Erkek Kedi Kısırlaştırma Dönemi

Erkek kedim bu sabah çiftleşmek istermiş gibi kolumu ısırıp çiftleşme pozisyonuna geçti. Kızgınlık dönemine mi girdi? Şu an kısırlaştırabilir miyim?

11 CEVAP

simbakedi

alüminyumu yuvarlayıp top haline getirin yanınızda dursun. çiftleşme hareketi yapmak istediğinde onu atın dikkati dağılsın. ben hep böyle yaptım işe yarıyor. sonrasında oynamaya devam ediyorum yorulunca da uyuyor. başka bir topu falan da olabilir evde yoksa diye dedim

Mujgan5234

Bizin oğlan oldu 7 aylıkken kilosu yerindeyse yapıyor veterinerinize danışın bence

Lakis

Bağırma agresiflik ve idrar püskürtme ile devam edecek yüksek ihtimalle. Kızgınlık döneminin bitmesi kısırlaştırma için daha sağlıklı olacaktır

simbakedi

kaç aylık olduğuna bağlı. en erken 6 aylıkken kısırlaştırılıyor ama tavsiye edilmez pek eğer eve işaretleme yapmıyorsa. işaretlemeye başladıysa yaptırabilirsiniz ama sanmıyorum siz de daha yeni fark etmişsiniz. bekleyebildiğiniz kadar beklemenizi tavsiye ederim benimki de 7 aylık işaretleme yapmadığı için bekliyorum yapmazsa 1 yaşında kısırlaştırcam.

simbakedi

her kedi işaretleme yapmaz ve bağırmaz da benimkinde şu ana kadar hiç böyle sorunlar olmadı. kedinizi gözlemleyip karar vermelisiniz eğer çok fazla miyavlama vs yapıp strese girerse yaptırmanız sağlıklı olur ama hafif geçiriyorsa bekleyebilirsiniz yaşı da küçükse

Superisi814

6 ayliktan küçük erkek kedilerde kisirlastirma idrar yollarinda soruna neden oluyor deniyor.Ispatlandi mi bilemiyorum ama tavsiye edilmez.Bebektir hala.Kisirlastirma için bedenin gerekligi erginlige de gelmesi gerekir ve bagisiklik sisteminin iyi olmasi da lazimdir.Hekiminize götürün.

Minigimmm

Evet tarif ettiğiniz şekliyle bir gun oyun oynarken kolumu isirip pozisyon almaya baslayinca anladik ki kizginlik donemine girmiş 4 aylikken başladi bizimki. Suan 11 aylik. Dün kisirlastirma operasyonu oldu. Bu kadar bekleme taraftari degildik, 3 ay önce operasyon icin gittik ve yapilan kan tahlili sonucunda bagisikligi dusuk cikti boyleyken operasyona alamam dedi hekimimiz ve ertelendi düne kadar. Neyseki atlattik bu sürecide kurtuldu miniğim. Bu ciftlesme hareketi ile basladi daha sonra aşiri korkak oldu arkasindan gidenden korkmaya basladi evde miyavlayarak her odayi gezmeler aranmalar basladi diş kapinin önune gidip oturup bagirmalar basladi her evi her yeri didik didik koklamalar basladi artik ciftlesme hareketini sadece geceleri yatmadan once değil gun içinde de yapmaya basladi, artik yarim saat kitleniyodu ve cok sinirleniyodu buyuk stres altindaydi ve aşiri tüy dokulmesi olmaya başladi 3 aydir felaket durumdaydi. Her kedi isaretleme yapmiyor bizimki tum bu belirtilere rağmen hic isaretleme koku birakma yapmadi. Bazilari isaretleme yapmasina kadar bekliyolarmis ama yanliş bir karar olur bu çunku isaretleme yapmasada surekli bir arayışta oluyorlar cok fazla stres altindalar bu donemde ve bu stres durumuda bagisikligi baskiliyor bu kotu bir durum. Bizim bagisiklik biraz yukselmisken veteriner hekimimiz bu değerleri kaybetmeden hemen kisirlastiralim cunku kizginlik iyice yıpratiyor dedi cuma tahlil yapildi dun de operasyon. Sizin kedi kac aylik bilmiyorum ama hekiminize danişarak kilosu ve bagisiklik durumuna bakilarak karar verilebilir

Merhabalar erkek kedimi hiç kızgınlığa girmeden karşılaştırdım. Herhangi bir sorun teşkil etmedi. Kedinizin yaşını bilemiyorum fakat en az 7 aylık olsun. Kısırlaştırınca sakinleşir.
İyi günler:)

Benim de iki oğlum var,ikisşni de kısırlaştırdık.Öyle idrar püskürtmesini falan beklemeyin bazı kediler kısırlaştırsanız bile alışkanlık olarak o hareketlere devam edebilirler,sonra çok uğraşırsınız.Ayrıca mamayla beslendikleri için erken olgunlaşıyorlar.Bir an önce hekiminize gösterin,o doğru kararı verir.

Kolumu ısırıp çiftleşme pozisyonu aldığında napmalıyım?

eceyilmaez

Sağlıklıysa 5.5 aylıktan itibaren kisirlasitirilabiliyor. Erken kisirlastirmanin sağlıksız olduğuna dair bir kanıt yok