İki Kediyi Birbirine Alistirmak

ecewozcan

9 aylik scottish straight erkek kedim var sitemizde oturan bir aile dostumuz yeni kedi sahiplenmis 2 aylik erkek yavru bize gostermek icin evimize getirdiler kedim casper miyavlamayi bile neredeyse unutacak derecede sakin uysal bir kedidir fakat eve o kedi adimini attiginda aninda kacti saklandi biz cikarttik iyi anlasirlar diye dusunduk ayni odada tepkilerini bekliyorduk birdenbire yavru kedi caspera kotu sesler cikarmaya basladi kavga edecek gibiydi benim kedim de korkaktir ama o da bir anda tislamaya basladi o kediyi bir daha eve almadik fakat surekli birbirimize gidip geldigimiz icin evd ebirakmak istemiyoruz hayvanlari nasil birbirine alistirabiliriz bu tavirlari neden oldu birbirlerini en basindan hic sevmediler eger kucuk kedi cantasinin icinde olmasaydi caspera saldiracakti

5 CEVAP

Kediler özellikle birbirlerine karşı geçimli hayvanlar değiller. Köpekler gibi sürü halinde yaşamazlar, çoğu büyük kedi ataları gibi tek avlanır tek yaşarlar. Kedinizin yeni gelen kediyi hemen kabullenmesini beklemeniz hata. Bu uuupuzun bir süreç ve anlaşabileceklerinin garantisi bile yok.

simbakedi

sürekli aynı evde olmadıkları için alışacaklarını düşünmüyorum. bir süre sonra saldırganlıkları gider belki ama siz bakmadığınız anda yine kavga etme ihtimalleri yüksek. aynı sitedesiniz zaten kedinizin evde kalması daha iyi olur. belki o kedinin oyuncaklarından birini sizin eve alsanız siz de bir tane verseniz kokularına alışırlar. ama yine de sanmıyorum alışacaklarını göz önünde durmaları lazım sürekli

ecewozcan

evet farkindayim ama ciddi anlamda asiri saldirganlardi casper zaten yavruyken bize geldi o zamandan beri hic kendinden baska kedi de gormemisti o kedinin eve geldigi gun kedinin cantasi olmasaydi gercekten benim kedime zarar verebilirdi cok korktuk umarim alistirabiliriz ama naisl yapicaz bilmiyorum

ecewozcan

casperin cok cani sikiliyor evde tek basina arkadas olurlar diye dusunduk fakat demek ki kediler bizim dusuncemize uygun degiller yapacak bir sey yok 😔😔 zaten yavru kedi oyle korkuttu ki tum gun agladi korkusundan kedim

sforselin

Evde yeni bir kedinin varlığı ilk kedi için ciddi bir stres kaynağı. Aynı şekilde tanımadığı eve gelen kedi için de fazlasıyla korkutucu bir durum. İki kediyi birbirine alıştırmak çoğu zaman hem onlar hem de bizler için çok sancılı bir süreç. Eve kalıcı olarak ya da uzun süreli olarak gelmeyecek bir kediyle böyle bir şey denemek pek mantıklı olmaz. Maalesef köpekler gibi beraber oyun oynayacaklar, mutlu olacaklar gibi bir şey bekleyemeyiz onlardan. Böyle kedilerin sayısı bir elin parmağını geçmez. Hayır benim kedim stres olmuyor diyenlerin çok büyük bir çoğunluğu da stres belirtilerini okuyamıyorlardır zaten.
Kısacası değmez, mantıklı değil.
Gerçekten stresten uzak kalmaları beslenmelerinden bile önemli olabiliyor. Her gün yeterli sıvı tüketen ve hiçbir zaman "kalitesiz" olarak adlandırılan bir mama yememiş kedim, geçici olarak eve hasta bir kedi geldiği ve sınav dönemim olduğu için ona istediği ilgiyi :') gösteremediğim için sistit olmuştu mesela -ki sistit stres kaynaklı olabilecek hastalıklardan en basiti. Bu idrar yolu hastalıklarından tutun fip'e kadar bir sürü hastalık stresle yakından ilişkili.