Kedim Ben Yokken Hırçın Davranıyor

olcayk

4 günlüğüne şehir dışına çıktım ve kedim evde ailemle kaldı. Ben yokken evde sandalyelere falan zarar vermiş , kumunu her yere dağıtmış ve sürekli annemleri ısırıyormuş. Ve işin kötü tarafı ben gitmeden önce ısırmaları azalmıştı , hayır falan diyince bırakıyordu. Şimdi daha da ısırıyor sanki her şeyi unutmuş ve en başa dönmüş gibi.Her şeyi baştan mı öğretmem gerekecek şimdi ? Zaten öğretmem 1 ayımı almıştı

5 CEVAP

ursaminor

15-20 yıl boyunca (umarım daha uzun olur) sizinle yaşayacak bir canlıdan söz ediyoruz burada.
Kendilerine has özellikleri var. Konuşma yetileri (bizim anladığımız şekilde yok). Kızdıklarını da sevindiklerini de kendilerine has şekilde ifade ediyorlar. Bunlar rutinlerine bağlı canlılar. Size küçücük gelen bir değişiklikte bile (yatak örtüsünün değişmesi, eşyanın yerinin değişmesi vs. dahil) strese girebiliyorlar. Ki siz 4 gün gitmişsiniz.
Daha 2,5 aylık sizin kızınız anladığım kadarıyla. Kedi eğitimi biraz meşakkatli bir iş. Yani evet, sil baştan olmasa da yeniden öğretmeniz gerekecek.
Hayatınızı biraz ona göre şekillendirmeniz gerekecek. Yeri gelecek tatile gidilmeyecek, en sevdiğiniz eşyanızı kemirecek ya da kıracak. Ama siz hep sabırlı olacaksınız. Öyle ki Budha sabrına erişeceksiniz... Olacaksınız siz Yoda :D

sezind

Aynen öyle ursaminor çok güzel açıklamış. Kediler gerçekten de rutinlere göre hareket ediyorlar. Siz gidince tabi bu ısırınca uyarılma rutini de ortadan kalkmış. Kediciğiniz de eski hareketlerini tekrarlamaya başlamış. Sabırlı olarak tekrar rutin hareketlerle ona bu hareketinin doğru olmadığını öğretebilirsiniz.

olcayk

En azından hayır diyince ısırmayı bırakıyordu :( Şimdi tekrar başladık. Bugün veterineri de şimdiden ısırma olayını bırakması için eğitin sonradan ısırma huyu hiç geçmeyecek dedi . Birazcık korktum sanırım :D

ursaminor

:D
Örneğin, sabah yatakta örtünün altındaki ayağı ısırma huyu olmayan bir kedi var mı acaba hayatta ya :D
Ben ya kalın battaniyeyle ya da üstüm açık yatmak zorundayım. Ortası yok yani :P
Battaniye kalın olunca dişleri geçmiyor, üstüm açıkken de kendi maçası yemiyor ısırmayı doğrudan aahahah

dollfacepersian

Ursaminor
Çok güzel ve doğru demişsiniz. Gerçekten kedilerimiz sayesinde budha sabrına erişeceğiz. Benim oğlanı anlamak zaman ilerledikçe daha da zorlaşıyor.Şuan eskiden zevk aldığı şeylerden zevk almamaya başladı mesela. Yeni heyecanlar mı arıyor,ne yapmalıyım bilemiyorum