Kedim Köyde Dışarıda Kalmak İstediği İçin Bize Saldırıyor.

8myburger

Dün sabah arabayla köye geldik ve kedimin kafesi arabada bile acıktı kucağımda yattı. Köydeki evimizin içi küçük ve genelde geniş balkonunda oturuyoruz giriş de balkondan zaten. Kedim başlarda balkonda durdu heryeri kokladı fakat diğer kedi kokularını almak için bahçeye kavgalı komşulara gitmeye başladı. Komşuya gittiğinde de hemen duvara tırmanıp kedimi kucağıma aldım fakat duvardan atlamam gerekiyordu ve hafif sertçe yere atladım. Korkup evin altındaki ahıra indi ve orda saklandı. Sakinleştirmeye çalıştım ve sakinleştigini sandığım bir an hafifçe elimi yaklaştırdim. Bana tisladi hava kararmaya başladığı ve diğer kediler ona saldırıp çok büyük zarar vereceğini bildiğimiz için babamı çağırıp zorla aldırmak zorunda kaldım. Eve girdiğinde klasik eski haline dönüyordu miyav miyav kapıyı aç diyordu. En son anneannem yanlışlıkla açınca çıktı ve bize tislamaya başladı. Biz yine alıp eve koyduk yoksa evden kaçıp başka kediler ile çiftleşmek isteyecekti ve onlar buna zarar verecekti. Eve alınca da bize hırlamaya başladı hiçbir yerine dokundurtmuyor ve saldırıyor. Normalde kedimi hiçbir konuda zorlamam köye getirmekten de nefret ederim fakat başka çaremiz yoktu. Bu huyu eve gidince düzelir mi yoksa bu onda kalıcı olarak travma mı oluşturur çok korkuyorum. Kedim şuan sadece babamın yaklaşmasını istemiyor ama ben hafifçe sevmek istediğim zaman birden sıçrıyor. Lütfen yardım edin bu durumj nasıl düzeltebilirim

3 CEVAP

Ranayilmaz

Dışarıda korkuyor büyük ihtimal, ama merak da ediyor ve sizin hareketlerinizi kestiremediğinden size de kızıyor. Evde tutun ve sakin olun siz sakinleşirseniz o da sakinleşir. Göğüs tasması olmadan dışarı çıkarmayın şu an. Daha küçük bir alanda o alanı kontrol edebileceği için rahat edebilir gerekirse sadece bir odada dursun. Sakin kalın, atlatırsınız. Dışarıda ya sizi tanımıyor ya da o kadar uyarana alışkın olmadığı için panik oluyor korkuyor. Ciddi şekilde saldırabilir o korkuyla. Nerden biliyorsun derseniz benim kedim de aynıydı bahçeli eve taşınıp yavaş yavaş benim gözetimimde dışarıya alışana kadar. Bir kaç kez köye gitmiştik neredeyse aynı şeyi yaşadık. Selamlar...

Ranayilmaz

Tasmaya alışık değilse şimdi alıştırmanız da doğru olmaz. Kedilerin çoğu alanını sahiplenir şuan kendi alıştığı alanda değil bu yüzden davranışlsrı değişti. Eve gidince inşallah normale dönecek.

blue_hpood

kısa sürede kısırlaştırın. merak etmeyin, düzelir. şu an muhtemelen çiftleşmek için kaçıyor. asla bırakmayın, gözünüz üstünde olsun. en kısa sürede kısırlaştırın.