2 Aylık British Shorthair Kedim Oyun Esnasında Elimi Bacağımı Isırıyor.

CananLucky

Merhaba,

10 gün önce erkek british shorthair bebek kedi aldık. Oyun esnasında elimizi ısırıyor. Kapı arkalarına saklanıp pacalarımıza yapışıyordu. 5 gündür elle oyun oynamıyor ve bacağıma geldiği an hayır diyorum. duruyor. Aynı şekilde elime atlayınca şiii hayır diyorum yine duruyor. eskiye nazaran daha az bu ısırma huyu. Ama tam olarak bırakamadı. Şimdi karton önerileri okudum onu verdim dişleri kaşındığı için dediler. kartonu ısırıyor. oyuncaklarını ile oynarken onları ısırıyor. ama bana geldiği an oynadığı an ısırmaya yeltenince bile hayır deyip ondan ilgiyi çekiyorum. Yani iki dk ilgi görmesin sımarıp ısırmaya yeltenir huyu var. inşallah bu huyunu yavaş yavaş bırakır. Ilk defa kedi bakıyorum. Biraz bu ısırma huyu beni zorladı.

16 CEVAP

Thekedi

70-75 günden önce sahiplenmeseydiniz böyle olma olasılığı daha az olurdu. Kardeşeleri ile yeteri kadar oynama vakti bulsaydı oynarken ısırmasını ve tırmalamasını kontrol etmeyi öğrenirdi.
Kardeşeri olmadığı için siz onların davranışlarını taklit etmelisiniz.

Bir yavru diğer yavrunun canı acıttığı zaman ona tıslar(uyarır), genelde anlına ya da burnuna doğru vurur, onla oynamayı keser. Tabi ki biz kedi değil insan olduğumuz için tıslamıcaz ya da sahip olduğumuz insan gücü ile vurmıyacağız ama benze davranışlar gerçekleştircez. Bağırmadan kesin bir ses tonu ile "hayır" dicez ve kendimizden uzağa doğru ittircez ve 5dk-10dk kadar onla ilgilenmicez. 5dk-10dk sonra da oynamasını istediğimiz bir oyuncakla oynatıcaz. Elinizle oynamayın. Kediden kediye değişir ama ortalama 2 hafta içinde tamamen davranışı bırakır diye tahmin ediyorum. Ben bu davranışları gerçekleştirerek sonuç aldım. Artık hiç bir zaman elimi oyun aracı olarak görmüyor istediğim gibi sevebiliyorum. Eskiden sevmeye çalışsam bile elimi oyun olarak gördüğü için parçalıyordu. Küçükken sorun olmuyor ama 6 aylık kadar olunca gerçekten kanatıcak ve iz bırakıcak seviyeye geliyor.