2 Aylık Kedide Yemek Agresifliği

sultansbutler

geçici yuvalık yaptığımız yavrumuzun inanılmaz bir ev yemeği sevdası var. buzdolabı kapağına koşuyor açılma sesini duyunca, biz yemek yerken bacaklarımıza tırmanıp sofraya ulaşmaya çalışıyor, yemek yaparken herhangi bir koku olmasa bile omzumuza tırmanıyor. böyle yemek istemesine katlanabiliriz, sıkıntı değil zaten mutfak kapısını kapatınca olay çözülüyor. ama sorun yemeği verirken geliyor. kullandığımız mama pek kaliteli değil ve karnına biraz daha vitamin gitsin istiyorum. yemeği elime alıp çağırana kadar sorun yok sadece kuyruk havada miyavlıyor yemek kabına koşuyor. asıl olay yemeği yediği zaman başlıyor. kabına et, peynir, yoğurt fark etmesizin koyuyorum ve ona dokununca hırlamaya, kaba elim yaklaşırsa patisiyle kapatıp pençelerini çıkarıyor. (özellikle çiğ et olunca gözü kararıyor resmen hayvanın) dedim ki madem kabı savunuyor elle vereyim alışsın. spoiler: kötü fikir 🙃 elle verince bu sefer elimi inanılmaz derece dişleyip tırnaklarını geçiriyor, tavuk gibi alıp gidebileceği katı bir besinse kaçıp saklanarak yiyor. sizce kuru mama dışında ki herşeyi kesmeli, kesinlikle mutfağa sokmamalı mıyız bu sorunu çözer mi? yoksa sadece tabağına koyup rahat bırakayım büyüdükçe, yemeğini birinin almadığını gördükçe bu huyu terk eder mi? tabağına hırlamasına bi şekilde katlanılır ama ele saldırması olamaz. bildiğiniz delip geçiyor 2 aylık olmasına rağmen. yavru bize 1.5 aylıkken geldi, evde doğdu (?) büyüdü, ilk geldiği günden beri böyle. eski evinde yemeğe alıştırıldı diye şüpheleniyorum (mama vardı fakat bilemiyorum) ama bu kadar agresiflik nerden geliyor? 😳

9 CEVAP

Önceki evinde kardeşleriyle paylaşamadığı için huy edinmiş olabilir. Mamayı ya da tavuğu tabağa koyup gibin. Kimsenin yemeğini kaçırma planları olmadığını fark edince zamanla sakinleşecektir

sultansbutler

nedense mamayı hiç savunmuyor orayı anlamadım :/ sadece kuru mama dışında şeylerde böyle yapıyor. rahatsız etmemeye çalışayım, ilerki dönemde rahatlar belki 🤷‍♀️

simbakedi

bence gozu donuyor baskasi da yiyecek diye. kuru mama gibi koyup uzaklasin arkadasin da dedigi gibi alisabilir. alismazsa da hic yaklasmayin huyu batsin boyleymis dersiniz :D benim kedim sokaktan geldiginde 2.5-3 aylikken bu sekilde gozu donuyordu bana saldirmiyordu ama mamayi o kadar hizli yiyip bitiriyordu ki hickirik tutuyordu hep. veteriner mamayi bir daha bulamayacak diye dusunuyordur size guvendikce gecer dedi ve gecti. belki size biraz daha guvenmesi icin zamana ihtiyaci vardir. umarim oyledir yani huyu boyle kalmasin :D

aysekara1

Benim küçük de öyle kurumamada önünden alsam bile bi şey demez ama et tarzı bir şey olunca çıldırıyor hırlıyor yaklaşınca onu veren benim oysaki neden alayım :D
Ben çözümünü aramak yerine yemek yerken rahat bırakıyorum.

gulsundusmez

az ve sık verin gelişme zamanı ama insan besini olan yemeklerden uzak tutun sadece yoğurt yumurta verebilirsiniz. Kuru mama daha tok tutar ona alıştırın üstüne az kemik suyu tavuk suyu serpin kokusuna yer alışır kediler bu suya hasta

gulsundusmez

birde bir kedi nasıl alışırsa öyle gider alıştırmayın öyle zıpladı tırmandı yemek verelim diye gerekirse bir süre kendi kabından yeme düzen oturana kadar gizli yiyin

sultansbutler

@gulayk7 çiğ et parazit yapmaz lütfen kulaktan dolma bilgilerle cevap yazmayın. çiğ besleme konusunda araştırma yapın.

sultansbutler

@gulsundusmez ev yemeği kastım kuru mama dışındaki ek besinlerdi. bizim yediğimiz pişmiş ev yemeği vermiyoruz. yoksa önünü alamayız bizi parçalar bu yolu yol değil XD mamasını düzenli yiyor dediğim gibi onda sıkıntı yok ama buzdolabı açılınca bum ayaklarımızın dibinde bitiyor. artık yemek yaparken/yerken mutfağa sokmuyoruz alışmasın diye. 2 haftada huyu oturmamıştır diye ümit ediyorum. bu arada kedisi böyle olan varsa çok üzülmesin en güzel yanı sanırım yemeğe ulaşmak için her şeyi yapması (gözü dönüyor 😳). aşırı gürültülü bir süpürgemiz var ondan çok korkuyordu. 2 minik parça peynir için yanına kadar geldi. ödül maması olarak kullanmak en güzeli.

gulayk7

Çiğ et parazit yapar haşlayıp verin. Mamanız kötüyse kaliteli mama almaya paranız yetmiyorsa o zaman yoğurt, haşlanmış yumurta, haşlanmış et ciğer, sade kefir, balık gibi şeyler verebilirsiniz. Kemik vermeyin sakın kılçık da.