savunmasını kırdığı için sıcaktan daha çok etlilenmesini sağlar.psikolajik olarakta olumsuz olarak etkilenirler .Sağlığı için gerekli görülmedikçe kesinlikle yapılmamalı

Cotontzu_Siri

Tüy dökümü kısmını okumamıştım. Tıraş ettirmeniz tüy dökümünü tam tersine artırır. Dollfacepersian'a katılıyorum. Söylediğim yaz başı kestirme meselesi de uzun tüylü kedi ve köpekler sıcaktan bunalmasın diyeydi. Ben kendi köpeğimde bizzat o bunalmaya ve kestirdikten sonraki rahatlamaya şahit oldum.

dollfacepersian

Bu çok yanlış bir şeydir ve tüy dökümünü düzelten bir şey değildir. Lütfen şunu okuyun https://sevgilikopegim.com/2015/03/08/kedi-ve-kopeklerde-tuylerin-tras-edilmesi/

Kedilerde yoğun tüy dökümünün birçok nedeni vardır. Ne zamandır devam ediyor? Hangi mamayı kullanıyorsunuz?
Düzelmesi için Traş dışında neler yaptınız? Veterinerinize durumu anlattınız mı? Anlatıysanız ne dedi?

sezind

Tüy dökülmesi zaten hiçbir zaman sıfıra inmez. Fakat doğru mamayla ve düzenli taramayla gerekirse vitamin v.s kullanarak azaltılabilir. Tıraş ettirmeyi doğru bulmuyorum. Hayvanların psikolojisini gerçekten etkiliyor.

georgestaub

Bence kediler traş edilmemeli, düzenli taramak yeterlidir.

Cotontzu_Siri

Zararlı!! Hayvanların tüyleri tıraş edilmemeli ama ilkbahar sonu, yaz başı gibi 3 4 cm bırakarak kesilebilir.