Kedimi Kısırlaştırıldım

ecmerdmr

Arkadaşlar kedimi kısırlaştırdım ve bandajla ameliyat yeri sarıldı, kafasına bir şey takılmadı. Bandaj biraz sıkı olduğu için hareket etmesini zorluyor, bir de bandajı bugün hafiflettik. Bazı yerlerine kan oturmus, yara olan da var. Sürekli de yalıyor, ne yapmalıyım? Acaba kafasına takılan o şeyden mi gidip alsam? Yaraları kediler yaladıkça iyileşmesi vakit almaz mı? Bana yol gösterin lütfen:( Veterinerimiz ondan rahatsız olduğu için kedilere takmıyoruz dedi ama bizimkisi çok yalıyor, resmen yaladıkça o yere kan oturmus. Bağışıklığının düşmesinden korkuyorum.

9 CEVAP

Merve203

Ben kedimi on gun once kisirlastirdim. Vucudunda yara oldugunda acayip oraya yonelir ve yalamaya baslar bu yuzden yakalık taktik. On gundur takili. İkinci gunde alisiyor. İlk basta cok sinirleniyor ilk iki gun oyle. Fakat o yakalik acayip rahat ettirdi bizi. Yarasiyla ugrasamadi ve hizli iyilesti. Kesinlikle oneriyorum. İlk basta cikarmaya calisip sinirlenecektir ama sonra alisiyorlar.

ecmerdmr

Hem sıktığı için kan oturmuş hem de yaladıkça orası kabarmış, dokunmamıza da izin vermiyor. Yavrum masumum sinirli hale büründü.

Bandaj doğru bir yöntem değil. Enfeksiyon oluşup oluşmadığını gözlemleyemezsiniz ve hava almaz. Yalamamasi gerekiyor.

Merhem sürmeniz şart ve yalamasina izin vermemelisiniz. Yakalik da hoşlarına gitmiyor bandaj yerine bir şey giydirebilirsiniz veya yakalaik kullanabilirsiniz.

Antibiyotikli bir krem ve bir de yara kremi şart.

benim kızımın kafasına da kendini yalamaması için bir aparat takmışlardı ancak bu kez o kadar çok rahatsız oldu ki yemeden içmeden kesildi , doktorumuz rahatsız olduğu için yemiyor dedi , iki gün sonra o aparatı çıkardığımızda yara yerini yalamaya başladı , dikişleri koparamıyordu neyse ki ancak mutlaka batikon gibi dezenfekte edici bakteri oluşumunu engelleyici bir madde sürmenizi tavsiye ederim yara yerine ; nitekim benim kızım enfeksiyon kaptı ve çok zor şeyler yaşadık , umarım başınıza gelmez böyle aksilikler , bu yüzden kesinlikle yara yerine antibakteriyel bir pomad vs sürmenizi tavsiye ederim , aparattansa ...

ecmerdmr

Ya bu sefer de bandajı çıkartmaya çalışıyor daha dikişi alınmadı :(

Zesinnn

Benim kızımda bugün ameliyatının 4. Gününde yakalığı ilk 2 gün kabul edemedi gerçekten çok zor geçti tuvaletini yapmadı yemek az yedi ama en tam alışmasada alıştı şuan ameliyat bölgesinde ödem var ama iyileşmesinden kaynaklanan bir ödem, veteriner hekim 4 günden sonra kabuk tutmaya başlıyacak ve ödem oluşabilir korkmayın demişti gerçektende öyle oldu kıyafet üstünden gene yalayıp ısırabiliyor en güvenlisi yakalık

ecmerdmr

Evet, bizde dün dikişlerini aldırdık, bizimki çok sakinledi çok şükür. Bandajı ısırıyordu ve dikişe denk gelmişti, biz pamuğu bandajın iç kısmına yapıştırdık, bu sayede pamuğu hep ısırdı çıkartmaya çalışırken, şimdi orasıyla da ilgilenmiyor :) teşekkür ederim

ecmerdmr

Antibiyotik yapıldı bugün ancak dokunmama izin vermiyor...

ecmerdmr

Başka bir şey giydirmem çok zor olur, çünkü daha yeni kısırlaştırıldı. Bugün 3’gün, dikişlerin atmaması için oranın kapalı olması lazım, tıpkı insanlardaki gibi pansuman yapılıyor