Ne Yaptığını Anlamıyorum?!

Safa_krtgl

kedimi birkaç gün önce hamile olarak buldum. İlk başta eve alışamadı sonra alıştı şimdi camdan aticak gibi dışarı izleyerek miyavlıyor bakıyorum kedi yok sonra heryerde gezip miyavlıyo ne yapacağımı şaşırdım doğumuna çok az gün kaldığı belli, ya doğumuna yardım edemezsem, ya bakteri kapıp hastalanırsa ya yavrular canlı değilse?! çok korkuyorum yardım edebilir misiniz?

8 CEVAP

Sakin olun. Doğuma yardım etmenize gerek yok hatta müdahale bile etmeyin çok extrem bir olay olmamışsa. Kediler de dahil çoğu hayvan zaten doğada süper steril veteriner masalarında doğum yapmıyor:) buldukları güvenli bir çalıya cup diye doğuruyorlar. Kenarda köşede bir yerde doğurur muhtemelen siz şu an sadece uygun bir yer hazırlamaya bakın. Koliler, sepetler, hatta dolapların içi (arkadaşımın kedisi gardolapta doğurmuştu) gibi birkaç alternatif yeri onun için tahsis edin. Bol bol besleyin kabı hep dolu olsun.
Yavrular ölü doğabilir mi, doğabilir. Ama döngünün bir parçası bu. Böyle bir şey olursa da kendinizi suçlamayın lütfen. Umarım sapasağlam yavrularını doğurur:)

Superisi814

Yukaridaki yoruma katiliyorum.Ayrica sokak kedisi olduğu icin eve alisamamis olabilir.Ustelim dogumu yaklastiysa kendine yer aramak icin de disari cikmak istiyordur.Bazen biz yer hazirlariz ama onlar uygun bulduklari ortama dogum yaparlar.Bu nedenle uygun uer bulabilmek derdindedir muhtemelen.Mümkün mertebe dokunmayin , kendi yapsin dogumunu.Ve eldiven bulundurun.Bazi anneler bebeklerine insan kokusu sinerse emzirmez, dislar , terk edeni bile olur.Bilginize..

İşte bu extrem bi durum oluyor:) plasentadan bahsediyorsunuz sanırım. Anne kedi normalde ilk üç gün o plasentayı ve kordonu yiyerek besleniyor. Merak etmeyin, içgüdüsel olarak doğar doğmaz yalayacaktır yavrularını. Genç ve ilk deneyimiyse tam yapmayabilir ama bu düşük bir ihtimal. Soğukkanlı olmaya çalışın ve izleyebildiğiniz kadar kedi doğum videosu izleyin. Yaparsınız, inanıyorum:D

Kaygınızı tahmin edebiliyorum ama o anneyi sokaktan alarak onun için en iyi şeyi yapmışsınız zaten:) sonuç ne olursa olsun üzülmeyin, elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı bilin. Bayağı bir gaz verdim ilk ebeliğiniz için yeter sanırım sldmşsmx

Safa_krtgl

motiveniz için teşekkür derim ama bir bilgi kaynağında yavruların doğum trobaları yrıtlmadıysa iş bize düşüyormuş ayrıca annesi kondomu kesmediyse çok karışık bir iş yapıyoruz becermem diye korkuyorum sadece

Safa_krtgl

gezmesinin nedeni: Eski kedim 1-2 hafta önce evden kaçtı onun olduğu yerleri kokluyor

Safa_krtgl

evet düşük ihtimal ama daha doğumun kötü gerçekleşme ihtimali var ondan korkuyorum soğuk kanlı olamıyorum :/

Safa_krtgl

galiba ahsjdhsadkd