Çamaşır Suyu

emreztrkk37

Birkaç yerde kedilerin amonyak kokusunu sevmediği yazıyordu ama garip şekilde kedimi çamaşır suyundan ayıramıyorum. Bazen yerleri çamaşır suyuyla siliyorum onu başka odaya alıp ama odanın kapısını açar açmaz çamaşır suyuyla sildiğim yerlerin üzerine yatıp yuvarlanıyor kokluyor. Acaba kafa mı yapıyor normal mi?

14 CEVAP

ursaminor

Hemen kavgaya girişmeye gerek yok. Patatesle zaten temizlenmez, nişasta içeriyor. Temizliğe iyi gelmez denilebilir :D

Şimdi şu soruyu kendinize sorunuz. Zararlı kimyasalın değdiği bir yere, durulanmadan kendiniz (kediniz değil kendiniz) cildinizi değdirir misiniz? Veya çamaşır suyuyla yıkadığınız bir bardağı, durulamadan ağzınıza götürür müsünüz? Cevap hayırsa, tebrikler kendinizi korumayı biliyorsunuz.
Peki ya kedinizi?
Ben kızımız eve ilk geldiğinde lambur lumbur fabulouso ile yerleri siliyordum. Kedinin kaşındığını ancak 2. veya 3. kullanımın ardından keşfettim. Sonra baktım benim kimyasalla sildiğim her yere yatıyor bu kedi. Kokluyor hatta yalıyor.
O zaman işte dünya üzerine yıkılıyor insanın. Ota boka laf söylüyoruz kendimiz kediyi zehirliyoruz dedim ve araştırmaya başladım.
Madem ki çamaşır suyu gibi agresif bir kimyasalı kullanmayı tercih ediyorsunuz, o halde temizlediğiniz yeri en az 3 kere duru suyla yeniden silip kalıntıları (artık ne kadar yeterli olursa) temizlemeyi göze almanız gerekiyor. Çalışan insanlar olarak (hele ev büyükse) genelde buna zaman ayırmak imkansız oluyor.

Sirke kimisine göre iyi bir çözüm olsa da bana pek uymuyor, keskin kokuyor ve pirinç sirkesi gibi daha az kokulu sirkeler de temizlik için gereksiz pahalı geliyor (zaten sushi yapmak varken neden yer sileyim pirinç sirkesiyle :P). O yüzden ben doğal mevze/sebzeden üretilen ürünleri (portakal yağı vs.) tercih ediyorum. Green marka genel temizlik ürünü ve frosch marka bulaşık deterjanı kullanıyorum.
Lavaboları/Tuvaleti çamaşır suyuyla temizlemek gerektiğinde, bunların iyice durulandığından, bol suyla yıkandığından ve bu arada kedinin yaklaşmadığından emin oluyorum (kendi odasına kapatarak).
Camların önündeki mermerleri ve camları yalnızca duru suyla temizliyorum zira en çok gezindiği ve oturduğu yerler buralar.
Bunlar en iyisidir demiyorum. Ama bizimki gibi son derece alerjik bir kediyi biz bu şekilde koruyabiliyoruz. Sadece bilginiz olsun...

Goupe

benim1kedimvar yerleri patatesle silecek hali yok temizlemek için çamaşır suyu kullanmalı. Benim kedimde mantar var ve hertarafın temiz olması gerekiyor viladayı alıyorum kedi viladanın üstüne çıkıyor veya viladayla sürükleniyor. beraber siliyoruz

Çamaşır suları hem size hemde minik dostlarınıza zararlı. Emekleyen bir çocuk olduğun da evde çamaşır suyu kullanılması kesinlikle önerilmez mesela onlar da öyle yeri yalıyorlar yatıyorlar vs. Ki ben bir zamanlar çamaşır suyuyla siliyordum belki beni rahatsız etmiyordu kokusu falan ama her temizlik günü kedim kusuyordu 2-3 kere. Hemen araştırdım sirke, karbonat, gül suyu karışımını önerdiklerini duydum ve uyguladım gayet güzel temizliyor. Hem doğal oluyor size de bir zararı olmuyor hemde çok güzel temizliyor. Bırakın hayvanları kendinize bile yapmayın çamaşır suyu kötülüğünü :ı Amonyak kullanımını şöyle duydum işedikleri yeri çamaşır suyu ile temizlediğiniz de kokusunu alınca hep oraya yaparlarmış o yüzden amonyağı sadece tuvaletine 1 damla damlatarak kullanıyorum. Sirke-karbonat ikilisini bi deneyin derim :)

Cotontzu_Siri

Sevmezler mi? Tam tersine çok severler. Viledaya yapışır, bırakmazlar.

Benim1kedimvar

Hayır patatesle temizlemiyoruz gül suyu ve sirke ile temizliyoruz Dünyada sadece temizlik malzemesi olarak çamaşır suyu yok

pongul

arap sabunu, sirke kullanabilirsiniz temizlikte.

Zeynooo

Benim kedimde çok seviyiri çamaşır suyu kokusunu falan ben elimden geldiğince az kullanıyorum. Kedim çamaşır suyuna bastı benim . Hemen patilerini 10 dk boyunca ovuşturarak yıkadım. O ortamdan uzak tutun kimyasal çok zararlı.

Benim1kedimvar

Kimyasal değil mi zararlı olabilir bence yerleri onunla silmeyin

emreztrkk37

Çamaşırsuyu kullanmayın diyorsunuz ama ev temizliği mecbur kullanılacak çıkmayan lekeler oluyor kedim kakasını bulaştırıyor vs bu gibi şeyleri ıslak bezle silemem. Ayrıca veterinerim kullanmamı söyledi mantar sorunu olduğunda

Çamaşır suyundan bu kadar korkmayın arkadaşlar. Aksine narenciye yıl sevmiyorlar

Gozdetemizel

Camasir suyu yerine dettol kullanabilirsiniz ben oyle yapiyorum.kediyi yatakodasina kapatiyorum heryeri buharli mopla haznesine su&dettol karistirarak siliyorum.biraz bekleyip duru sulu normal viledayla ustunden geciyorum

Arthur4

Başlığı açan kişi şuan evlenmiş iki çocuk sahibi olmuştur

Emre95

Çamaşır suyuyla sildiğiniz yerde ıslaklık olmucak derecede kuruduğu zaman bi zararı olmaz kuruduktan sonra orda dolaşmasına yatmasına izin verin

eylulduvarci

Çamaşır suyu kesinlikle kullanılmamalı patilerini yaladıklarında bütün kimyasalı vücutlarına almış oluyorlar. Mantar sorunu için mantar spreyleri kullanmanızı tavsiye ederim kısa sürede etkili oluyor