Nasil Bir Duzen Kurmaliyim?Siz Nasi Yaptiniz?

cereenpir

Kedim yaklasik on kusur gundur bizimle,iki aylik kendisi ve disi.Ama cok hareketli ozellikle aksamlari kudurma saatleri geliyo kulaklari geriye atip evin icinde atli kovaliyomus gibi kosuyo herseye atliyo ve isirmaya calisiyo.Ilk geldiginde veterinere goturdukten sonra 5-6 gun beraber uyuduk biraz sakindi haliyle tabi o sekilde beraber uyuyabiliyoduk,o da kendi istiyordu.Ama suanda yanima ciktiginda gece yorganin altina girip komando gibi surunerek hizli hizli ayagima atliyo yada yorganin uzerinde surekli atliyo yani anlayacaginiz oyun istiyor sanirim ve uyutmuyor.Geceleri tek birakinca cok uzuluyorum.Kedimin tuvaletini,tuvaletin girisine koyduk kapisinida acik biraktik,koridor ve kedimin yatagi yemegi oturma odasinda yani bu kapilar acik ama ailemle kendi yatak odalarjmizin kapisini kapiyoruz cunku kedimiz uyutmuyor bizi.Odaya taktigim gece lambasi asiri aydinlatmiyor ve goremeyecegindende endise ediyorum acikcasi karanlikta korkar diye uzuluyorum ama dedigim gibi bizi stres topu yapti kendine. Onu cokk seviyorum sabahlari oglenleri melek gibi sevgi yumagi ama aksam geceye dogru asiri hareketleniyo ve deliriyo adeta.Geceleri karanlikta korkar mi?Gorebilir mi?Tek basina birakmis oluyorum yanlis mi yapiyorum?Siz nasil yapiyosunuz?Ve kedim bu hiperaktiflik donemini sanirim yavru oldugu ve oyun istedigi icin yapiyor,onunla surekli oyun oynuyoruz ilgileniyoruz ama artik biz yoruluyoruz o dahada enerjiklesiyor.Bu donem ne zaman gecer,kedim ne zaman sakinlesir?

9 CEVAP

Daha çok küçük, onu 1-2 yaşlarında bi çocuk gibi düşünün kıpır kıpır ve sürekli oyun oynamak istiyor. Benim de kedim bu şekildeydi. Kediler çabuk büyür ve bu dönemleri çabuk geçer. Kediler karanlıkta daha iyi görür ayrıca ve onların bizim gibi karanlıktan korkma huyları yoktur. Onlar daha çok yüksek sesten vb. seylerden korkarlar. Orda durması sorun oluşturmaz bir süre sonra sıkılıp kendisi de uyuyacaktir.

cereenpir

bu sabah eksra kuduruk uyandi,kualklari arkaya atmis at gibi kosuyor.yabanilesir hircinlasie diye cok korkuyorum

gulsundusmez

Merhaba kedili hayat :) ben az mı uykusuz kaldım süründüm işe geldim ahha ahh gece 3 hoop cin kaçıyor içlerine.Şaka bir yana güdüsel olarak gece avı kalkar tüm kediler. Enerjisi çok çünkü yavru günde 6-7 saat oynattığımı bilirim bu olta top neler neler. Enerjisini gündüz ve akşam yatmadan mümkünse oyunla alın ki gece yorulmuş olsun birde yalnız tek kediler daha yaramaz ben daha sonra bir arkadaş aldım birbirlerini hırpalamaktan enerjileri düşüyordu ama 1 yaşından itibaren o gece kalkmaları az az azalmaya uyuma saatleri fazlalaşmaya başlayacak. Hele 5-6cı aylar düz duvara tırmanacak :) ne elin kalacak tırmıksız ne bacağın

gulsundusmez

gece yatmadan da mama vermeyin en son 7-8de verin

Ranayilmaz

İmkanınız varsa ona kardeş sahiplenin

cereenpir

cok tesekkur ederimmm🥺

simbakedi

azcik bir isik olmasi onlarin gormesine yeter zaten. benim kedim de o kadar kucukken kuduruktu gece olunca basliyordu kosmalara. ben de gece yatma saatine yakin oyun oynatiyordum kosturuyordum yarim saat sonra mamasini veriyordum. (aluminyum folyoyu top yaparsaniz deli gibi kosar pesinden haberiniz olsun :D) agirlik cokuyodu kedim gece uyuyordu rahat birskiyordu bizi. ama ben hic kapilari kapamadim salon ve mutfak disinda cunku oralari daha tanimadigi icin kendine zarar verecegini dusundum. kendi odamin kapisi hep acikti annemlerinki de ayni sekilde. bu taktigi uyguladigimizdan beri kedim geceleri uyuyor ama maalesef cok erken kalkip uyandiriyordu. o huyu da buyudukce gecti su an 7 aylik ben 11e kadar uyursam ancak uyandiriyor beni o da oyun oynamak icin. zamanla ikiniz de birbirinizin duzenine uyacaksiniz ama su anda onu oynatip yormaya bakin :D

merak etmeyin geçecek benimde 3 ay 15 günlük yavrum var 2 aylıkken bizimle yaşamaya başladı.Ben hiç yanımdaan ayırmadım geceleri uyandırırdı ama düzenimize oda alıştı biz yattığımızda oda gelip yanımıza yatıyor.Çalıştığım için sabahları alarmla kalkıyorum kalkma saatime de alıştı alarmın çalmasına 1-2 dk kala gelip uyandırıyor beni onun dışında geceleri uyandırmıyor.zamanla sizin düzeninize alışacaktır fakat sizinle uyumasını istemiyorsanız da geceleri yalnız kalması problem olmayacaktır.Fakat sizinle uyuyacaksa da kapınızı açık en azından onun girip çıkabileceği kadar aralık bırakmalısınız gece acıkabilir veya tuvaleti gelebilir istediğinde girip çıkabilmeli

Genelde kediler küçükken daha yaramaz olurlar. Ben de evimde bir sürü kedi büyüttüm ilk geldiklerinde ne onların düzeni bana, ne de benim düzenim onlara uymadı. Ama zaman geçtikçe alışıyorlar. Kedinize bolca oyun oynatın, yorulduğu zaman pes edecektir. Hırçalaşacağını da sanmıyorum, büyüdükçe olgunlaşıyorlar :)